32. Akbank Caz Festivali bu sene içine girildikçe derinleşen bir programa sahip

32. Akbank Caz Festivali bu sene içine girildikçe derinleşen bir programa sahip

 

Sizi alıp götürecek caz festivali

 

 

32. Akbank Caz Festivali bu yıl tanıtım filmine güzel bir cümleyle başlıyor; Sizi alıp götürecek melodiler... Biz haber için bunu biraz değiştirelim ve; Sizi alıp götürecek caz festivali diyelim.

 

Akbank Caz Festivali geleneksel olarak her yaz yaptığı gibi festivalin ilk 5 konserini açıklayarak sonbahara doğru beklentileri iyice artırdıktan sonra 7 Eylül akşamı düzenlediği basın kokteyli ile festival programının tamamını duyurdu. Festival yetkililerinin tam kadro bulunduğu basın toplantısında heyecan had safhada, açıklanan beş konserin dışında programın kalanına dair ser verip sır vermeyen yönetim, isimler bir bir açıklandıkça yükselen seslerden memnun görünüyordu.

 

 

Festival yönetimi bu sene güzel bir görsel hazırlayarak festivalde izleyeceğimiz sanatçıların tam listesini duyurdu. Alttaki görsel festival akışının tamamını alfabetik olarak anlatıyor. Festivalde yer alacak sanatçılara dair ayrıntıları ise haberin devamında bulabilirsiniz.

 

 

 

Rakamlarla 32. Akbank Caz Festivali; Şehri cazla kaplayan festival

 

 

Türkiye Caz Arşivi'nin titiz mimarı arkadaşımız Beran Paçacı'nın istatistik çalışmasıyla rakamlarla festivali şöyle özetlemek mümkün;

 

Konser: 31
Atölye: 3
Söyleşi: 5
Toplam 114 yerli/yabancı müzisyen

 

Festival Mekânları: Akbank Sanat, Alan Kadıköy Amfi Tiyatro, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Tiyatro Salonu, Babylon Bomonti, Bizim Tepe, Tepe Majeur, Bova, CoBAC Workspace Terrace Garden, Dada Salon Kabarett, Decollage Art Space, Gregor by The Badau, HOOD Base, İstanbul Oyuncak Müzesi, Müze Gazhane, Nardis Jazz Club, Outro Record Store, Postane İstanbul, The Badau Akasya, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Avlusu, Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi, Zuhal Müzik Kanyon.

 

 

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve Akbant Sanat Müdürü Derya Bigalı

 

 

Festival yetkilileri ne dedi?

 

 

32. Akbank Caz Festivali'nin açılış gecesinde Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; "Türkiye’nin en köklü caz festivaline imza atarak, cazın tarihine Akbank adını bırakmak bizim için büyük gurur kaynağı. Türkiye’de “caz” denilince akla ilk gelen organizasyonlardan biri olan Akbank Caz Festivali, dünyanın en önemli caz müzisyenlerini ağırlamanın yanı sıra gelecek vadeden genç isimlerin de tanınmasına yardımcı oldu" derken, Akbank Sanat Genel Müdürü Derya Bigalı; “Türkiye’de cazın gelişimini 32 yıldır destekleyen bir festivale sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Bugüne kadar 5 binin üzerinde uluslararası ve Türk caz sanatçısını ağırlayan festival 32 yılda 800’ün üzerinde konser, 1.000 atölye ve 100’ün üzerinde söyleşi ile 500 binin üzerinde izleyiciye ulaşan Akbank Caz Festivali şehirde bu sonbaharı özel bir seçki ile karşılayacak” diye konuştu. Akbank Kültür Sanat ve Organizasyon Yöneticisi Gözde Sivişoğlu ise “Şehrin caz haline uygun olarak İstanbul’un 14 farklı bölgesinde yer alıyoruz. Festival programımıza açıkhava konserleri, teras buluşmaları, sabah konserleri ve farklı disiplinleri biraraya getiren performanslarla yeni mekânlar ve deneyimler ekledik” diyerek 32. Akbank Caz Festivali beyanların sonunda beklenen programını davetlilerle paylaştı.

