Bu konser kaçmaz: Nadir bir enstrüman üzerinden iki kültürün caz üzerinde buluşması

Bu konser kaçmaz: Nadir bir enstrüman üzerinden iki kültürün caz üzerinde buluşması

İki sene önce Balaban ustası genç sanatçı Alafsar Rahimov'un ilk albümü "Panik"in haberini yapmıştık. O Balaban ki Kafkas coğrafyasının en karakterli nefesli sazlarından biridir, bir diğeri de Ermenilerin sazı Duduk'tur. Bizim de Ney veya Kaval-Sipsi gibi enstrümanlarla onlara destek verdiğimiz gibi.

 

Alafsar Rahimov sürekli üreten bir genç sanatçı. Geçen sene Nisan ayında Azerbaycan'lı piyanist Etibar Asadlı ile "Sexy Caffards" albümünü yayınladı. Bu yeni albüm Balaban'ın soundu ve Azerbaycan cazı bakımından çağdaş bir sese sahip. Etibar ile Alafsar iki enstrümanı etkileyici kombinasyona dönüştürmüş, orijinal sesi büyütmüş, çağdaşlaştırmış. Bilhassa Etibar Asadlı'nın klavye mahareti albümün merkezi konumunda.

 

 

Alafsar Rahimov "Balaban Meets Jazz" konseriyle CRR'ye geliyor

 

 

Kış ve bahar aylarında yaklaşık 30 kadar caz konserine ev sahipliği yapacak olan CRR Şubat ayına "Balaban Meets Jazz" konseriyle başlayacak.

 

Yaşadığımız coğrafyanın içinden çıkan seslerin caz üzerinden nasıl şekillendiğine dair ayrıcalıklı örneklerden biri olacağına inandığımız bu konseri cazseverlerin kaçırmamasını tavsiye ederiz.

 

CRR konserinde Alafsar'a piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, kontrbasta Enver Muhamedi, davulda Burak Durman ve gitarda Tümer Uluçınar eşlik edecek. İki köklü müzik dilini, caz ile geleneksel Mugam sesini Balaban sazı üzerinden birleştirecek bu konser eğer profesyonel olarak kaydedilirse daha sonra tüm cazseverlerin faydalanacağı iyi bir kaynak olur.

 

Önümüzdeki aylarda CRR konserlerini yakın takibe almakta fayda var zira hem iyi isimler getirecek hem bu isimleri bilet fiyatı bakımından oldukça ekonomik fiyatlarla dinleyiciyle buluşturacak. Bu bakımdan CRR yönetimini takdir etmek gerek.

 

Cazkolik.com / 26 Ocak 2024, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.