Yılın son günlerinde Baki Duyarlar'dan yeni albüm haberi geldi; Jazz Ark

Yılın son günlerinde Baki Duyarlar'dan yeni albüm haberi geldi; Jazz Ark

Kelimeler ihtiyacımız olan anlamları verir. 'Ark' kelime olarak farklı anlamlara bürünme yeteneğiyle birlikte esasen bir nevi akış, bir tür yol demektir. Bu yol, toprakta açılan suyun aktığı bir yol da olabilir, elektrik yüklü bulutun yol olup dünyaya gönderdiği yıldırım da, ya da, sizin izafe edeceğiniz başka bir anlam da.

 

Piyanist ve besteci Baki Duyarlar’ın Jazz Ark adını verdiği proje ise geleneksel Türk usullerini modern bir sanat türü olan cazla kurduğu bir 'ARK' üzerinden birleştirme çalışması ve bu çalışma "Jazz Ark" proje adı altında 25 Aralık günü Ada Müzik etiketiyle albüm olarak yayınlandı.

 

Kişisel ve ailevi bağların kökenlerini oluşturan müziklerin günümüz modernizmiyle güncellenmesi gerekliliğine inanan Duyarlar, geleneksel soundların ruhunu koruyarak güncelleştirme gayretine Avrupa müziğinin espas duygusuyla Akdeniz duygusallığını katarak birarada eritmeyi hedeflemiş.

 

Akustik piyanoda Baki Duyarlar, muhtelif vurmalılarda Mehmet Akatay, beş telli kontrabasta Kristian Lind'den oluşan üçlüye Baki Duyarlar’ın efsanevi flemenko gitaristi Paco de Lucia’nın İstanbul konserinde tanıdığı Madrid’li armonika ustası Antonio Serrano özel misafir olarak katılmış. Serrano’un alıştığının dışında böyle bir müziğe olan merakına Duyarlar ile arkadaşlığı da eklenince JazzArk’ın müziği ortaya çıkmış.

 

Perküsif enstrümanlarda Mehmet Akatay armonikacı Serrano'nun olduğu dört parça; "Opening", "Countless Spain", "Fairy Wings" ve "What's Up" ile Serrano'nun olmadığı diğer dört parçada farklı perküsyonları tercihiyle dikkat çekerken belki de asıl sorulması gereken soru şu; Albümün kapak görseline gizlenmiş gibi görünen Ağrı dağının üzerinde resmedilmiş Nuh'un gemisi gibi bir stilizasyonun anlamı nedir?

 

Cazkolik.com / 28 Aralık 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.