 

32. Akbank Caz Festival konserlerini Biletix’ten alabilir, festival hakkında detaylı bilgi için www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com adreslerinin yanısıra instagram.com/AkbankSanat, facebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat hesaplarını takip edebilirsiniz.

 

 

32. Akbank Caz Festivali'nde konserlere ve sanatçılara dair öne çıkan notlar;

 

 

- Adını caz tarihine yazdıran Abdullah İbrahim ilerleyen yaşına rağmen hâlâ konserlere devam ediyor olması konseri kaçırılmayacaklar listesinin başına yerleştiriyor.

 

- Coltrane'in adının yer aldığı bir konser her zaman eşitler arasında birincidir. Oğul Coltrane hem kendi müziğini yapıyor hem babasının mirasını hakkıyla taşımaya çalışıyor.

 

- Gonzalo Rubalcaba ile Aymee Nuviola'yı birlikte ilk kez izleyeceğimiz için ikilinin sahnesi başlı başına merak konusu.

 

- Vefatından yedi ay sonra Maffy Falay'ı anmak, üstelik, hakkında çekilmiş belgeseli izlemek cazseverler olarak hepimizin büyük sanatçımıza gönül borcumuz.

 

- Trompet virtüözü İmer Demirer'in caz vokalin iki önemli ismi Ayşe Demirer ve Sibel Köse'yi aynı sahnede buluşturması festivalin kaçırılmaması gereken zirvelerinden biri olacak.

 

- Bu sene 32. Akbank Caz Festivali'nin bir diğer sürprizi davulcu Volkan Öktem'in çıkacak ilk albümündeki müziklerin festivalin kurucularından Mehmet Uluğ anma gecesiyle buluşması çok önemli haberdir. Hem Uluğ'u anmak, hem müziğin usta davulcusu Öktem'in ilk albümünü dinlemek festivalin ayrıcalıklı gecelerinden biri olacak.

 

- HÜM yeni ve çarpıcı bir Avrupa grubu ve İstanbul'a ilk kez gelecek, merak içindeyiz.

 

- Görsel sanatçı /da'nın bazı konserlerin perdesinde işleyeceği görsel akış dikkatle izlenmeli.

 

- 32. Akbank Caz Festivali bu sene 23 farklı mekânla önceki yıllara göre rekor kırmış olabilir. Şehrin her noktası cazla buluşuyor.

 

- Festival bu sene konser harici söyleşiler bakımından programında yer verdiği 5 etkinlikte cazın farklı ve az değinilmiş konularına hitap ediyor.

 

- Akbank Caz Festivali'nin her sene yerli caz sahnesi ve sanatçılarınaa ayırdığı pay giderek artıyor, projelerin gelecek senelerde artacağı ümidini güçlendiriyor. Bu kapsamda, Akbank Caz Festival programında ilk kez yer alan sanatçılara özellikle dikkat etmeli.

 

- 32. Akbank Caz Festivali'nin dansla cazı buluşturan Çağıl Kaya'nın "Kaygılar Sahnesi" isimli projesi iki farklı kavramı aynı sahnede buluşturması bakımından dikkat çekiyor.

 

 

Festivalde izleyeceğimiz konserler ve sanatçılar?

 

 

Abdullah Ibrahim

 

 

Cape Town doğumlu müzisyen ve besteci Abdullah İbrahim dünya caz tarihinin kilit taşlarından biridir. Uzun ve verimli yaşamında caz tarihine adını yazdıran İbrahim tarihin en önemli isimleriyle aynı sahneleri paylaştı. 6 Ekim Perşembe akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde olacak efsanevi sanatçıyı kaçırmamak şart.

 

 

Ravi Coltrane Cosmic Music

 

 

Alice ve John Coltrane çiftinin oğlu, saksafoncu, besteci, prodüktör ve plâk şirketi sahibi Ravi Coltrane ismini sitar müziği efsanesi Ravi Shankar’dan alıyor. Ailesinin uçsuz bucaksız mirasını dünyanın dört yanına taşımaya devam eden Coltrane, aynı zamanda ebeveynlerinin Long Island’da yaşadığı evde konumlanan The Coltrane Home isimli müze ve derneğin de başkanlığını yürütüyor. 8 Ekim Perşembe akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde ebeveynleri Alice ve John Coltrane’in şarkılarından oluşan bir repertuvarla, caz tarihinin iki benzersiz kahramanına saygı duruşunda bulunacak.

