Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Joe Chambers / Reginald "Reggie" Workman / Elmo Hope / Pete Candoli / Julian Priester / Andrew Hill / Rashied Ali

Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Joe Chambers / Reginald "Reggie" Workman / Elmo Hope / Pete Candoli / Julian Priester / Andrew Hill / Rashied Ali

Dinlediğiniz müziklerin listesi sayfanın en altındadır.


Happy Birthday Jazz!`a tekrar hoşgeldiniz, bu köşeyle henüz tanışmamış okurlarım için geçen hafta ilk kez kaleme aldığım selamlama yazımı bu hafta yeniden yayınlıyorum...

"Arto Peştemalcıgil de kim?" veya "Happy Birthday Jazz da ne?" diyenleriniz çoğunluktadır muhtemelen. Lafı fazla uzatmamak için sizi sevgili Tunçel Gülsoy`un Radyo Cazkolik`te yayınlanan "Evde Çalamadıklarım" programına davet edeceğim, orada konuk olduğum radyo programında aradığınız cevapların hepsini bulabilirsiniz. Bu arada, ben de köşemin içeriğinden kısaca bahsedeyim:

Haftalık periyodlar halinde o haftanın 7 ayrı günü, her gün dünyaya gelmiş olan birer caz sanatçısını sizlere tanıtmaya çalışacağım. Yaklaşık iki yıldır sanal alemde sürdürdüğüm ve beni oldukça mutlu eden bu uğraşı, umuyorum ve diliyorum ki sizde de bir çoğunu zaten bildiğiniz sanatçılarla yeniden tanışma ve belki onlar hakkında biraz daha derinlemesine, bilmediklerinizi de keşfetme hevesi uyandıracaktır.

Başlamadan: Bana yazarak eleştirilerinizi, isteklerinizi, köşeyle ilgili beklentilerinizi iletin lütfen. Ne de olsa bu benim ilk köşe yazarlığı deneyimim ve dolayısıyle her türlü katkıya açığım. O halde buyrun...

Arto Peştemalcıgil
arto@cazkolik.com
25 Haziran 2012, Pazartesi

Amerikalı davulcu, piyanist, vibrafoncu ve bestecidir. Philadelphia yakınlarında müzikle yakından ilgili bir aile içinde yetişen Chambers, gelişimi süresince hem Slim Gaillard ve Louis Jordan rock and roll`unu hem de Vivaldi, Wagner, Beethoven ve Mahler gibi önemli klasik bestecileri dinleme şansına sahip olmuştur. Müzikal vizyonunun oluşumunda ve daima daha çok öğrenme isteği edinmesinde ailesinin rolü büyüktür. 1960`lardaki unutulmaz kayıtlarla karakterize Blue Note sound`unun oluşumunda Freddie Hubbard, Wayne Shorter, McCoy Tyner ve Bobby Hutcherson gibi yenilikçi sanatçıların yanısıra Joe Chambers`ın katkıları da yadsınamaz. Derin bir ritmik devamlılık ve patlayıcı bir yaratıcılık Chambers davulculuğunun belirgin özellikleridir. Cazın en verimli dönemlerinden biri olarak kabul edilen bu periyotta Chambers`ın katkıda bulunduğu önemli albümlerden bazıları şunlardır: Breaking Point Freddie Hubbard, Componenets Bobby Hutcherson, Schizophrenia ve Etcetra Wayne Shorter, Compulsion Andrew Hill, Tender Moments McCoy Tyner, New Thing at Newport Archie Shepp, Like a Bird Charles Mingus, Tones for Joan`s Bones Chick Corea.

Konservatuar eğitimli bir müzisyen olan Chambers`ın bestelerinin Hutcherson, Hubbard ve M`Boom tarafından cover`ları da yapılmıştır. Birkaç solo kaydı da bulunan sanatçı Mo` Better Blues`un da yer aldığı bazı Spike Lee filmlerinin müziklerini bestelemiştir. Joe Chambers`ın davulculuğunun yanısıra bestecilik özelliğini de ön plana çıkardığı ve Vincent Herring (saksofon), Eddie Henderson (trompet), Mulgrew Miller (piyano) ve Ira Coleman (bas) gibi geçmişi ve geleceği yansıtan müzisyenlerle birlikte kaydettiği en bilinen albümü, 1998 yılında Blue Note`tan çıkan Mirrors`tur. Diğer önemli kayıtları arasında The Almoravid (1971), New World (1976), Double Exposure (1977) ve Phantom of the City (1991) sayılabilir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Chambers!
26 Haziran 2012, Salı

