Can Yücel ve Tuncel Kurtiz'in 25 yıl önce Su Yücel, Ali Perret ve Reyent Bölükbaşı ile ortak üretimleri köydefestival ekibi tarafından belgesel haline getirildi

Can Yücel ve Tuncel Kurtiz'in 25 yıl önce Su Yücel, Ali Perret ve Reyent Bölükbaşı ile ortak üretimleri köydefestival ekibi tarafından belgesel haline getirildi

Can Yücel ve Tuncel Kurtiz’in ressam Su Yücel, caz sanatçısı, besteci ve eğitimci Ali Perret ve çello sanatçısı Reyent Bölükbaşı ile 25 sene önce gerçekleştirdikleri ve alanında bir ilk olan ortak üretimler, ilk kez köydefestival tarafından belgesel haline getirildi.

 

Can Yücel ve Tuncel Kurtiz anısına

 

 

Can Yücel'in şiirlerini bestelenmesi için verdiği tek besteci; Ali Perret

 

Can Yücel'in 1997 yılında Cumhuriyet Dergi'den Sevda Barandır'a verdiği röportajda 'Şiirlerimi bestelenmesi için verdiğim tek kişi...' olarak gösterdiği ünlü caz sanatçısı Ali Perret, Can Yücel’in  Seke Seke kitabından kendisi için yazdığı  “Gripken” şiirini bu yapım için özel olarak besteledi.

 

 

Şiir, Tuncel Kurtiz'in 'Bayrağı sana devrediyorum...' dediği sıra dışı oyuncu Fikret Kuşkan ile piyanoda Ali Perret tarafından seslendirilirken, ünlü ressam Su Yücel'in resimleriyle ortak olduğu üretim “Can Yücel ve Tuncel Kurtiz anısına” yapımında yer alıyor.

 


'Tüm teknik imkânsızlıklara rağmen söyleyecek sözümüz olduğu sürece bize her yer sahne' çıkışıyla adını duyuran köydefestival, Can Yücel, Tuncel Kurtiz, Su Yücel, Ali Perret ve Reyent Bölükbaşı tarafından ilk kez yirmi beş sene önce resim, şiir ve müziği biraraya getirdikleri performansları belgeleyerek bir yapım haline getirdi.

 

 

Eklisia Bodrum, dönemin kültür sanat haritasının çekim noktalarından biri olan Leman Kültür Merkezi, İstanbul ve Türkiye'nin birçok yerinde birlikte gerçekleştirdikleri ortak üretimlerin hikâyesi,  “Can Yücel ve Tuncel Kurtiz anısına” yapımında 'evdefestival - köydefestival online final bölümü' olarak, köydefestival sosyal medya hesaplarından yayına açılıyor. Bu ortak üretim, Can Yücel'in kızı ünlü ressam Su Yücel ve Ali Perret'nin anlatımıyla yirmi beş sene sonra ilk kez bu yapımla sevenleriyle buluşuyor. 

 

1998 yılında Metropol Multimedya tarafından piyasaya DVD olarak sürülen 'Yaşayan Türk Şiiri'nde yer alan kayıtların yanı sıra Ali Perret, Can Yücel’in “Seke Seke” kitabından kendisi için yazdığı “Gripken” isimli şiirini bu yapım için özel olarak besteledi. 

 

Şiir, Tuncel Kurtiz'in 'Bayrağı sana devrediyorum...' dediği sıradışı oyuncu Fikret Kuşkan ile piyanoda Ali Perret tarafından seslendirilerek “Can Yücel ve Tuncel Kurtiz anısına” yapımında yer aldı. 

 

Su Yücel resimleriyle ortak olduğu üretimin konu edildiği yapım ile ilgili “25 sene önce adeta deneysel bir iş yaptık. Şiir, resim ve caz birbirlerine eşlik etmediler, eş oldular, Ali beni aradığında bugün bu çalışmanın kendiliğinden bir örgü gibi filiz vermesi beni çok heyecanlandırdı...” dedi.

 

Can Yücel: "Şiirlerimi bestelenmesi için ben vermiyorum, onlar alıyorlar. Bugüne kadar pek çok şiirim bestelendi. Sayması uzun sürer. Ama, hiçbiri için şarkıya dönüştürülürken bana danışılmadı.

 

Şiirlerimi verdiğim tek kişi piyanist Ali Perret. Perret ile çalışmam dışında hiçbir şiirimin beste aşamasında bulunmadım. Sanatçıların izin almamaları pek de hoşuma gitmiyor. Şiirlerim bestelenirken bana sorulmaması bir yana, bunlardan telif de alamıyorum. İş olup bittikten sonra bir para atıyorlar. O da binbir zorlamayla. Günümüzde yapılan besteler ve yazılan sözlere ise bir boka benzemiyor." (Cumhuriyet Dergi - Haber: Sevda Barandır *17 Ağustos 1997)

 

"Can Yücel ve Tuncel Kurtiz anısına" oluşturulan belgeleme, köydefestival sosyal medya kanallarından yayınlanmaya başlanmış olup, yapımın uzun metraj final versiyonu "köydefestival official" youtube kanalından yayınlacaktır.

 

 

Can Yücel ve kızı ressam Su Yücel

 

köydefestival hakkında

 

'Tüm teknik imkânsızlıklara rağmen ''söyleyecek sözümüz olduğu sürece bize her yer sahne” inancıyla hayata geçirilen ve dördüncü senesine giren köydefestival, salgın nedeniyle 'iyileşmek için bir adım' çağrısı ile evdefestival olarak Piyanist Ezgi Serim ve Mimar Begüm Kocabalkanlı yürütücülüğünde online platforma taşındı

 

Festival bu kararını ''Bilhassa gerçeklik algımızın ters yüz olduğu bu zorlu süreçte birbirimizden kopmadığımızı görmeye ihtiyacımız var. Biliyoruz ki dayanışma hepimize iyi gelecek. Çünkü başka bir mucize beklemeye gerek yok!''  sözleriyle duyurdu.

 

Piyanist Ezgi Serim'in kurucusu olduğu, 2017 yılında İzmir'in Karaburun ilçesinde başlayan köydefestival, manevi büyükannesi Madam Amati'nin isteği olup; müzik eğitmeni Meliha Burhanoğlu Serim ve Adil Serim'in desteğiyle dördüncü senesine geldi. 

 

Bu süreçte yaşam hakları çerçevesinde 'Çocuklara Kalanlar, Çocukların İfade & Oyun Hakkı için Açık Sahne', Bağımsız Sanat Mümkün mü?, Sanat-Felsefe & Duyarsızlaşma temalı disiplinler arası etkinlikler gerçekleştirmiş olan köydefestival’de, 2019 yılında ilk kez “Madam Amati Evrensel Yaşam Hakları Onur Ödülleri" verildi.

 

EVDEFESTIVAL / köydefestival online 2020 erişim için;

 

Instagram: @koydefestival
Facebook: Köydefestival
Youtube: köydefestivalofficial

 

Cazkolik.com / 25 Temmuz 2020, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.