17. Alanya Caz Günleri izleyiciyi bir dakika bile yerinde oturtmayacak konserlerle geliyor

17. Alanya Caz Günleri izleyiciyi bir dakika bile yerinde oturtmayacak konserlerle geliyor

Türkiye'nin köklü festivali Alanya Caz Günleri bu sene 17. yılını kutluyor. Alanya Caz Günleri 17. yılında turizm ağırlıklı bir bölgesel caz etkinliğinin nasıl olması gerektiğine dair mükemmel örnek oluşturuyor.

 

Türkiye'nin gözde tatil bölgesi olmanın gerekliliklerini sadece iyi konaklama değil, nitelikli, uluslararası ve düzenli kültürel hizmet sunmanın şart olduğunu da ispatlayan Alanya Belediyesi, Alanya Caz Günleri adı altında halka açık ücretsiz yerli yabancı sayısız müzisyeni şehrin tarihi mekânlarında çok sayıda yerli yabancı müzikseverle buluşturuyor.

 

Alanya Caz Günleri bu sene 22-25 Eylül arası 4 gün boyunca 8 konser ve 30'a yakın müzisyenle müziğin renkli ve eğlenceli yüzünü Alanyalılarla buluşturacak.

 

 

Bu yıl festivalde kimleri izleyeceğiz?

 

 

22 Eylül Açılış gecesi:

 

 

 

Bu sene Alanya Caz Günleri 22 Eylül akşamı Alanya'nın tarihi Kızılkule'sinde Litvanya'lı caz topluluğu Klaipeda Castle Jazz Band ile start verecek. Klaipeda aynı zamanda Litvanya'nın köklü caz festivalin adını taşıyor. 1994 yılından bu yana düzenlenen festivalin kimliğindeki bu topluluk, tecrübeli ve renkli müzisyenlerden oluşuyor.

 

 

Festivalin açılış gecesi ve festivalin ağır topu Fatih Erkoç/Kerem Görsev Trio konseri olacak. Türk caz sahnesinin yüzakı isimlerini buluşturan topluluk Fatih Erkoç'un usta sesi, Kerem Görsev'in marka trio sounduyla Kızılkule'den Alanya'nın sokaklarına yayılacak.

 

 

23 Eylül ikinci gün:

 

 

 

Festivalin ikinci günü, 23 Eylül akşamı cazın genç ve dinamik, yaratıcı isimlerinden Deniz Taşar konseriyle başlayacak. Yaklaşık on yıldır caz dünyasının kendine has sesi ve tavrıyla dikkatleri üzerine çeken Taşar, Alanyalılara son dönem müziklerinden oluşan bir konser izletecek.

 

 

Gecenin ikinci konseri ise kıpır kıpır bir soul şarkıcısı Steffen Morrison. Amsterdam'lı şarkıcı kendi albümleri yanında soul klasiklerini büyük bir ustalıkla seslendiriyor. İki yıl önce "Soul Revolution" isimli son çalışmasını yayınlayan Morrison sesinde pes bas tonuyla mükemmel kıvrımlara yer verebilen bir şarkıcı. Soul müziklerin yeniden yükselişte olduğu son günlerde Morrison'un sesinden şarkılara eşlik etmek bütün Alanya'yı konser boyunca dans ettirecek demektir.

 

 

24 Eylül üçüncü gün:

 

 

 

Festivalin üçüncü gecesi ağırlıklı latin müziklerle dolu. Latin kökenli Brooklyn'li şarkıcı Maya Azucena güzelliği, dansları, sesi ve şık melodileriyle Alanya Kızılkule'nin konser ahalisini bir dakika bile yerinde oturtmayacak. Özellikle Reggae ritmleriyle süslediği son single çalışması Mr. Bojangles ile başlayacağı muhtemel bir konser iyice eğlenceli anlara şahit olacak.

 

 

Gecenin ikinci konserini ise İngiliz soul caz sahnesinin tanınan usta bir ismi Carlton Jumel Smith. "A Better Day" isimli son single çalışmasıyla caz pop soul dinamik bir sese sahip sanatçı Alanya Caz Festivali'nin eğlenceli/kaliteli müziklerine imza atan bir diğer güçlü yorumcu olacak.

 

 

25 Eylül festivalin son günü:

 

 

 

Festivalin son gecesi ise Türk sanatçı ve grupların müzikleriyle şenlenecek. Çıkardığı son albümü "Patlıcan"la caz dinleyicisinden büyük övgü alan usta müzisyen Önder Focan bu kez başarılı genç caz piyanisti ve şarkıcı Eylül Ergül'e eşlik edecek.

 

 

Gecenin ikinci ve festivalin kapanış konserinde ise son dönem albümü, konserleri, performansıyla dikkatleri çeken jazzy pop tarzın önde gelen isimlerinden Barbaros olacak. "Around the World" albümüyle müziği üzerinden dünyaya olumlu mesajlar veren sanatçı festivalin kapanışına damga vuracak.

 

Tüm konserlerin ücretsiz olacağı 17. Alanya Caz Festivali Alanya Belediyesi tarafından kesintisiz 17 yıldır düzenleniyor. Akdeniz bölgesinin turizmdeki yükselen etkisinin simgelerinden Alanya'nın böyle bir festivale 17 yıldır ev sahipliği yapması hem öncü bir özellik, hem örnek olması gereken bir sahiplenme.

 

Festival konserleri ve saatlerine dair bilgileri aşağıdaki posterden öğrenebilirsiniz.

 

 

Cazkolik.com / 09 Eylül 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.