32. Akbank Caz Festivali ilk 5 konserini açıkladı

32. Akbank Caz Festivali ilk 5 konserini açıkladı

Akbank Caz Festivali her yıl sonbaharda gerçekleşecek festivalin ilk 5 ismini yaz aylarında açıklayarak takipçisini merak içinde tutmaya seviyor. Gelenek bu yıl da bozulmadı ve Eylül sonuna doğru başlayacak festivalin dünyaca ünlü beş ismi açklandı.

 

9 Ağustostan itibaren Biletix'te satışa çıkmaya başlayacak konserlerin ayrıntılarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

 

Abdullah Ibrahim

 

 

6 Ekim 2022 Perşembe  //  20:30  //  AKM Tiyatro Salonu

 

Caz tarihinin yaşayan efsanelerinden piyanist Abdullah İbrahim festivalin açıklanan ilk ismi. Yıllar önce sanatçının İstanbul'a geleceği duyurulmuş ama ilerleyen yaşı ve hastalığı nedeniyle konser iptal edilmek durumunda kalınmıştı. Bu kez gelmesi gecikmiş kavuşmanın gerçekleşeceğine işaret. İbrahim hakkında fazla bir şey yazmaya gerek yok, cazla ilgili herkesin yakından tanıdığı büyük sanatçı son yıllarda solo piyano çalışmalarına ağırlık vermiş, solo piyano albümü yayınlamıştı. AKM Tiyatro Salonu'nda izleyeceğimiz sanatçı yine bir solo piyano projesiyle sahnede olacak. Biletinizi önceden ayırtmayı unutmayın.

 

Abdullah Ibrahim: Piyano

 


 

 

 

Ravi Coltrane: Cosmic Music

 

 

8 Ekim 2022 Cumartesi  //  20:30  //  Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

 

Alice ve John Coltrane çiftinin oğlu, saksafoncu, besteci, prodüktör ve plâk şirketi sahibi Ravi Coltrane, ismini sitar müziği efsanesi Ravi Shankar’dan alıyor. Grammy adaylığı bulunan müzisyen, 30 yıla yaklaşan kariyerinde Elvin Jones, Jack DeJohnette, McCoy Tyner, David Gilmour ve kuzeni Flying Lotus gibi isimlerle çalıştı. Orkestra lideri olarak 1998-2012 aralığında altı albüm yayımlayan Ravi Coltrane, annesi Alice Coltrane’in uzun bir aranın ardından kaydettiği “Translinear Light” (2004) albümünün hayata geçmesinde kilit rol oynadı, prodüktör ve müzisyen olarak kayıtlarda yer aldı. Ailesinin uçsuz bucaksız mirasını dünyanın dört bir yanına taşımaya devam eden Ravi Coltrane, aynı zamanda ebeveynlerinin Long Island’da yaşadığı evde konumlanan The Coltrane Home isimli müze ve derneğin de başkanlığını yürütüyor. 8 Ekim Perşembe akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde ebeveynleri Alice ve John Coltrane’in şarkılarından oluşan bir repertuvarla, caz tarihinin iki benzersiz kahramanına saygı duruşunda bulunacak.

 

Gadi Lehavi: Klavye
Lonnie Plaxico: Bas
Elé Howell: Davul
Ravi Coltrane: Saksafon

 


 

 

 

Portico Quartet

 

 

6 Ekim 2022 Perşembe  //  21:30  //  Babylon

 

