Adı Sidney Bechet, Benny Goodman, Giora Feidman gibi büyüklerle aynı hizada anılması gereken klarnetin büyük üstâdı Mustafa Kandıralı 90 yaşında hayatını kaybetti

Adı Sidney Bechet, Benny Goodman, Giora Feidman gibi büyüklerle aynı hizada anılması gereken klarnetin büyük üstâdı Mustafa Kandıralı 90 yaşında hayatını kaybetti

Klarnet taksimlerinin üstâdı Mustafa Kandıralı ardında yeri doldurulamaz büyük bir isim, inanılmaz icralar bırakarak bu dünyadan ayrıldı.

 

Türkiye'de özellikle belli yaşın üzerinde herkesin Kandıralı ile bir anısı mutlaka vardır. Ya bir yerde izlemiş, olağanüstü taksimlerini dinlemiştir ya da televizyonda veya başka şekilde canlı dinlemiştir.

 

Çiftetelliler, zeybekler, oyun havaları, oryantal sololar, kürdilihicazkâr, karcığar gibi sayısız makam taksimi, binlerce gazino sahne anısı, seksenli yıllar ve sonraki yıllara dair sayısız popüler melodilerin klarnet soloları öksüz kaldı.

 

Mustafa Kandıralı'nın 1980'lerin başında "Mustafa Kandıralı Ensemble" adıyla bir "Caz Roman" albüm kayıt tecrübesi de olmuştu. "Nihâvent Longa", "Üsküdara Gideriken", "Nihâvent Oriental", "Kandıra Karşılaması", "Mastika", "Caz Roman" gibi parçalardan oluşan albümü Almanya'da yayınlanmıştı. Kanunda Ahmet Meter ve Metin Bükey ile Çetin Serçe, Ahmet Kulik gibi müzisyenlerin de yeraldığı albüm Türkiye'de de satışa çıkmıştı.

 

Klarnet virtüözleri geleneğinin 20. yüzyıldaki önde gelen üstatlarından Kandıralı'nın adı Giora Feidman, Sidney Bechet, Benny Goodman gibi isimlerle aynı hizada yazılması gerekse de bizzat kendi ülkesinde müziğine ve virtüözitesine yönelik hakettiği analizlerin, yazıların, belgesellerin yapıldığını söylemesi zor. Genellikle popüler müziğin gündelik koşturmasında yıllarını geçiren üstâd bu anlamda kuşağının pekçok önemli ismi gibi mirası yeterince değerlendirilememiştir. 90 yaşında hayata veda eden büyük ustayı saygıyla anıyoruz.

 

Cazkolik.com / 28 Aralık 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.