Batu Akyol`un "Türkiye`de Caz" belgeseli 33. İstanbul Film Festivali kapsamında 18 Nisan`da gösterilecek.

Batu Akyol`un "Türkiye`de Caz" belgeseli 33. İstanbul Film Festivali kapsamında 18 Nisan`da gösterilecek.

Türkiye`nin bağımsız ilk caz belgeseli olan "Türkiye`de Caz" yönetmen Batu Akyol`un uzun emek ve çabalar karşılığında, sponsor bulamadan ama caz sevgisi ve özveriyle gerçekleştirdiği ve caz müziğinin ve müzisyenlerinin Türkiye’deki durumunu, gelişim evrelerini ve etkileşimlerini Türkiye’nin tarihiyle paralel olarak inceliyor. 2011’de başlayan ve sözlü tarih çalışmasına dayanan belgesel, yaklaşık 50 kişi ile yapılan röportajlardan derlenmiş. Belgesel, tarihte saklı kalmış gerçekleri ortaya çıkarmak yerine, var olduğu bilinen gerçeklerin farklı sosyal katmanlarda nasıl algılandığına dair samimi bir yorumu dile getiren bir çalışma.

* * *

Geçen yıl ilk kez gösterime giren "Türkiye`de Caz" caz festivallerinde, televizyonlarda ve farklı ortamlarda izleyicisiyle buluşmayı başardı ama böyle bir çabanın karşılığı olan izleyici sayısına ulaştığını söyleyemeyiz. Başta üniversiteler ve Anadolu olmak üzere bir çok şehri dolaşıp binlerce insanla buluşması gereken bu özel belgeseli bu kez 33. İstanbul Film Festivali kapsamında 18 Nisan günü saat 11:00 seansında Atlas 2`de izlemek mümkün olacak.

Türkiye`de Caz belgeselinin künyesi.

Yönetmen ve Senarist: Batu Akyol / Görüntü Yönetmeni ve Kurgu: Batu Akyol / Yapımcı: Batu Akyol / Yapım Şirketi: Loyka Productions / Dünya Hakları: Loyka Productions / Türkiye / 2013 / QuickTime H.264/MPEG-4 AVC, Dolby Digital / Renkli & Siyah-Beyaz / 100´ / Türkçe, İngilizce; Türkçe, İngilizce altyazılı.

Cazkolik.com / 07 Nisan 2014, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.