 

 

Gonzalo Rubalcaba - Aymée Nuviola

 

 

Birden çok Grammy Ödülü’ne sahip iki Kübalı müzisyen Gonzalo Rubalcaba ve Aymée Nuviola aslında çocukluk arkadaşı olan iki müzisyen. Bir piyano dehası olarak tanımlanan Rubalcaba, 1985’te Dizzy Gillespie tarafından keşfedildiğinde latin caz sahnesinde genç bir fenomene dönüştü. Vokal yeteneğiyle Billie Holiday ve Celia Cruz’la kıyaslanan besteci ve oyuncu Aymée Nuviola ise ülkenin prestijli müzik okullarında aldığı eğitimin ardından Küba’nın işitsel ve geleneksel mirasını yaşatmaya, hatta genişletmeye devam ediyor. 7 Ekim’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde latin cazın yaşayan en önemli müzisyenlerinden ikisi ile buluşacağız.

 

 

“Maffy’nin Cazı”: Maffy Falay Tribute Band

 

 

Türk cazın büyük yeteneklerinden trompetçi Maffy Falay 22 Şubatta 92 yaşında hayatını kaybetti. Falay, Dizzy Gillespie, Thelonious Monk gibi caz efsanelerinin gözdesiydi ve Quincy Jones, Kenny Clarke, Francy Boland ile aynı sahneyi paylaştı. Caza duyduğu tutku “Maffy’nin Cazı” belgeseli, yönetmen Deniz Yüksel Abalıoğlu’nun altı yıllık çalışmasıyla tamamlandı. Maffy Falay ile İsveç’teki evinde yapılmış röportajlar ve arşiv görüntülerini buluşturan; müzisyenin 2016’da Stockholm’de gerçekleşen son konserinden görüntüler de barındıran belgeselin gösterimi 1 Ekim’de Akbank Sanat’ta. Gösterimin ardından müzisyenin hayatına saygı duruşu niteliğinde bir anma konseri var. Falay’a Türkiye’de verdiği konserlerde uzun sure eşlik etmiş olan müzisyenler Engin Recepoğulları, Can Çankaya, Kağan Yıldız ve Ferit Odman’dan oluşan Maffy Falay Tribute Band sahnede olacağı gecenin sunuşunu Hakan Rauf Tüfekçi ve Hakan Atala yapacak.

 

 

Ofer Mizrahi Trio

 

 

Etnik melodilerin büyüsünü duyumsal bir müzikal yaklaşımla kutlayan Ofer Mizrahi Trio, geleneksel sınırların yavaş yavaş ortadan kalktığı bir müzik icra ediyor. 2021’de beş şarkılık bir konser albümü yayımlayan Ofer Mizrahi Trio’nun ses paleti Avrupa, Türkiye ve Hindistan’ın müzik kültürleri ve caz estetiğini pürüzsüz bir biçimde harmanlıyor. 5 Ekim akşamı Babylon sahnesinde üçlünün büyüleyici bir işitsel deneyim vadeden canlı performansına tanık olabilirsiniz.

 

 

Portico Quartet

 

 

2005’te Londra’da aynı okulda müzik eğitimi alan dört arkadaş tarafından kurulan Portico Quartet caz, electronica, ambient ve klasik müzik türlerinin etkisinde kariyerinin her dönemecinde kabuk değiştiren bir kolektif Melodik perküsyon hang drum’ı karakteristik bir yaklaşımla ses paletine yerleştiren Portico Quartet, yenilikçi ve sürükleyici enstrümantal kompozisyonlarının her biriyle başka bir serüvene koyuluyor. 6 Ekim akşamı Babylon sahnesinde dinleyeceğimiz İngiliz grup, kariyerinin en üretken döneminde. 2021’e birbirinden farklı müzikal estetiklerin ürünü olan iki albüm birden sığdıran dörtlü, Mart 2022’de de dört şarkılık “Next Stop” kısaçalarını yayımladı.

