Kapiko'nun "Nova" albümünün en çarpıcı yanı kavalı caza dahil etmesi olabilir ama müziğin tamamı bize çok daha büyük bir resmi anlatıyor

Kapiko'nun "Nova" albümünün en çarpıcı yanı kavalı caza dahil etmesi olabilir ama müziğin tamamı bize çok daha büyük bir resmi anlatıyor

Kapiko on yıllık topluluk.

 

Batuhan Aydın, Nikolaus Grill ve Neyzen Özsarı'nın 2012'de çıktığı yolculuk "Nova" isimli albümle en verimli meyvesini verdi.

 

Kapiko üç müzisyen tarafından kuruldu ama "Nova" albümünde çok daha fazla müzisyen var.

 

Batuhan Aydın'ın kaval, Nikolaus Grill'in tuşlu çalgılar, Neyzen Özsarı'nın bas çaldığı albümde Ozan Erkan gitar, Ali Kaan Uysal vurmalılar, Ricardo Marenghi davul, Şenova Ülker trompet, Tamer Temel saksofon, Burak Dursun trombon, Ezgi İrem Mutlu, Gabriela Partofsky, Merve Akyıldız ve Yasin Türk vokallerde yer almış.

 

Albümün kaydında Ozan Sarıboğa, Taner Ersoy, Çağlayan Yıldız ve Dimitar Atasanov'u görürken, mikste dünyaca ünlü starlarla çalışan Paul Pouwer ile masteringde Pieter Snapper yer alıyor. Albümün kapak görseli ise Benyamin Nugraha imzalı.

 

 

 

Albümün çarpıcı yanı Anadolu kavalının cazda kullanımına dair harika bir örnek olması

 

 

Yaşadığımız coğrafyada Ermenilerin duduk, İran-Azerbaycan tarafının tar, Rumların buzuki gibi enstrümanların cazda kullanımına yönelik etkili müzikler dinlemişken kavala dair hafızamızda pek o kadar örnek yok. Batuhan Aydın ve Kapiko ekibi özellikle bu alanda eşsiz bir çalışmaya imza atmış.

 

 

Kapiko müziğini etno caz füzyon olarak tanımlıyor

 

 

"Nova" albümünde kaval çarpıcı bir enstrüman ama gitar da, Nikolaus Grill'in tuşlu çalgıları da oldukça etkileyici kullanılmış.

 

Kavalın, cazın füzyon tarafına ne denli açık bir enstrüman olduğuna şahit olmak harika bir duygu.

 

Albümün ikinci çalışması "Reza"yı Jaco Pastorius'un yedi dakikalık parçası olarak tanıyoruz. Pastorius'un 1983 yılında yayınladığı "Invitation" isimli canlı kaydında introsuyla "Stair to Heaven"ın riff'lerini andıran bir çalışma idi ve o albümün kaydında efsane bir ekip yer almıştı. Kapiko ekibi "Reza"dan mükemmel bir yeni yorum üretmiş. Dokuz dakika uzunluğuyla dinlemeye doyulmayan parçaya Batuhan Aydın'ın kavalı benzersiz katkı sağlarken Nikolaus Grill'in klavyesi, Ozan Erkan'ın gitarı dinleyicinin ufkuna yeni füzyon manzaraları sunuyor.

 

 

 

Toplam sekiz parçadan oluşan albüm sürprizlerle dolu

 

 

Anadolu türküsü "Hele Yar" türkülerden nasıl caz olur sorusunun sözlük cevabı gibi karşımızda duruyor. Tempolu neşeli türküden çıkarılabilecek en renkli müzik, eğlenceli melodik intronun ardından bop sularında gezinirken vokaliyle ve sona doğru tutulamayan temposuyla "Hele Yar" şahsen benim bugüne kadar orijinal icraları dahil dinlediğim en etkileyici yorumlardan biri olmuş. "Hele Yar"ın konser salonlarında dinleyiciyi havaya zıplatacağını buradan müjdeleyebilirim.

 

 

"Nova"nın sürprizleri bu kadar değil

 

 

Kul Nesîmî'nin ünlü "Haydar Haydar" türküsünün 1989 tarihli Senem Diyici albümü "Takalar"daki Alain Blessing yorumunun ardından cazda yeniden yorumlanması çok hoş. Çok sevilen bu türküde Merve Akyıldız'ın sesi dikkat çekerken bir sonraki "Quill Blues" Ozan Erkan'ın gitarıyla ve armonikayla füzyonun New Orleans kıyılarına kadar ulaşıyor.

 

Albümün en dikkat çeken yorumlarından biri orijinali 1964 tarihli Rahsaan Roland Kirk'e ait olan ama daha sonra Jethro Tull'ın flütünün değmesiyle dünyaca ünlü hale gelen "Serenade to a Cuckoo" isimli parça olmuş. Kapiko'nun "Serenade to a Cuckoo" yorumu elbette daha asrî ve füzyon eğlenceli. Parçaya kavalın katkısı iyi düşünülmüş, ayrıca iyi de uyarlanmış. Kaval solonun arkasına saklanan nefesli eşliği ritmi düşürmezken Grill'in klavyesi parçanın eglencesine latin kıvrımlar ekliyor. Gitar solosu parça ortasında kendini gösterirken finale yaklaştığınızı sanmayın, sırada elektrik bas solo ve perküsif latinler var.

 

Henüz Mart ayı başında olmamıza rağmen nedense yılın en iyi albümlerinden birini dinlemişiz gibi hssediyorum. Sonradan çıkacak sürpriz müzikleri etkilemesin bu düşüncem ama "Nova" albümünün şimdiden yılın en iyi kayıtlarından biri olacağını buradan ilan edebilirim. Emeği geçen herkesin eline sağlık. İyi ve yeni müziğe her zaman ihtiyacımız var. Kapiko "Nova" albümüyle hiç şüphesiz elinden gelenin en iyisine imza atmış.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 03 Mart 2022, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.