Cazı keşfetmesiyle yörüngesi değişen adam Lyle Mays müziğe küskün mü öldü?

Cazı keşfetmesiyle yörüngesi değişen adam Lyle Mays müziğe küskün mü öldü?

Müzik dünyasının yeni kayıp haberi gitarist Pat Metheny ile uzun süreli işbirliğiyle tanıdığımız bir klavye gurusu, olağanüstü bir piyanist ve besteci olan Lyle Mays’den geldi. 66 yaşındaki sanatçının ölümü haberi yeğeni şarkıcı Abbey Johnson tarafından açıklandı. Açıklamada, sanatçının uzun süredir mücadele ettiği hastalığın tekrarlaması nedeniyle hayatını 10 Şubat günü Los Angeles’da kaybettiği belirtildi.


1977 yılında Pat Metheny’nin kurduğu grubun çekirdek üyelerinden biri olan Mays tam 33 yıl boyunca grupla birlikte ayrılmadan çalmayı sürdürdü. Metheny’nin en yakın arkadaşlarından biri olarak bilinirdi. Birçok bestesinde ortak çalıştıklarını da biliyoruz. Bu uzun süreli ortaklık beraberinde 11 Grammy ödülü getirmişti sanatçılara.


Metheny sanatçının ölümü ardından kendi web sitesinden yaptığı açıklamada “Lyle, şimdiye kadar tanıdığım en büyük müzisyenlerden biriydi, onu tüm kalbimle özleyeceğim” diye andı usta sanatçıyı. Mays’in kariyerini sadece Metheny ile sınırlamak da sanatçıya haksızlık olacak zira 4 Grammy adaylığı kazanan kendi solo kariyeri de hayranlarının iyi bildiği ayrıntılardan biridir. Metheny yanında Bobby McFerrin, Earth, Wind & Fire, Joni Mitchell gibi önemli çok sayıda müzisyenle çalıştı.


1953 yılında gitarist baba ve piyanist bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mays klasik müzikle büyüdü. 9 yaşında piyano ve org çalmayı öğrendi, 14 yaşında kilisede org çalmaya başlamıştı derken tam o yaşlarda keşfetti caz müziğiyle genç Mays’in yörüngesi tümden değişti.


1975 yılında daha üniversitedeyken yaptığı ilk işlerden Lab ’75 ile ilk Grammy adaylığını kazanmıştı. 1975 yılı ortasındaysa Metheny ile tanıştı ve birlikte çalmaya başladılar. Metheny’nin 1977 tarihli ikinci albümü Watercolors’da Mays’in de çaldığını biliyoruz.


Her ne kadar grup Metheny’nin ismiyle anılıyor olsa da Mays’in grubun müziğe katısı en az Metheny kadar olduğu eleştirmenlerce hakkı teslim edilmiş bir gerçektir.


Metheny ile aynı dönemde iki film müziği yaptı, sayısız konser verdi, bu arada, kişisel kariyerini de geliştirmeye başladı ve basçı Steve Swallow, davulcu Bob Moses (ki Aydın Esen’le de çalışan bir davulcudur), Rickie Lee Jones gibi önemli isimlerle çalışıyordu. 1979 yılında Metheny ve Mays “As Falls Wichita, So Falls Wichita Falls” isimli toplam 43 dakikalık bir albüm kaydettiler.


Pat Metheny ile 2010 yılına kadar beraber çalışmayı sürdürdü. Aslında, 2010 sonrası sadece gruptan ayrılmadı, yavaş yavaş müzikten de uzaklaştı. O günlerde “müzik endüstrisinden ayrılmak için gerçek bir arzuya sahip değilim, müzik endüstrisinin beni terk ettiğini hissediyorum, insanlar müzik için artık para ödemek istemiyorlar” diye açıklama yapmıştı.


Müzik sonrası dönemde hayatı boyunca geliştirdiği diğer ilgi alanlarından beslenmeye başladı ki bunlardan biri mimarlık, diğeri bilgisayar yazılımcılığıydı. Bilgisayar yazılımcılığına karşı doğal bir yakınlığı olduğunu farketmesiyle yazdığı ilk program tıpkı uzun yıllar önce yaptığı ilk beste gibi ilgi gördü. Sanatçının son kaydı ise 2015 yılında Almanya’da verdiği bir konserin kaydı olarak arşivlerde yerini aldı.


Cazkolik.com / 15 Şubat 2020, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.