 

 

Tenderlonious

 

 

22a plak şirketinin kurucusu, flütçü, saksafoncu, prodüktör ve DJ Ed “Tenderlonious” Cawthorne için gerçek bir müzik kâşifi tanımı yapmak hiç de abartılı olmaz. Şapkasından ne zaman ne çıkaracağını kestirmenin asla mümkün olmadığı Tenderlonious 7 Ekim gecesi Babylon sahnesinde.

 

 

Emma-Jean Thackray

 

 

Londra’da yerleşik multi-enstrümantalist, prodüktör ve orkestra lideri Emma-Jean Thackray’in geçen sene yayımladığı kozmik temalara tutunan harika ilk albümü “Yellow”, caz geleneğini ışık tayfından geçiren, elektronik müziğin türlü ara sokaklarından hip hop’a uzanan ve funk damarı hiç tıkanmayan bir kayıt. Kayıtlarındaki canlı performans enerjisi, temaların ve partisyonların büyülü doğaçlamalarla genişlediği konserleriyle de dünya çapında pek çok festivalin gözde isimlerinden biri hâline gelen Emma-Jean Thackray, 8 Ekim akşamı Babylon sahnesinde.

 

 

Oded Tzur Quartet

 

 

“21. yüzyılın Coltrane Quartet’i.” New York’ta yerleşik İsrailli saksafoncu ve besteci Oded Tzur’un liderliğindeki dörtlüye bu yakıştırmayı, Japonya’dan CD Journal dergisi yapıyor. Klasik Hint Müziği eğitimi aldığı yıllarda geliştirdiği çalış stiliyle enstrümanına özgün bir derinlik katan Oded Tzur, orkestra lideri olarak Enja Records’la yayımladığı iki albümün ardından Manfred Eicher’ın dikkatini çekti ve ECM Records ailesinin bir parçası oldu. Birer hikâye anlatır gibi işlenmiş kompozisyonlarıyla Oded Tzur Quartet, 9 Ekim’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde olacak.

 

 

İmer Demirer Quartet feat. Ayşe Gencer Sibel Köse

 

 

4 Ekim Salı gecesi The Badau Akasya sahnesinden güneye doğru bir serüvene çıkıyoruz. Caza adanmış hayatı ve trompett ustalığı ile bir dünya yıldızı olarak takdir edilen İmer Demirer, “Güney” başlığıyla bakış açımızı bu yöne çeviriyor. “Coğrafya kader midir?” sorusuna çağdaş bir sanatçı bakış açısıyla bakarak, sosyolojik ve politik çalkantıların yaratıcılığın sınırlarını zorladığı diyarlara odaklanıyor. Güney Amerika, Güney Afrika, Güney Avrupa ve Akdeniz’den gelen esintilerin müzikal yansımalarından oluşan seçkideki şarkıları, Türkiye caz sahnesinin önde gelen iki vokalisti Ayşe Gencer ve Sibel Köse seslendirecek.

 

 

Mehmet Uluğ Gecesi: Volkan Öktem #7

 

 

Mehmet Uluğ’u aramızdan ayrılışının dokuzuncu yılında anmak için 4 Ekim akşamı Babylon’da buluşuyoruz. Akbank Caz Festivali’nin her edisyonunda düzenlediği Mehmet Uluğ Gecesi’nde sahne “Volkan Öktem #7”nin. Müzik hayatı birikimiyle hazırladığı ilk albümü “#7”den ilk tekliyi Eylülde yayımlayacak olan Öktem, bu projesini Mehmet Uluğ Gecesi için 32. Akbank Caz Festi-vali’ne taşıyor.

 

 

Alp Ersönmez “Cereyanlı”

 

 

İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, MadenÖktemErsönmez, Wonderland ve Sonic Boom gibi grupların yanı sıra Türkçe pop müziğin dünyada en çok tanınan ismi Tarkan’ın bas gitaristi olan Alp Ersönmez 32. Akbank Caz Festivali’nin ilk gününde Müze Gazhane’de olacak.

