26. İzmir Avrupa Caz Festivali programını açıkladı

26. İzmir Avrupa Caz Festivali programını açıkladı

26. kez gerçekleşecek Türkiye’nin köklü festivallerinden İzmir Avrupa Caz Festivali 2 martta başlayacağı programını dün duyurdu. Festival bu sene toplam 8 konsere ev sahipliği yapacak. İtalyan, Romen, Fransız, İsviçre, Avusturya ve Alman elçiliklerinin kültür ofisleriyle yapılan işbirliği neticesinde yurtdışından yedi, Türkiye’den bir caz grubuna yer veren festival beklentilerin altında kalan programıyla İzmirli cazseverleri ne kadar tatmin edeceği şüpheli.

 

Ferit Odman Quartet festivalin açılışını yapacak

 

2 mart akşamı Ahmed Adnan Saygun Konser Salonu’nda gerçekleşecek konserde Odman’a tenor saksofonda Engin Recepoğulları, piyanoda Ercüment Orkut, kontrbasta Kağan Yıldız eşlik edecek. Festivalde yer alacak yerli müzisyenlerin tamamını bu gece izlemek mümkün. Son yıllarda birçok iyi yerli proje ve müzisyen izledik, İzmir`de festival kapsamında bu isimleri ayrıca dinlemek/izlemek iyi olurdu.

 

Beş yıl önce Style isimli albümüyle dikkat çeken tecrübeli müzisyen altoist Gianni Oddi piyanoda Alessandro Bonnanno ile duo proje olarak festivalde yer alacak. Sanatçıları 4 mart akşamı AASSM küçük salonda izlemek mümkün.

 

Romenlerin sevilen seslerinden Irina Sarbu piyano bas davul üçlüsünden oluşan triosuyla 7 mart akşamı yine AASSM küçük salonda İzmirli cazseverlerin karşısına çıkacak.

 

Geçen sene yayınladığı “Bye Bye Berlin” albümüyle savaş öncesi Berlin ve Kurt Weill dönemini anımsatan şarkıcı Marion Rampal klavyede Pierre Grançois Blanchard ve davulda yeni dönemin öne çıkan Fransız sanatçılarından Anne Paceo ile 12 mart akşamı yine küçük salonda olacak.

 

Bu yıl festivalin çift kontrbasla merak ettiren grubu Nu Bass projesiyle Patrick Perrier ve Ivor Malherbe olacak. İçlerinde Amine Mraihi’nin udunun da olduğu piyano/davul ve çift bas soundu festivalin heyecan yaratacak projelerinden olacak.

 

Yeni çalışması Crosswinds’i yayınlayan Christoph Irniger Pilgrim projesiyle İzmir’e geliyor. Sanatçıya piyanoda Stefan Aeby, gitarda Dave Gizler, basta Raffaele Bossard, davulda Michi Stulz eşlik ediyor.

 

Festivalin konser ayağının son projeleri 18 mart akşamı izlenecek Purple is the Color piyano saksofon dörtlüsüyle, kapanışta izlenecek Timo Vollbrecht’i Elias Stemeseder, Bernhard Meyer ve Sebastien Merk’li projesi Fly Magic olacak.

 

Festival 17 yıldır caz afişleri kültürünü yaşatıyor

 

İzmir Avrupa Caz Festivalinin caz kültürü bakımından öne çıkan etkinliklerinden biri 17 yıldır sürdürdüğü caz afişleri yarışması oluyor. İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşması sonrası sokak afişleri ve tasarım kültüründe gerileme olmasına rağmen İKSEV’in bu projeden vazgeçmemesi hem genç tasarımcıların cazla bağlantısını güçlendirmesi hem köklü bir gelenek olarak caz afişleri geleceğinin yaşaması bakımından önemli buluyoruz. Her sene festival afişini yarışmaya katılan eserler arasından seçen yönetim bu yıl Yiğitcan Çakar’ın tasarımını seçti. Festivalde sergilenen tüm afişleri buraya tıklayarak Cazkolik sergi bölümünde inceleyebilirsiniz.

 

Festival genç caz yazarlarına el veriyor

 

Festivalin konser dışı bir diğer önemli etkinliği caz yazarı yetiştirme projesi olarak yürütülen Write Stuff projesi. Başında duayen isimlerden Ümit Tunçağ’ın yer aldığı projede 10-22 mart arası gazetecilik, sinema ve TV, iletişim öğrencileri arasında bu alanlarda çalışmak isteyenler bu atölyeden faydanalabilecek. Hatta, biz de Cazkolik olarak bu atölyeden yararlanarak caz üzerine yazmak isteyen genç yazarların yazılarını yayınlamak için kapımızı açmaya hazırız. Meraklısı, ilgilisi bizi cazkolik@cazkolik.com adresinden ulaşabilir.

 

Bergama Belediyesiyle çalışan Timuçin Şahin de festivalde

 

Festivalin bu yıl bir önemli yanı da Bergama Belediyesi ile yürüttüğü çalışmayla genç müzikseverlere mükemmel fırsatlar sunan caz gitaristi Timuçin Şahin festivalde Yaşar Üniversitesi müzik bölümü öğrencileriyle birlikte Yaşar Üniversitesi Caz Ensemble adıyla sahnede buluşacak.

 

Seminerler ve film gösterimleri festivallerin renkli uzantıları

 

Bu yıl festivalde konser verecek sanatçıların tamamına yakını aynı zamanda birer caz atölyesi düzenleyecek. Bu atölyelerin de dikkatle takip edilmesini hararetle tavsiye ediyoruz.

 

Bu yıl da festival atölyeleri, seminer ve film gösterimleriyle konser programından daha yoğun etkinlikler zincirine İzmirli müzikseverleri davet ediyor. Dansı sevenler 9 mart günü Lindy hop atölyesine, filmi sevenler Michel Petrucciani’nin ölümünün 10. Yılı anısına gösterilecek filme davetli.

 

Cazkolik.com / 20 Şubat 2019, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Devrim Dikkaya
    22 Şubat 2019 Cuma 12:43

    Merhaba, İzmir"de hep aynı isimleri dinlemek elbet sıkıcı ama bu festival zaten yıllardır bu formatta program yapmakta. Avrupa cazcılarını içermesi en önemli ve değerli özelliği. "Farklı" yerli müzisyenleri davet etmesi gereken belediye ve diğer karar vericiler...

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.