Bir semt festivali; Yeniköy Caz Günleri başlıyor

Bir semt festivali; Yeniköy Caz Günleri başlıyor

Yıllar önce bir mail almıştım, Portekiz'in Atlantik sahilinde bir balıkçı kasabasında bir mini caz festivali, daha doğrusu, caz günlerinden söz ediyordu, kimlerdi aklımda kalmamış ama baya sıkı isimleri davet etmişlerdi, yanlış hatırlamıyorsam biri Benny Golson idi. O festivale gitmeyi isterdim ama göremedim fakat hep aklımda kaldı. Keşke bizde de böyle bir semt festivali diyeceğimiz şeyler yapılsa diye düşünürken geçen sene Yeniköy Caz Günleri haberi çıkıp geldi. Geçen sene kafesinde, kitapçısında tam da semt mekânlarında çok da başarılı bir ilk festival geçirdiler. Bu sene, afişetlerde gördüğünüz Yiki isimli sevimli bir karga karakteri çizilmiş.

 

 

Yeniköy Caz Günleri tam bir semt festivali

 

 

İstanbul'un özellikli semtlerindendir Yeniköy. Boğazın kıyısında, bir İstanbul semti olmanın kendine haslığını alabildiğine taşır. Kuzguncuk'un karakteri başkadır, Vaniköy'ün, Sarıyer'in, Yeniköy'ün başka, onları güzel yapan da kendine has olmalarıdır. Semt olarak doğaları da farklıdır. Böymesi etkinlikler de semtlerin karakterlerine benzersiz renkler katar, Yeniköy Caz Günleri gibi.

 

 

Merih Akoğul'dan "Caz Zamanı" fotoğraf sergisi

 

 

Yeniköy Caz Günleri bu yıl da hareketlendi ve bu sene 24-29 Mayıs ile 4 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Konserlerin yanısıra bir de caz fotoğrafları sergisi açılacak. Yılların usta sanatçısı, usta fotoğrafçı Merih Akoğul'un 1980 ile 90 arası çektiği caz fotoğraflarını izlemek biz caseverler gerçek bir fırsat olacak. Kimbilir ne hatıralar canlanacak. 24 Mayıs ile 7 Haziran arasında Avusturya Kültür Ofisi'nde açık olacak sergiyi kesinlikle kaçırmayın derim.

 

Sergide Keith Jarrett, Oscar Peterson, Paco de Lucia, Hermeto Pascoal, Dave Brubeck, Stan Getz, John Abercrombie, Charles Lloyd, Süheyl Denizci, Okay Temiz gibi bir kısmı artık hayatta olmayan caz büyüklerinin konserlerde çekilmiş orijinal fotoğrafları olacak.

 

 

Yeniköy Caz Günleri'nde 20 sanatçıyı farklı projelerde izleme imkanımız olacak. Hangi konserler bunlar?

 

 

26 Mayıs: Cihan Gülbudak, Yeniköy Kitapçısı
26 Mayıs: Sibel Köse (Akustik Latin Trio), Apartman Yeniköy
27 Mayıs: Derya Türkan (Avangard Folk "Selam"), Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi
28 Mayıs: BCF Keşif ile Yeniköyde'de ses yürüyüşü
29 Mayıs: Suzin ile Nada, Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Üst Bahçesi
29 Mayıs: Selüt, Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Üst Bahçesi
29 Mayıs: Göksu Sandıkçı Trio, Sedona Concept

 

Ayrıca;
28 Mayıs: Profesyonel caz vokalistleri için Randy Esen ile doğaçlama vokal caz atölyesi, Araka Yeniköy
29 Mayıs: Kuş gözlemi üzerine bir deneyim, Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Üst Bahçesi

 

Bu semt festivalinin her sene üzerine ekleyerek devam etmesi en büyük dileğimiz olsun. Hatta, Yeniköy'den kıskanan başka semtler de hareketlensin, semtlerin karakterlerine uygun böylesi projeler giderek kaybolan semt kültürünü de hatırlamamızı, belki de yeniden yaşamaya başlamamızı sağlayacaktır, kimbilir, buna caz müziği sebep olursa daha da güzel olmaz mı? Konser biletlerini Mobilet'ten alabilirsiniz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 18 Mayıs 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.