 

 

Progressive Balkan Wedding Orchestra by Kolektif İstanbul

 

 

Progressive Balkan Wedding Orchestra, 32. Akbank Caz Festivali’nin yüksek tempolu performansına imza atacak. Punk, caz ve elektronik seslere bulanmış bir progresif düğün müziği hayalini gerçek kılmak adına 25 Eylül Pazar Müze Gazhane’de olacak.

 

 

Emma Rawicz Quartet

 

 

Müzikle çocukken başlayan Emma Rawicz, 15 yaşında cazla ve saksafonla tanıştı ve kısa sürede Londra’nın prestijli caz mekânlarında adı duyulan bir isim oldu. Chris Potter, Ari Hoenig, Chick Corea gibi isimleri ilham kaynakları arasında gösteren Emma Rawicz, ferahlatıcı melodiler ve funk numaralarıyla zengin bir palete sahip modern caz örnekleri sunuyor. 2022 Parliamentary Jazz Awards’tan “En İyi Genç Müzisyen” ödülüyle ayrılan Rawicz ikinci albümü için Ivo Neame, Ant Law, Conor Chaplin ve Asaf Sirkis’ten oluşan bir orkestrayla çalıştı. London Jazz News tarafından “hızla yükselen bir yıldız” sözleriyle tanımlanan müzisyen, 27 Eylül’de Akbank Sanat’ta.

 

 

HÜM

 

 

Oslo caz sahnesinde uzun yıllardır çeşitli orkestralarla üretimini sürdüren üç müzisyenin ortaklığıyla hayat bulan yeni bir trio. Bjørnar Kaldefoss Tveite, Magnus Sefaniassen Eide ve Bojan Mar-janovic üçlüsünün ayrıksı ve kişisel birikimleri, değişken müzikal alfabelerin kullanıldığı doğaçlamaya geniş alanlar bırakan seanslarında bütünleşiyor. Nordik caz estetiğini klasik müzik tandanslı dokular ve alışılmışın dışında ritimlerle zenginleştiren HÜM, enstrümanların birbirini gölgelemediği bir üretim metoduna sahip. Enstrümanların kendi aralarındaki etkileşimle bir an olsun tökezlemeyen, sürükleyici sonik manzaralardan oluşan ilk albümü “Don’t Take It So Personally”yi Ocak 2022’de Losen Records aracılığıyla yayımlayan Norveçli grubun ilk İstanbul konseri 4 Ekim Salı akşamı Akbank Sanat’ta.

 

 

Dans Dans

 

 

Birçok müzik otoritesinin “Yarımkürenin en iyi canlı performans grubu” tanımında hemfikir olduğu Bert Dockx, Fred Lyenn Jacques ve Steven Cassiers’ten oluşan Belçikalı grup Dans Dans 10 yıldır birlikte üretiyor. Caz ve rock arasındaki sınırları silikleştiren Dans Dans parçalarının temel yakıtı doğaçlama seansları. Psikedelik blues, space rock, film noir soundtrackleri ustalıklı caz nüanslarıyla buluşturan ekip, yeni koleksiyonunu “bugüne dek yaptıkları en spontane, en ‘punk’ albüm” olarak tanıttı. Dans Dans’ın sahnede büyüyen, keskin ve dinleyeni nefes nefese bırakan enerjisini deneyimlemek için 28 Eylül’de rotamız Akbank Sanat.

 

 

Sedef Erçetin Quartet

 

 

Klasik müzik kariyerine Paris’te başlayan çellist Sedef Erçetin doğaçlamaya yatkınlığıyla farklı coğrafyaların geleneksel müziklerini yorumlamayı gelenek hâline getirdi. Çoğunlukla Brezilyalı bestecilerden eserler ve tanınmış caz standartlarından oluşan programıyla Sedef Erçetin Quartet 28 Eylül akşamı Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde.