Amerikalı avant-garde ve hard bop basçıdır. John Coltrane ve Art Blakey gruplarında çalarak tanınmıştır. Tüm basçılar arasında teknik kabiliyeti en yüksek olanlardan biri olarak bilinir. İlk başlarda piyano ve tuba da çalmış fakat 1950`lerin ortalarında basta karar kılmıştır. Gigi Gryce, Red Garland ve Roy Haynes`le birlikte çaldıktan sonra 1961`in büyük bölümünü John Coltrane Quartet`in üyesi olarak geçirmiş ve sanatçının efsanevi "Live at the Village Vanguard" kayıtlarında ve ikinci bir basçı (Art Davis) ile birlikte "Olé Coltrane" albümünde yer almıştır. Bir Avrupa turnesini müteakiben gruptan ayrılan Workman daha sonra Art Blakey (Jazz Messengers), Yusef Lateef, Pharoah Sanders, Herbie Mann ve Thelonious Monk gibi sanatçılarla birlikte çalışmıştır. 1960`lar boyunca sıkça kayıtlara katılan ve Archie Shepp`in ünlü "Four for Trane"i gibi pek çok albümde yer alan Workman, bu dönemden sonra hem eğitmen hem müzisyen olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 1980`lerde kendi grubu The Reggie Workman Ensemble`i kurmuş ve piyanist Marilyn Crispell`le 1990`ları da kapsayacak bir işbirliği başlatmıştır. 90`lar boyunca ayrıca Andrew Cyrille ve Oliver Lake`le birlikte Trio Three adlı grupta çalmıştır. Sanatçının 40 yıla yayılan uluslararası performanslarına ve albüm kayıtlarına bir saygı göstergesi olarak kendisine yaşadığı yer olan Philadelphia`da African-American Historical and Cultural Museum tarafından "Yaşayan Efsane" ünvanı verilmiştir. Ayrıca  Eubie Blake Ödülü`nün de sahibidir. Halen The New School for Jazz and Contemporary Music in New York`ta profesör olarak görev yapmaktadır.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Workman!
27 Haziran 2012, Çarşamba

Genellikle bop ve hard bop tarzlarında çalan Amerikalı piyanisttir. İcracı ve besteci olarak oldukça kişisel bir tarza sahip olan sanatçıyı bir kısım hayranları ve David Rosenthal gibi eleştirmenler çağdaşları Bud Powell ve Thelonious Monk`la aynı seviyede görmüşler, buna rağmen Hope meslektaşlarından daha az tanınmıştır. Kariyerine Joe Morris grubuyla başlayan Elmo Hope 1953 yılından itibaren New York`ta lider ya da sideman olarak kayıtlar yapmıştır. Çalıştığı müzisyenler arasında Sonny Rollins, Lou Donaldson, Clifford Brown ve Jackie McLean gibi önemli isimler sayılabilir. 1957 yılında uyuşturucu kullanımı neticesi New York`ta çalışma iznini kaybeden Hope Los Angeles`a taşınır ve burada tenor saksofoncu Harold Land ve basçı Curtis Counce ile kayda girer. Ayrıca lider olarak Frank Foster, John Coltrane, Hank Mobley, Art Blakey, Paul Chambers ve Philly Joe Jones ile de plak doldurur. Los Angeles`da sağlıklı ve üretken bir dönem geçiren sanatçı buna rağmen kendini tıkanmış hisseder. Bu duygusunu bir röportajında şöyle ifade etmiştir: "Hava muhteşem, sevdiğim insanlar da var. Ancak burası bir şey öğrenilecek yer değil. Genç müzisyenler öğrenmek istiyorlarsa hem ilham hem de kardeşçe sevgi için New York`a dönsünler." Riverside Records`tan Orrin Keepnews`un teşvikiyle 1961`de New York`a dönen Elmo Hope aynı yılın Haziran ayında "Homecoming" albümünü, Kasım`da da eşi Bertha Hope`un kendisine 3 parçada eşlik ettiği bir solo albüm doldurur. 1963 yılında adından ve içeriğinden de anlaşılacağı üzere uyuşturucu alışkanlığına geri döndüğünü gösteren "Jazz from Riker`s Island" albümünü dolduran Hope kalan yıllarında caz sahnesinden kaybolur.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Hope!
28 Haziran 2012, Perşembe

