Doğanın kucağında birlikte çember oluşturuyoruz, hem müzik hakkında konuşuyor, hem şarkı söylüyoruz; Müzikist Festivali başlıyor

Doğanın kucağında birlikte çember oluşturuyoruz, hem müzik hakkında konuşuyor, hem şarkı söylüyoruz; Müzikist Festivali başlıyor

 

MDA bu yıl herkesi “Uyanış”a tanıklık etmeye davet ediyor

 

 

İstanbul ilginç bir şehir. Ekonominin en fazla daraldığı, artık hiç bir şey yapılamaz gibi, boğuluyormuş gibi hissedilen bir dönemde bir bakıyorsunuz bir yerlerden festival, konser, etkinlik haberleri gelmeye başlamış. Nasıl oluyor bunlar açıkçası biz de bilmiyoruz ama buyrun işte, bu kez "Müzikist" isimli bir festival mi dersiniz, etkinlik mi dersiniz yeni bir içerik haberi geldi.

 

Alışılagelmiş festivallerin dışında bir deneyim alanı sunduğunu belirten MDA bu sene Müzikist tarafından altıncı kez düzenlenecek.

 

1 ila 3 Eylül tarihleri arası İstanbul Polonezköy’de üç gün boyunca sanatçıları, akademisyenleri ve katılımcıları buluşturacak olan MDA 2023’ün bu yıl teması “Uyanış” olarak belirlendi.

 

Müziğin kaynağı olan doğayı 'buluşma alanı'' olarak işaretleyen ve her yıl dünyadan farklı sanat yaklaşımlarını bir araya getiren kolektif bir üretim süreci oluşturan MDA, 2018 yılında çıktığı yolculuğuna altıncısı ile devam edecek.

 

 

İstanbul Polonezköy’de gerçekleşecek MDA, tema oluşturma sürecinde hepimizi derinden etkileyen konulardan ilham aldı. 6 Mart sabahı gerçekleşen yıkıcı depremler sonrası iyileşme süreci, Cumhuriyet’in 100. yılı ve toplumsal dönüşüm beklentileriyle yeni umutlar, yeni başlangıçlar, yeni farkındalıklar ve yeni deneyimler etrafında şekillenen etkinliğin bu yıl teması bu anlatılanlar çerçevesinde “Uyanış” olarak belirlendi.

 

Sanatçıların, atölye eğitmenlerinin, masal anlatıcılarının ve katılımcıların üç gün boyunca bir çember etrafında toplanmasına vesile olacak MDA 2023, "Uyanış"" teması etrafında şekillenen programıyla kolektif üretimi ve iyileşmeyi hedefliyor.

 

MDA, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından 13.sü olan İklim Eylemi'ni destekliyor. Her yıl “Organik Sahne” isminin verildiği sahneyi doğadan ürünler eşliğinde özel olarak tasarlıyor. Festival süresince minimum atık üretiyor ve üretilen atıkları ayrıştırıyor. Yukarı dönüşüm ve sıfır atık hakkında farkındalık sağlayıcı etkinlikler düzenliyor.

 

Üç günlük deneyimsel bir yaşam alanı sunan MDA’nın bu yıl planlanan programında; gün boyu müzik, sanat ve doğaya dair paneller ve atölyeler düzenlenecek. Bade Nosa, Maya Perest, Canay Doğan, Melisa Karaduman, Onur Kahvecioğlu festivalde yer alacak sanatçılar arasında.

 

MDA 2023 ile ilgili ayrıntılara, muzikist.org web sitesinden ve MDA’nın sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 01 Ağustos 2023, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.