Caz müzisyenlerinin Gezi Parkı direnişine ortak selamı "Korkmuyoruz" isimli özel bir besteye dönüştü...

Caz müzisyenlerinin Gezi Parkı direnişine ortak selamı "Korkmuyoruz" isimli özel bir besteye dönüştü...

Türkiye`nin sivil itaatsizlik tarihinde önemli bir kırılma yaratan Gezi Parkı olayları, öncesi, o günleri ve sonrasıyla daha uzun süre üzerinde konuşulacak bir dönüm noktasına dönüştü. Umarız ki böylesi toplumsal birikimlerin dışavurulduğu günleri ve yaşanan enerji boşalmasını herkes oturup doğru tahlil etme yönünde ortak çaba sarfetsin. Ne böylesi günlerde hayatını kaybeden insanlar ne de hayatlarını niye kaybettikleri unutulsun. Yaşadığı şehir ve dünya ile kişisel hak ve özgürlüklere sahip çıkma konusunda geçici değil kalıcı, paylaşımcı, dışlayıcı olmaktan uzak barışçı bir sivil itiraz kültürü oluşsun.

Türkiye caz sahnesinden bir grup müzisyen ortak bir parça kaydetti: "Korkmuyoruz / Not Afraid"

Caz dünyasını yakından takip ettiğimiz için gayet iyi biliyoruz. Yaşanan gezi parkı günlerinin en aktif katılımcıları arasında çok sayıda caz müzisyeni vardı. Gerek o günlerde sokaklarda gösterilere katılarak, gerek sonrasında düzenlenen forumlar gibi farklı etkinliklerde yer alarak kişisel tepkilerini dile getirdiler. Ve şimdi içlerinde Cengiz Baysal, Selen Gülün, Amy Salsgiver, Demirhan Baylan, Tamer Temel ve Çağıl Kaya gibi isimlerin olduğu bir grup müzisyen gezi günleri boyunca yaşadıkları ve birlikteliklerinden aldıkları ilhamla büyük şair Attila İlhan`ın "Korkunun Krallığı" isimli şiirine göndermede bulundukları "Not Afraid / Korkmuyoruz" isimli bir parça kaydettiler. Sosyal medyada büyük ilgi gören beste ve videosu yaşanan günlerle ilgili olarak parçanın bestecisi Selen Gülün ayrıca bir de İtalya`nın önde gelen gazetelerinden Ansa`ya bir demeç verdi.

`Korkmuyoruz / Not Afraid`e İtalyan basını da ilgi gösterdi...

Geçtiğimiz hafta İtalya`nın Fuigi şehrinde Adkins Chiti Vakfı`nca düzenlenen “Müzikte Kadın” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Selen Gülün, Türkiye’deki sivil direniş hareketine destek vermek için ilk günden bu yana ön saflarda yer aldıklarını, yaşananların ardından Gezi Parkı direnişi için yaptığı ve sosyal medyada büyük ilgi gören “Korkmuyoruz / Not Afraid” isimli besteyi Ansa’ya anlattı. Kadınlara karşı işlenen suçlardaki artışı, kürtaja getirilen sınırlamaları, konser salonları, kulüpler ve müzik festivallerini doğrudan etkileyen alkol satışı düzenlemesi ve nihayet Gezi Parkı’nın alışveriş merkezine dönüştürülmesi projesinin toplumun önemli bir kesiminde bardağı taşıran damla olduğunu dile getiren Gülün, sanatçıların da bu ortamda büyük baskı altında olmalarına rağmen vazgeçmek yerine şevkle daha yaratıcı işler çıkardıklarını dile getirdi.

Gezi Parkı`na müziğin evrensel diliyle destek veren müzisyenler yer aldıkları çalışmada şiddetten beslenen korku ortamına inat adil, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam için ses veriyorlar. Soprano saksofonda Tamer Temel, piyanoda Selen Gülün, elektrik basta Demirhan Baylan, davulda Cengiz Baysal, perküsyonda Amy Salsgiver ve vokalde Çağıl Kaya`nın yer aldığı "Korkmuyoruz" bestesinde kullanılan `tava` ve shaker`lar ile direnişinin enstrümanlarına da göndermede bulunuyor.

Kayıt ve miksajın Müzik Evi stüdyosunda Serhat Ersöz tarafından yapıldığı çalışmanın videosu ise Art Voltage tarafından çekildi.

Cazkolik.com / 20 Temmuz 2013, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.