Bu yıl izlediğim en farklı enstrüman kombinasyonlu konserdi

Bu yıl izlediğim en farklı enstrüman kombinasyonlu konserdi

Günler geçti ama sıcaklığını kaybetmediği gibi bazı konserler çabuk unutulmaz.

 

Trompetçi Avishai Cohen konserinden bahsediyorum.

 

Sahnede çift davul, çift gitar ve trompet var ama bas yok! Onlara ayrıca Cohen'in önündeki masadan yüklediği elektronik arka sesleri dahil etmek lazım.

 

28 Ekim akşamı AKM'de izlediğimiz Avishai Cohen "Big Vicious" turne konseri Beyoğlu Kültür Yolu etkinliklerinin son gecesiydi.

 

 

O gece sahnedeki gibi ilginç bir enstrüman kombinasyonuna tanık olmak sık rastlanacak bir fikir değil.

 

İkisi de değişmeli solo çalan, biri bazen fuzzy, bazen bas seslere meyleden iki gitar; Uzi Ramirez ve Yonatan Albalak.

 

Sahnede çift davul görmek ise daha nadir bir durum. Cohen, "Big Vicious" albüm turnesinde Aviv Cohen ve Ziv Ravitz'li çift davul kullandı. Cohen'i çift davul kullamaya iten sebepler görsel şov yapmak ya da daha büyük sesler çıkarmak değildi, stereo davul sesi peşinde de değildi ama iki davulun yarattığı katmanlı vuruşlar ilginçti.

 

Ünlü trompetçi bu sene "Naked Truth" adını verdiği yeni albümünü yayınladı. 2019 tarihli bir önceki çalışması "Big Vicious" albüm konserinde sahne kombinasyonu beşli enstrüman iken, "Naked Truth" kaydında dörtlüye dönmüş ve Ziv Ravitz hariç müzisyenler değişmiş. Tıpkı albümdeki müziğin de bambaşka bir ruh haline bürünmüş olması gibi.

 

Albüm diskografisini takip edebildiğim kadarıyla müziğiyle hayatı arasında paralellikler kurulabilen bir trompetçi Avishai Cohen. Trompetini sessizliklerle örülü uzun düz çizgiler halinde çalmayı severken arkasındaki sound bazen akustik quartet/quintet müziğiyle, bazen "Big Vicious"daki gibi elektrik/elektronik seslerle katmanlı olarak örgülemeyi seviyor ama müziğindeki toplam sonuç -en azından benim için- fazla değişmiyor.

 

 

Buradan hemen konser gecesine dair diğer notlara geçeyim;

 

AKM Tiyatro Salonu soundunu izlediğim önceki iki konserde yetersiz bulmuştum, misal 32. Akbank Caz Festivali solo piyano Abdullah İbrahim konseri gibi. Ses dağılıyor ve uzakta kalıyordu. Daha önce TRT Big Band konserinde de bunu hissetmiş ve ses sistemi tiyatro oyunlarına göre oluşturulduğu içindir diye düşünmüştüm. Salon yine aynı salon, konser başka. Bu salon belli ki gerçek performansı için Avishai Cohen konserini bekliyormuş. Bu defa salonun mahareti artmış, konserin sesini amplifiye ederek dinleyiciye kayıpsız iletiyordu adeta. Anladığım kadarıyla bu farkı yaratan ses masasının maharetli/öngörülü teknisyeniydi, acaba kimdi?

 

Konser bitti, gece bitmedi.

 

Konserden çıktık ama dışarda daha büyük ve gürültülü esas konser meğer açıhavada devam ediyormuş. Büyük kalabalığın coşkulu bağırışları Taksim meydanının 24 saat bitmeyen seslerine karışıyordu.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 06 Kasım 2022, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.