> Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi...

> Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi...

Günlerdir Carlos Santana’nın gelişi müzikal gündemimizin üst sırasına yerleşiverdi. Santana nereye gitse kuşkusuz büyük bir müzikal olaydır. Bir kaç kuşağın rüyasını süsleyen rock tarihinin bu efsane ismi bize 10 gün önce yine İstanbul’da konserine gittiğimiz caz tarihinin benzersiz isimlerinden Wayne Shorter ile 1988 yılında yaptıkları müzikal işbirliğini ve çıkardıkları albümü yeniden hatırlattı.Bu konser albümü müzikseverler tarafından yıllardır büyük bir ilgi görüyor, yine son olarak bu konserin görsel kaydı da oldukça titiz bir çalışmayla mükemmel bir digital temizlik ve işçilikten geçirilerek surround  ve Hi-Fi ses kalitesi, yüksek görüntü netliğiyle 2007 yılında yeniden müzikseverlerin hafızalarını DVD formatında tazeledi, dolayısıyla bu iki ismin kendi gündemimizin içine oturması ister istemez aklımıza bu albümü yeniden getirdi. Bu albümü cazseverlere yeniden hatırlatalım dedik.

Carlos Santana büyük hayranlık duyduğu Wayne Shorter’a bir gün “Haydi gel, acaip bir dedikodu yayalım, mesela beraber bir grup kuruyormuşuz!” der, Shorter’ın gözleri koskocaman açılır, parlar ve gülümseyerek; “Evet Carlos, hadi gel yayalım şu dedikoduyu...” Kendi kendilerine yaydıkları dedikodu çok kısa süre sonra gerçeğe döner ve ikili ilk konserlerini San Francisco, Fillmore’da verir. Konser öyle büyük bir ilgi görür ki organizatörler Amerika ve Avrupa’da 26 konserlik turne ayarlarlar. Büyük ilgi kısa zaman içinde tüm dünyaya yayılır, nasıl yayılmasın ki, rock dünyasının tanrılarından Carlos Santana ile cazın büyük ismi Wayne Shorter gibi iki büyük ve karizmatik, etkileyici isim bir araya gelmiştir, böyle bir dedikodu müzik dünyasını sarsmaya yetmiştir bile. Bu müthiş serinin performanslarından bir albüm çıkmaması mümkün değildi elbette ve 14 Temmuz 1988’de Montreux Festivali’nde verdikleri muhteşem konserleri kaydedilir ve nihayet albüm yayınlanır.

İşin bir başka gerçeği bu konser serisini ve tabii albümü sevenlerin çokluğu kadar bu süper ikilinin birlikteliklerinin büyük bir hayal kırıklığından başka bir şey olmadığında ısrarlı bir çok müziksever de var. Caz forumlarını biraz gözden geçirdiğinizde bu konuda o yıllarda, hatta halen farklı düşüncelerin birbirleriyle tartıştıklarına şahit olursunuz.

Carlos Santana’nın caz müzisyenleriyle beraber yaptığı ilk ve tek çalışma değil bu. Santana’nın John McLaughlin’le jazz-fusion olarak 1972’de yaptıkları “Love, Devotion and Surrender”i hatırlıyoruz mesela, yine 1972’den Buddy Miles ile yaptığı çalışma hemen geliyor aklımıza, o yıl bu konuda Santana için hayli bereketli bir yıl olmuştu.

Shorter ile Santana’nın nasıl tanıştıklarını biliyor musunuz? Peki bu tanışmada Miles Davis’in rolünü? Shorter, Fred Jung’a verdiği röportajda şöyle anlatır; “Miles Davis’i en son kendi doğum günümde gördüm. Miles’ı Hollywood Bowl’da görmeye gittik, bir yerde doğum günü partim vardı, büyük bir restoranda, sürpriz bir parti olmuştu benim için, bir dolu insan bir aradaydık, aramızdan biri dedi ki “hadi, Miles’ı görmeye gidelim”, bunu söyleyen oyuncu Danny Glover’dı. Grupta Joni Mitchell, karım ve bir kaç kişi daha vardık.  Arka arkaya bir kaç araba Hollywood Bowl’a yollandık. Miles oradaydı. Giyinme odasında. Sahneye çıkmadan önce beni yalnız görmek istedi. İşte orada her şey hakkında konuştuk. Beni, bana fazlasıyla övdü ve ardından sahneye çıktı. Koltuğumda oturdum, her taraf doluydu, tüm o insanlarla birlikte “Happy Birthday”i çaldı benim için. Bunu kasete almıştık. Aradan bir ay geçtikten sonra Carlos Santana beni aradı, o kasetten onda da varmış, bana vermek istediğini söyledi. Carlos harika bir adamdır. Daha sonra, Roxy’de Joni Mitchell ile buluştum, Miles’da oradayken geldi yanımıza, yanında Clive Davis’de vardı. Carlos Santana, ben ve Joni bir aradaydık. Uzun yıllardır Santana ile çok iyi bir arkadaşlığımız var, yani öyle sıradan demiyorum, süper bir ilişkimiz var, onu söylemeye çalışıyorum."

1988 yılının en ünlü konserlerini veren bu ünlü ikilinin çift CD olarak çıkan albümlerinde toplam 14 parça var. İlk albümde “Spiritual”, “Peraza”, “Shhh”, “Incident at Nesbahur”, “Elegant People” ve “Goodness & Mercy - Sanctuary” gibi parçalar varken ikinci albümde ise “For Those Who Chant”, “Blues for Salvador”, “Fireball 2000”, “Ballroom in the Sky”, “Once it’s Gotcha”, “Mandela”, “Deeper, Dig Deeper” ve “Europa” gibi parçalar var. İkiliye eşlik eden müzisyenler ise şöyle; Gitarlarda elbette Carlos Santana, saksafonda Wayne Shorter, keyboardlarda Chester Thompson ve Patrice Rushen, basta Alphonse Johnson, kongalarda Armando Peraza, timballerde Jose Chepito ve vurmalılarda ise Leon “Ndugu” Chancler gibi isimler varmış.

Santana’nın Temmuz ayında gelecek oluşu 20 yıl öncesinin halen gündeme ara ara düşen bir albümünü bize yeniden hatırlattı. Halen güncel olan "Carlos Santana & Wayne Shorter / Live at the Montreux Jazz Festival" albümü Santana ve Shorter sevenler tarafından yeniden ilgiyle karşılanacaktır eminiz.

Cazkolik.com / 20 Nisan 2009, Pazartesi
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.