Arooj Aftab; Nağmeli, Kavvali, 'jazz ambient' bir ses; gizemli, karanlık ve yumuşak bir yoğunluk

Arooj Aftab; Nağmeli, Kavvali, 'jazz ambient' bir ses; gizemli, karanlık ve yumuşak bir yoğunluk

Her kafadan bin sesin çıktığı, müziğin kadeh seslerine karıştığı bir gece klübünde bir an sessizlik olur, ışıklar kararır, sadece sahneyi aydınlatan spot perdenin ardındaki silüete döner ve efsunlu bir ses salonu doldurur ya...

 

 

İşte, o sesin sahibi Arooj Aftab'dır

 

 

Filmlerde böyle sahneler vardır.

 

Sesi gizemli, Pakistan asıllı New York'lu şarkıcı Arooj Aftab şarkılarının bir kısmını kendi dili Urduca söylemesi gizemi daha da artırıyor.

 

Pakistan'ın muazzam ses geleneği Kavvali'nin, Nusret Fateh Ali Khan gibi yer gök birleşse kimsenin susturamayacağı yücelikte bir sesin ardından Arooj Aftab'ın sesi geleneği bambaşka bir modernizmle tanıştırıyor. Belki çoğu Kavvali ustasının hiç sevmeyeceği bir modernleşme bu ama her zaman ve her gelenekte zamanı gelince böyle birileri çıkar, işte, Arooj Aftab da o sanatçı.

 

 

Arooj Aftab 26 Kasımda Babylon'da olacak

 

 

Bu sene, Asfar Hussain isimli şarkıcıyla "Mehram" adını verdiği bir single yayınlayan Aftab geçen yıl övgü alan "Vulture Prince" albümünü çıkarmıştı. Sesi ve kişiliği kederli hüzne sahip Aftab "Vulture Prince" albümünün sözlerini yazmaya başladığında neşeli ve eğlenceli şeyler istiyordu ama besteleri yaparken kardeşi Maher'in ölümü, dünyada artan nefret ve küresel salgın sonucu ortaya Urduca gazellerle blues arası müzikler çıktı.

 

 

Özellikli sesler müzikal türleri belirsizleştirir

 

 

Arooj Aftab bir tür 'ambient jazz' yapıyor deniyor ama Arooj'unki gibi bir ses herhangi bir türe ait olamaz. Hatta, sözlerinden daha derin tınısı olan ses sadece mırıldansa dahi ruhlarda karanlık bir etki üretebilir. Sesinin yumuşak yoğunluğu ancak yaylıların, basın, tuşluların hassaslığıyla dengelenebilir.

 

 

Melânkoli, aşk, enstrümanlar ve sesin armonizasyonu başarılı

 

 

Arooj Aftab daha önce Türkiye'ye geldi mi bilmiyoruz ama 26 Kasım akşamı onu sahnede dinlemek ve etkisinin sırrına varmak için izlemek gerekli. Sesindeki kederin ezici yoğunluğu herkeste aynı tesiri bırakmayabilir belki ama mistik bir seslenişin yoğunluğunun yaşanacağı kesin diyebiliriz.

 

Cazkolik.com / 22 Kasım 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.