21. Afyonkarahisar Caz Festivali başladı

21. Afyonkarahisar Caz Festivali başladı

28-30 Haziran tarihleri arası gerçekleşecek Afyon Caz Festivali Türkiye'nin uzun soluklu festivallerinden biri. Salgın dönemi kısıtlama şartlarında iüç günlük bir programla da olsa festivalin yapılıyor olması kesintisizlik bakımından önemli.

 

Genel Sanat Yönetmenliğini festivalin kurucu ismi Hüseyin Başkadem'in yaptığı Afyon Caz Festivali yurtiçi ve dünyadan sanatçıları ağırlıyor.

 

Geçen sene salgın koşulları nedeniyle yalnızca online olarak gerçekleşen festival bu yıl normal koşullarına kavuştu. Festivalde gerçekleşecek konserler YouTube'dan da izlenebileceği gibi festivalin dikkatle takip edilen söyleşiler bölümü de online olarak yayınlanacak.

 

Festivalin açılış konserini Prag’dan Lucia Bakaiova Kuartet 28 Haziran’da NG Afyon Hotel bahçesinde gerçekleştirdi. Bakaiova’ya, piyanoda Mikuláš Pokorný, kontrbasta Martin Gerla ve davulda Ivan Audes eşlik etti.

 

Geçen yıl pandemi nedeniyle Afyon’da ağırlanamadığı için online olarak izlenen Prag ve diğer yerlerden müzisyenler bu yıl sene festivale katılıyor. David Kudrna Kuartet, genç müzisyenlere cazı öğreten müzisyenlerden oluşan Jan Bálek Trio ve farklı caz eğilimlerinden deneyimli müzisyenleri biraraya getiren topluluk Mikuláš Pokorný Trio Afyon sahnelerinde Prag rüzgarı estirecek. Geçen yılın online konserleriyle devam edecek olan rüzgar, Jiří Neužil Kuartet ve Lucie Zemanova konser yayınlarıyla bu yıl Youtube’dan da esecek.

 

 

21. yılda yerli caz projeleri Afyon'da

 

 

Bu konserlerin ilki Yalvaç Ural edebiyat ve caz konseri. Projede izleyeceğimiz topluluk ise Alice Project. İlayda Gönen vokal, Tarık Temüg saksafon, Öykü Damla Gözel piyano, Selçuk Canberk Dağtekin bas ve Kaan Elginöz davuldan kurulu Alice Project ise kendine özgü müziğini icra edeceği ayrı bir konserle daha Afyon sahnelsinde olacak. Şef Kemal Günüç yönetimindeki Ankara Büyükşehir Kent Orkestrası’nın solist Barbora Šedivá ile gerçekleştirdiği 19. Afyon Caz Festivali’nin Açılış Konseri kaydı da Youtube’dan yayınlanacak kayıtlar arasında.

 

Bu yıl festivalin kapanış konserini ise ABB Kent Orkestrası Kemal Günüç Dörtlüsü ve solist Lucia Bakaiova NG Afyon Hotel bahçesinde 30 Haziranda gerçekleştirecek.

 

Afyon Caz Festivali'nin söyleşiler bölümünde ise Cevat Çapan, Regaip Minareci, Yalvaç Ural, Ahmet Ümit, Yeşim Gürer Oymak, İbrahim Çiftçioğlu, Ahmet Örs, Ali Sönmez, Murat Beşer ve Doğan Hızlan gibi alanlarının önemli isimlerinin söyleşileri dinlenecek.

 

Cazkolik.com / 29 Haziran 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.