Umut Pelit "Zefir" isimli albümünü yayınladı.

Umut Pelit "Zefir" isimli albümünü yayınladı.

Davul müzisyeni Umut Pelit ilk albümü Zefir`i yayınladı. UCM Production (Uncatalogued Music Production) firmasınca yayınlanan albüm caz ve müzik dünyasını hem yeni bir isimle hem de yeni bir albümle tanıştırıyor. Bitmekte olan yılın son haftalarında yayınlanan albüm ünlü basçı Eylem Pelit`in de kardeşi.

 

Umut Pelit bugüne dek pek çok önemli sanatçının albüm ve proje çalışmalarında yer aldı. İlk albümü Zefir’de usta müzisyenler Eylem Pelit, Çağdaş Oruç, Serkan Özyılmaz, Baran Çak, Turgut Alp Bekoğlu ve Volkan Öktem enstrümanlarıyla yer alıyor. Albümün sürprizi ise usta sanatçı Okay Temiz’in perküsyon yorumları oldu.

 

Peki, albümün kitapçığında imzası olan isimler albüm için ne demiş, gelin birlikte bu isimlerin söyledikleri bakalım; usta müzisyen Levent Altındağ "Akıllı müzisyen yalnız kendi tecrübelerinden, çok akıllı bir müzisyen ise başkalarının da tecrübelerinden yararlanır ve ortaya dinlemekten keyif alınan böyle güzel bir proje çıkar." diyerek özetliyor çalışmayı. Ağabey Eylem Pelit ne diyor; "Entelektüel birikimini ve müzik bilgisini çok güzel harmanlayıp bizlere keyifli bir pop caz albümü hediye eden kardeşim Umut Pelit; ellerine, yüreğine sağlık." Seksenli yılların ünlü gruplarından Ezginin Günlüğü`nün usta müzisyeni Emin İgüs ise; "Albüm henüz dağıtıma girmeden yaptıkları kayıtları bana dinlettiğinde, Umut’un içindekileri müziğine ne kadar dolaysız aktarmış olduğunu hissettim. Neredeyse çocukluk yıllarından beri tanıdığım ve yaşama dokunma, yasamın içinde olma halini her zaman çok sevdiğim kardeşimin zaten bildiğim titizliğini ve ayrıntılara olan yaklaşımını tüm albüm boyunca hissettirmesi beni mutlu etti. Hem kendi hem albümde ona eslik eden müzisyenler için söylenecek övücü sözler yetersiz kalacaktır, birbirinden kıymetli ve önemli müzisyenler bir araya gelmişler; daha da önemlisi hepsi Umut’a olan sevgilerini çalmışlar (yorumlamışlar). Teknik olarak fazla söze gereksinimi olmayan çalışma iste bu sevgiyle bir albüm olma başarısını çoktan yakalamış." diyor.

 

Albüme konuk olarak katkısını veren büyük bir usta Okay Temiz ise albüm için bakın neler demiş; "Bu seçkin müzisyenlerle bir araya gelen gurubun çaldığı besteler ve üzerine yapılan doğaçlamaların kalitesi tartışılamaz. Yeni nesil diyebileceğim bu çalışma umarım sevenlerine ulaşır ve paylaşılır. Tebriklerle..."

 

Peki müzisyenin kendisi ne diyor, gelin son olarak Umut Pelit`e kulak verelim; "Birbirinden farklı birçok usta müzisyenle değişik ortamlarda çalmak, onları sürekli dinlemek ki bu çevre çok zengin olup pek çok değerli ismi kapsamaktadır ve bu isimler hayatıma yön vermiş çok değerli insanlardır.  Arif Sağ,  Nida Tüfekçi, Erol Pekcan, Süheyl Denizci ve Cahit Berkay gibi farklı anlayışlarla müzik yapan ve üreten, ülkemizde pek çok konuda öncülük etmiş ustalar bunlardan bazıları. Küçük yaşlarımdan beri içinde bulunduğum bu kültürel zenginlik bende bir süre sonra doğal olarak fikirlerimi ve düşüncelerimi daha farklı bir biçimde hayata geçirme arzusu yarattı. Bu düşünceyle 2 sene önce kaydedip üzerinde çalışmaya başladığım farklı yapılardaki melodileri çalınabilir hale getirmeye başladım ve Zefir`de dinlediğiniz hallerine getirdim dostlarımla beraber, çok fazla sorgulamadan sadece içimden geleni yapmaya çalıştım. Beni ben yapan, besleyen, yaşadığım toprakların eşsiz kültürü; müzisyeni, yazarı, büyük şairleri, ressamları, aydınları ve devrimcileriyle beraber içimdeki bütün büyük o coşkuyla, eğrisiyle doğrusuyla bu albümü kaydettik. Bu kayıtlar sırasında, benden desteklerini esirgemeyen çok değerli hocalarıma, dostlarıma ve yapımcım Mircan Kaya`ya sonsuz teşekkürlerimi borç bilirim..."

 

Albümde kalabalık ve ünlü müzisyenler birbiri ardın yer almış, bu çarpıcı isimler ise Eylem Pelit basta eşlik etmiş, Çağdaş Oruç tenor saksofonda, Serkan Özyılmaz elektrikli piyanoda, Baran Çak vokalde, Okay Temiz perküsyonlarda, usta davulcu Turgut Alp Bekoğlu albümde trampet çalmış, Ercüment Orkut piyanoda, Nail Evrim Doğ elektrikli gitar, Emir Ersoy piyano, Sezin Türkmenoğlu bas, Aydın Karabulut kontrpedal ve Cenap Oğuz ise cowbell çalarak Umut Pelit`in ilk albümüne katkıda bulunmuşlar.

 

Zephyr bütün müzik marketlerde yerini aldı, şimdi iş bir an önce sizin alıp dinlemenize bakıyor ve bir ilk albüm olduğu için arşivinizde saklamanızda da fayda var.

 

Cazkolik.com / 05 Aralık 2011, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.