"İstanbul`un İzleri"nden "Golden Heart"a; Asena Akan`ın müziklerindeki zerafet güzelden daha güzele evrilmiş.

"İstanbul`un İzleri"nden "Golden Heart"a; Asena Akan`ın müziklerindeki zerafet güzelden daha güzele evrilmiş.

Asena Akan üç yıl önce yayınlanan ilk albümü "İstanbul`un İzlerine" "Mavi mi, Kahveringi mi" isimli şarkısıyla başlamış, şarkıyı trombonun şiirsel tonuyla tamamlamıştı. Aradan üç koca yıl geçti. Üç yılda dünyada neler değişmedi, nelere şahit olmadık ama değişmeyen Asena Akan`ın dinleyene huzur ve güven veren sesiyle müzikleri oldu. Yeni albüm "Golden Heart" tümüyle ingilizce söylenmiş şarkılarla dolu. İlk albüm türkçeydi. İkinci albümde söz müzikler yine sanatçıya ait olmakla birlikte sözler ingilizce, Akan bunun nedenini `müzikal birikimimi evrensel kelimelerle ifade etmek istedim` diyerek açıklıyor. Onun kendi sebebine bir dinleyen olarak şu yorumu ekleyebiliriz, insan ana diline kuşkusuz daha hakimdir, telaffuz ve vurgular doğal, kelimelere anlam yüklemesi kolaydır ama Akan ingilizce sözlerde müzikle akıcılık ve doğallık konusunda sıkıntı yaşamamış. İlk şarkı "You Broke My Soul"da yine hafif trombon geçişi ilk albümden bugüne takip eden duygusal çizginin sanatçı teminatı gibi.

* * *

Yeni albümün ikinci şarkısı "Harmony" sözsüz haliyle oldukça hoş bir duyguyu şarkı boyunca sürüklüyor. Üstü açık arabada giderken yüzünüzü okşayan rüzgar gibi adeta. Flora Purim`in enfes vokallerini hatırlatması hoş... Asena Akan `hepimiz altın bir kalple dünyaya geliriz ve en önemli görevimiz onu korumak` diye açıklıyor albüme ismini veren "Golden Heart"ı. Şarkılarıyla ilgili bizzat sanatçının ağzından dökülen kelimeler çok önemli; "Golden Heart’ta yaşadığım yere, yani evime ait duyguları; mekanların, dokuların ve‘an’ların özünü içinde barındıran, sinematik etkili bir soundla yansıtmaya gayret ettim. Çok önemsediğim kitap ya da film etkisi yaratacak süreklilik ve bütünlük hissini sağlamak amacıyla bestelerin birbirleriyle güçlü bir bağ içinde olmalarına özen gösterdim. Bu nedenle tıpkı İstanbul’un farklı bölgeleri, kültürleri barındıran yapısında olduğu gibi; şarkılar sakin ve yumuşak tınılardan daha dinamik ve sert yapılı olanlara doğru çeşitlilik gösterirken, her birinin arasında tematik, melodik veya ritmik bağlar kurmaya dikkat ettim` diyerek amacıyla ortaya çıkan sonuç hakkındaki paralelliği doğruluyor. Bu anlamda organik bir müziğe sahip "Golden Heart". Sesin doğallığını enstrümanlar tamamlıyor. Tabii bu noktada müzisyenlerin isimlerini anmamız şart; nefesli grubunda trompette Şenova Ülker, trombonda Bulut Gülen ve alto saksofonda Serhan Erkol albümün tüm duygu yükünü omuzlayan isimler olmuş. Çello da Damla Aydın ile vibrafonda Dirge Seçil Kuran`ın katkıları çok hoş! Piyanoyu farklı parçalarda Adem Gülşen, Burç Bora Uyan ve Ayça Daştan paylaşmış. Kontrbasta Volkan Hürsever`le davulda Cem Aksel ile Ricardo Marenghi kalp ritmini müziklere katıyor.

* * *

Albüme adını veren parçada Şenova Ülker`in trompetiyle başlayıp Bulut Gülen`in trombonuyla devam eden sound geri dönüp dönüp dinlenmeli. Albümün tümünde enstrümanların birbiriyle ilişkisi baştan sona başarılı. "Waltz of Silence"de Hürsever`in şiir tonlu basıyla Bulut Gülen`in albüme damgasını vuran trombonu üzerine Akan`ın vokali şarkıyı albümün üst sıralarına taşıyor. Ritmle beraber çellonun da etkisiyle son dönemin en güzel şarkılarından birini dinlediğiniz sonradan farkediyorsunuz. Hemen akabinde devam eden "Between Lines"ı dinlerken bir önceki şarkının güzelliği hala sizi etkilemeyi sürdürüyor. Bu parçada piyanoyu kimin çaldığından emin değilim ama sizi güzel bir solonun beklediğine emin olun.

* * *

Asena Akan`ın sözsüz vokallerdeki doğallığı etkileyici, hem "Harmony" hem "Early Eastern Sunrise" dünyanın her yerinde her dinleyiciyi büyüler. Yetişkinlerin ruhlarını yıkayan ninniler gibi adeta. "Moon and Shadow", "The Sea is the Soul", "Cloud", "Seagulls of Istanbul" gibi şarkılar İstanbul panoromasına ait olmalı. Şarkıyı kulaklığınızdan dinlerken vapurda martılara simit atın, şarkının doğal anını yaşamak böyle bir şey değil mi?

* * *

Asena Akan "İstanbul`un İzleri"nden sonraki üç yılı belli ki kendini besleyerek, geliştirerek, hazırlanarak geçirmiş. Her şarkı rafine bir özenin, seçkin enstrüman icralarının, zarif ve duygulu soloların, içlerine girdikçe sevilen cümlelerin yoğunluğuyla dolu yeni ve yılın en güzel çalışmalarından biri olan "Golden Heart"ta.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 06 Aralık 2016, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.