Amerikalı swing ve West Coast caz trompetçisidir. Asıl adı Walter Joseph Candoli olup profesyonel kariyerine 13 yaşında Amerikan Müzisyenler Federasyonu üyesi olarak başlamıştır. Woody Herman, Tex Beneke ve Sten Kenton gibi big band`lerde çalıştıktan sonra West Coast stiline yönelmiş, daha sonra ise stüdyo müzisyeni olarak kariyerine devam etmiştir. Oldukça yetenekli bir müzisyen olmasına rağmen solist olarak çalmayı tercih etmeyen Candoli daha çok ikincil rollerle yetinmiştir. Peggy Lee, Henry Mancini ve Frank Sinatra gibi pek çok sanatçının favori müzisyenidir. 1957 - 1962 yılları arasında kardeşi Conte ile birlikte Candoli Brothers grubunu kurmuş, sonrasında da kendi grubunu yönetip Columbia, Warner Bros, Kapp ve Somerset firmaları adına kayıtlar yapmıştır. Bu kayıtlardan bazıları şunlardır: The Brothers Candoli (1958), For Pete`s Sake (1960), Blues, When Your Lover Has Gone (1961) ve Pete Candoli (1961). Pete Candoli 1997 yılında "The International Jazz Hall of Fame"e kabul edilmiş, bunu 2003 yılında "Big Band Hall of Fame"e kabulü izlemiştir. Downbeat, Metronome ve Esquire mecmualarından da çeşitli ödülleri vardır.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Candoli!
29 Haziran 2012, Cuma

Amerikalı tromboncu ve bestecidir. Sun Ra, Duke Ellington, John Coltrane ve Herbie Hancock gibi pek çok müzisyenle çalışmıştır. 1958 yılında NewYork`a yerleşip Max Roach`un grubuna katılan Priester bu dönemde Riverside plak şirketi adına lider olarak "Keep Swingin`" ve "Spiritsville" albümlerini doldurmuştur. 1961 -1969 yılları arasında ise Freddie Hubbard, Stanley Turrentine, Blue Mitchell, Art Blakey, Joe Henderson, McCoy Tyner, Johnny Griffin ve Sam Rivers gibi sanatçıların albümlerinde çalmıştır. Yine 1961 yılında John Coltrane`in ünlü "Africa / Brass" albümünde de yer alır. 1969 yılındaki 6 aylık bir Duke Ellington Orkestrası üyeliğini takiben 1970`te Herbie Hancock`un fusion grubuna katılmış, 1974`te yine lider olarak "Love, Love" ve 1977`de "Polarization" albümlerini doldurmuştur. 1980`lerde Dave Holland Quintet`in, 1990`larda da Charlie Haden`s Liberation Music Orchestra`nın üyesi olarak kariyerine devam etmiştir. Hard-bop, post-bop, R&B, fusion ve avant-garde gibi muhtelif stillerde çalabilen çok yönlü bir tromboncu olan Julian Priester, kariyerinin büyük kısmını yollarda geçirdiğinden ve kendisinden daha tanınmış müzisyenlerin albümlerinde çaldığından hakettiği üne kavuşamamıştır. Kendi adına kaydettiği en önemli çalışmalar şunlardır: Keep Swinging (1960), Spiritsville (1960), Out of This World (1960), Love, Love (1973), Polarization (1977), Hints on Light and Shadow (Sam Rivers ile, 1997), In Deep End Dance (2002).