2005’te Londra’da aynı okulda müzik eğitimi alan dört arkadaş tarafından kurulan Portico Quartet, tarz tanımlarından soyutlanmış müzikal arayışların izini sürüyor. Caz, electronica, ambient ve klasik müzik türlerinin etkisinde kariyerinin her dönemecinde kabuk değiştiren ve farklı sonik kimliklere bürünen kolektif, bugüne dek Real World, Ninja Tune, Gondwana Records gibi köklü plâk şirketlerinden albümler yayımladı. 2007 tarihli çıkış albümleri “Knee-Deep in the North Sea”, aynı sene Time Out dergisi tarafından “Caz, Folk ve Dünya Müziği” kategorisinde yılın albümü olarak seçildi ve 2008’de Mercury Ödülleri’ne aday gösterildi. Melodik perküsyon hang drum’ı karakteristik bir yaklaşımla ses paletine yerleştiren Portico Quartet, yenilikçi ve sürükleyici enstrümantal kompozisyonlarının her biriyle başka bir serüvene koyuluyor adeta. 6 Ekim akşamı Babylon sahnesinde dinleyeceğimiz İngiliz grup, kariyerinin belki de en üretken döneminde. 2021’e birbirinden farklı müzikal estetiklerin ürünü olan iki albüm birden sığdıran dörtlü, Mart 2022’de de dört şarkılık “Next Stop” kısaçalarını yayımladı. Portico Quartet ile 2017 yılında yaptığımız röportajı okumak için bu linki kullanabilirsiniz.

 

Duncan Bellamy: Davul
Milo Fitzpatrick: Kontrbas
Jack Wyllie: Soprano ve Tenor Saksafonlar ve Elektronikler
Taz Modi: Hang ve Perküsyon

 


 

 

 

Oded Tzur Quartet

 

 

9 Ekim 2022 Pazar  //  20:30  //  Zorlu PSM  //  Turkcell Platinum Sahnesi

 

“21. yüzyılın Coltrane Quartet’i.” New York’ta yerleşik İsrailli saksafoncu ve besteci Oded Tzur’un liderliğindeki dörtlüye bu yakıştırmayı, Japonya’dan CD Journal dergisi yapıyor. Klasik Hint Müziği eğitimi aldığı yıllarda geliştirdiği çalış stiliyle enstrümanına özgün bir derinlik katan Oded Tzur, orkestra lideri olarak Enja Records’la yayımladığı iki albümün ardından Manfred Eicher’ın dikkatini çekti ve ECM Records ailesinin bir parçası oldu. 2020 albümü “Here Be Dragons”, şimdiden modern klasikler arasında sayılıyor. Raga geleneklerine kişisel bir yorum getirdiği, bir Sebastião Salgado fotoğrafını kapağına taşıyan 2022 çıkışlı albümü “Isabela” ise birçok müzik otoritesine göre son 10 yılda ECM etiketiyle yayımlanan en etkileyici işlerden. Birer hikâye anlatır gibi işlenmiş kompozisyonlarıyla Oded Tzur Quartet, 9 Ekim’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde olacak.

 

Oded Tzur: Tenor Saksafon
Nitai Hershkovits: Piyano
Petros Klampanis: Bas
Johnathan Blake: Davul

 


 

 

 

HÜM

 

 

4 Ekim 2022 Salı  //  19:00  //  Beyoğlu Akbank Sanat

 

HÜM, Oslo caz sahnesinde uzun yıllardır çeşitli orkestralarla üretimini sürdüren üç müzisyenin ortaklığıyla hayat bulan yeni bir trio. Bjørnar Kaldefoss Tveite, Magnus Sefaniassen Eide ve Bojan Marjanovic üçlüsünün ayrıksı ve kişisel birikimleri; değişken müzikal alfabelerin kullanıldığı doğaçlamaya geniş alanlar bırakan seanslarında bütünleşiyor. Nordik caz estetiğini klasik müzik tandanslı dokular ve alışılmışın dışında ritimlerle zenginleştiren HÜM, enstrümanların birbirini gölgelemediği bir üretim metoduna sahip. Enstrümanların kendi aralarındaki etkileşimle bir an olsun tökezlemeyen, sürükleyici sonik manzaralardan oluşan ilk albümü “Don’t Take It So Personally”yi Ocak 2022’de Losen Records aracılığıyla yayımlayan Norveçli grubun ilk İstanbul konseri, 4 Ekim Salı akşamı Akbank Sanat’ta.

 

 

Bjørnar Kaldefoss Tveite: Kontrbas
Magnus Sefaniassen Eide: Davul
Bojan Marjanovic: Piyano

 

Cazkolik.com / 09 Ağustos 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.