 

 

Burhan Öçal Istanbul Jazz Ensemble

 

 

Saz, tambur, darbuka ve ud gibi enstrümanları ustaca çalabilen Burhan Öçal'a 1991’de kurduğu İstanbul Oriental Ensemble ile dünyanın dört bir yanını dolaşarak Fransa basınında “Darbukanın Şövalyesi” yakıştırması yapıldı. 28 Eylül’de Dada Salon Kabarett sahnesinde gerçekleşecek performansında Öçal, önde gelen caz müzisyenleriyle oluşturduğu çok sesli projesiyle sahnede olacak.

 

 

Júlio Resende Duo

 

 

“Júlio Resende’nin Fado ile yaptığı şey, akıllara Keith Jarrett’ın caz standartlarıyla yaptıklarını getiriyor.” İspanya gazetesi El País’in bu yorumu, bugüne dek dokuz Fado albümü yayımlayan piyanist ve besteci Júlio Resende’nin müzikal yaklaşımını tanımlamanın en isabetli yorumu olabilir. 29 Eylül’de Akbank Sanat'ta sergileyeceği performansta kendisine eşlik edecek isim Fado’ya büyük tutkuyla bağlı gitarist Bruno Chaveiro.

 

 

Wonju Lee Quintet

 

 

Seul doğumlu müzisyen Wonju Lee 5 yaşında soprano ve koro şefi olan annesiyle piyano ve müzik çalışmalarına başladı. 2012’den bu yana Türkiye’de yaşayan Wonju Lee altı yıldır Ankara Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kore Kültür Merkezi’nde klasik ve caz sorumlusu olarak çalışıyor ve Wonju Lee Quintet adıyla konserlerini sürdürüyor. Beşli, 32. Akbank Caz Festivali kapsamında 29 Eylül’de Nardis’te olacak.

 

 

Aga B

 

 

Ankara doğumlu Aga B, yerli hip hop sahnesinin özgün ve eklektik MC’lerinden. Kariyerinin ilk yıllarında bandrolsüz albümleri “Aga Neredesin?” ve “AgaB’sikopat” ile deyim yerindeyse şehir efsanesine döndü. Festival içinde bir başka mini festival tadında gece olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Nitekim 30 Eylül akşamı Babylon’da gerçekleşecek konserde Kamufle, Korhan Futacı, Su Sonia ve Barış Demirel de sahnede Aga B’nin imza flow’larına kendi titreşimlerini katacak.

 

 

Dilek Sert Erdoğan “Zamansız Şarkılar”

 

 

2013’e tarihlenen “MOMENTS” albümüyle Türkiye’de yayımlanmış ilk özgün soul albümüne imza atan Dilek Sert Erdoğan 32. Akbank Caz Festivali kapsamında Uraz Kıvaner, Ozan Musluoğlu, Sıtkı Sırtanadolu ve Erhan Seçkin’den oluşan orkestrasıyla “Zamansız Şarkılar” konseriyle 30 Eylül akşamı Gregor by The Badau sahnesinde olacak.

 

 

Eda AND “Istanbulisation”

 

 

Hamburg’da yerleşik İzmirli besteci, piyanist ve aranjör Eda And, solo projesi “Istanbulisation”ın Türkiye prömiyerini 32. Akbank Caz Festivali’nde yapacak. Almanya’nın dünyaca ünlü caz orkestrası NDR (Nord-Deutscher Rundfunk) Big Band ile çalışan Türkiyeli ilk kadın caz bestecis ve piyanisti olan ve kompozisyonlarında hayalperest, muzip ve çocuksu karakterini klasik, caz, soul, funk gibi türlerle buluşturan müzisyen iki albüm yayımladı. Eda AND “Istanbulisation” performansıyla 30 Eylül’de Akbank Sanat’ta.

 

 

Sercan Debelec Quintet

 

 

Multi-enstrümantalist ve besteci Sercan Debelec 2020’de piyano, kontrbas, trompet ve davul için yazılmış ilk albümü “Delusions”ı yayımladı. Her albümünde tematik bir kurgu oluşturan müzisyen psikedelik rock grubu Surf Arabesk’te klavye çalmaya devam ederken  Fırat Ağacık ve Ab-kountry’yle işbirliğine gitti. Sercan Debelec Quintet konseri, 30 Eylül’de CoBAC Workspace Terrace Garden sahnesinde.