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Priester!
30 Haziran 2012, Cumartesi

Ünlü Amerikalı piyanist ve bestecidir. Caz piyanosunun 1960`lardaki en önemli yenilikçilerinden biri olarak kabul edilir. 13 yaşında Bud Powell, Thelonious Monk ve Art Tatum`u taklit ederek çalmaya başlar. Bu konuda 1963`te A. B. Spellman`la yaptığı bir söyleşide şunları söyleyecektir: "Benim için Monk Ravel ve Debussy gibidir çünkü çalışına büyük oranda kendi kişiliğini katmaktadır. Bud`a çok fazla takılırsan sonunda onun hiç yapmadığı bir şeyi bile yapsan onun gibi tınlamaktan kurtulamazsın. Tatum` a gelince, o modern piyanonun özüdür". 1960`ların başında Blue Note şirketiyle kapsamlı bir kontrat imzalayarak Joe Henderson ve Hank Mobley`nin kayıtlarına katılan Andrew Hill, 1963 - 1971 yılları arasında da lider olarak önemli işlere imza atar. Bunlardan başlıcaları Black Fire (1963), Judgement! (1964), Point of Departure (1964), Andrew!!! (1964), Compulsion!!!!! (1965), Grass Roots (1968), Lift Every Voice (1969), Passing Ships (1969) ve One for One (1965-1970) olarak sıralanabilir. Daha sonraki dönemde besteciliğe yoğunlaşan Hill, Smithsonian Enstitüsü himayesinde bütün Amerika`yı kapsayan bir konser turuna çıkar. Diğer bazı firmalar adına da çalışmalar yapan sanatçı 1989 yılında tekrar Blue Note`a dönerek Eternal Spirit (1989) ve But Not Farewell (1990) albümlerini doldurur. Dusk albümü 2001 yılında Down Beat ve JazzTimes mecmuaları tarafından yılın albümü seçilir. 2003 yılında ise Jazzpar Ödülü`ne layık görülür. Blue Note`un sanatçının 1960`lardaki yayınlanmamış kayıtlarını da içeren bir box set`i 1995 yılında piyasaya sürmesiyle birlikte Hill`in ilk dönem kayıtlarına olan ilgi sonraki yıllarda artış göstermiş ve bunun sonucu olarak 2006 yılında Time Lines adlı bir albümü daha yayınlanmıştır.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Hill!
01 Temmuz 2012, Pazar

İlk adı Robert Patterson olan Amerikalı free jazz ve avant-garde caz davulcusudur. John Coltrane`in son yıllarındaki grubunun üyesi olarak tanınır. 1965 yılında kaydedilen "Meditations" albümüyle Coltrane`le birlikteliği başlar. Sanatçının son çalışması olan "The Olatunji Concert"te de yer alan Ali, Coltrane`in ölümünden sonra eşi Alice`le de çalar. 1970`lerin başlarında ise New York`un önemli loft kulüplerinden biri olan "Ali`s Alley"i işletir. 1980`lerde Ali`yi gitarist James "Blood" Ulmer, tenor saksofoncu George Adams ve basçı Sirone ile birlikte "Phalanx" grubunun bir üyesi olarak görürüz. 1997-2003 yılları arasında ise Pharoah Sanders`ın da yer aldığı "Tisziji Munoz" grubunda çalar. Hayatının son yıllarında Rashied Ali kendi adını verdiği Quintet`ini yönetir. Bu grupla Şubat 2005`te "Judgement Day" adlı double CD`yi kaydeder. Bu çalışmada kendisine trompette Jumaane Smith, tenor saksofonda Lawrence Clark, piyanoda Greg Murphy ve basta Joris Teepe eşlik etmişlerdir. 2007 - 2009 yılları arasında basçı / kemancı Henry Grimes ile birlikte 5 duo konser verir ve 2007`de "Going to the Ritual" adlı duo albümü kaydeder. Bir diğer duo çalışması da yine 2007`nin Haziran ayında piyanist Marilyn Crispell ile olanıdır. Sanatçı kendi çalışmalarının dışında pek çok genç davulcuya da yol gösterici olmuştur.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Ali


 Müziklerin listesi yukardaki sıraya göredir:

• Joe Chambers; "New World"
• Reginald "Reggie" Workman; "Softly As in A Morning Sunrise"
• Elmo Hope; "Elmo`s Fire"
• Pete & Conde Candoli; "Take The "A" Train"
• Julian Priester; "Once in A While"
• Andrew Hill; "ML"
• Rashied Ali; "A Light"

Haftaya buluşmak üzere...

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.