 

 

Çağıl Kaya “Kaygılar Sahnesi”

 

 

1 Ekim akşamı Alan Kadıköy’de dansın müziğe ya da müziğin dansa eşlik ettiği bir konsere değil; tüm farklılıkları ve benzerlikleriyle, birbirleri için bir arada oldukları bir performansa tanıklık edeceksiniz.

 

 

Nihal Saruhanlı feat. Barış Demirel

 

 

Yerli sahnenin en üretken müzisyenleri Nihal Saruhanlı ve Barış Demirel’i buluşturacak özel performans için 1 Ekim günü rotamız Kadıköy’deki HOOD Base. İkilinin, yeni medya sanatçısı /da’nın görsel performansının da eşlik edeceği doğaçlama görsel-işitsel performansı ilk kez 32. Akbank Caz Festivali kapsamında sahnelenecek.

 

 

Rana Bulut Efe Erdem

 

 

2022 Nardis Genç Caz Vokal Yarışması kazananları Rana Bulut ve Efe Erdem, 32. Akbank Caz Festivali sahnesinde.

 

 

Can Tutuğ

 

 

Vibrafonist, besteci ve eğitmen Can Tutuğ müziğin geçmişi ve geleceğiyle ilgilenen çok yönlü bir müzik insanı. İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde Amy Salsgiver ile vibrafon çalıştıktan sonra Trakya Akademi Oda Orkestrası’nda solist olarak çaldı, The Cold Vibes adlı caz grubunu kurdu.  Tutuğ on yılda Türkiye ve Avrupa’da sayısız festivalde sahne aldı. AllAboutJazz.com yazarı Arthur George’un “Bobby Hutcherson’in mirasını taşıyor” yorumunu yaptığı müzisyen, 2011’den bu yana “Dönemler, Olaylar, Akımlar ve Anekdotlarla Caz Tarihi” seminerlerini düzenliyor. Tutuğ, 2 Ekim Pazar sabahı Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Avlusu’nda olacak.

 

 

Fatih Erkoç Jazz Project

 

 

Fatih Erkoç, 2 Ekim akşamı 32. Akbank Caz Festivali kapsamında Robert Koleji Mezunlar Derneği Bizim Tepe’de sahne alacak. Amerikan caz standartları ve kendi bestelerinin yer alacağı konserde müzisyene piyanoda Uraz Kıvaner, kontrbasta Ozan Musluoğlu ve davulda Ferit Odman eşlik edecek.

 

 

Kamucan Yalçın Duo

 

 

Yirmi yılı aşkın zamandır caz, rock ve türevlerini içeren çeşitli janrlarda performans sergileyen klarnetçi ve vokalist Kamucan Yalçın 32. Akbank Caz Festivali’ne özel olarak tasarladığı bu projede yol arkadaşı gitarist Mehmet Mutlu ile sahnede olacak ve 1920’ler ve 1930’lardan günümüze caz standartlarından seçki yorumlayacaklar. Kamucan Yalçın Duo 2 Ekim’de Postane İstanbul terasında.

 

 

Efe Demiral Trio feat. Eren Turgut Mert Can Bilgin "Kolaj"

 

 

Erkan Oğur, Ayşe Tütüncü, Murat Opus gibi isimlerle perdesiz gitar ve armoni üzerine çalışan gitarist, besteci ve prodüktör Efe Demiral, elektro-akustik öğeleri gitar müziğiyle birleştiren ilk albümü “Inside Out”u 2016’da yayımlamıştı. 32. Akbank Caz Festivali kapsamında 5 Ekim akşamında Bova sahnesinde izleyeceğimiz sanatçıya yeni medya sanatçısı /da’nın görselleri eşlik edecek.

 

 

Söyleşiler:

 

 

- Yeni Medya Çağında Görsel ve İşitsel Deneyimler
- Dinleme Kulübü "Şehrin sokaklarında yürürken dinleyeceğin bir parça"
- Zamanın unuttuğu isimler
- Dur! Dinle!: Japonya'da Caz ve Jazzu Kissa
- Antik Çağda Kadın ve Müzik

 

Cazkolik.com / 10 Eylül 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.