Cazkoliklere bayram ve hafta sonu tatil hediyeleri yeni albümler

Cazkoliklere bayram ve hafta sonu tatil hediyeleri yeni albümler

Melody Gardot'dan orkestral hüzün

 

Ya da popüler tabirle 'hüznün dibi'. Evet, aynen öyle. Türkiye'de çok sevilen şarkıcı sonbaharı yeni albümle karşıladı. Kendisine platin plâk ve Grammy ödülü kazandıran eski albümü `My One and Only Thrill'in prodüktörü ki aynı zamanda Joni Mitchell ve Herbie Hancock ile de çalışan Larry Klein ile yeniden bir araya gelen sanatçı Vince Mendoza ve Al Schmitt'in de ekibe katılmasıyla sonbahara hüznün en âlâsını yaşatacak, yaylıların odanın hatta doğanın her zerresine yayıldığı bu yeni albümü kaydetmiş. Sesini titrete titrete dinlemeyi sevenler için bulunmaz nimet.

 

 


 

Dave Brubeck'ten ninniler

 

Ölümünün üzerinden 8 yıl geçtikten sonra caz efsanesi Dave Brubeck'ten yeni bir albüm duymak şaşırtıcı. Brubeck'in ölümünden önce torunları için kaydettiği Brahms melodilerini 91 yaşındayken çalmış ve torunlara hediye bırakmış. Albümün böyle ailevi bir yanı var. Sevilen çocuk şarkıları, Brahms melodileri, kimi sevilen standartlar bu albümde Brubeck'in piyanosundan kayıtta. Belki siz de çocuklarınız hatta torunlarınızla beraber dinlersiniz kimbilir.

 

 

 


 

Ella'nın kayıp şarkıları

 

Müzik yayıncılığının en sevdiği tabirler arasındadır 'lost tapes' gibi laflar. Yıllardır her sene bir yerlerden 'lost tapes' çıkar ve büyük puntolarla manşet olur. Ella Fitzgerald'ın ünlü Berlin konseri vardır, hatta, Mac the Knife parçasının en iyi yorumunun o konserde olduğu söylenir, bu albüm o konser değil ama. 1962 yılında Berlin Sportplast'ta verilen konser bu albüm. İddialara göre asla yayınlanmamış. Doğru mudur bilmiyoruz çünkü böyle şeylere pazarlama hilesi olarak şüpheyle yaklaşmak şart ama ne olursa olsun birçok cazsever bu konseri ilk kez duyacaktır, onların hatırına kulak vermekte fayda var.

 

 


 

Fatal sesten eski şarkılara yeni yorumlar

 

Diana Krall 'paresseux érotique' sesiyle farklı bir kulvarın şarkıcısı. Etkileyici olduğu muhakkak. Ayrıca, iyi bir piyanist. Krall'un ürettiği bu 'tad' her ne kadar doyum noktasına ulaşmış olsa da anlaşılan piyasa hâlâ talep ediyor. Krall'un "This Dream of You" albümünde yeni gibi ya da azcık değişik olan şey karakteristik sesine eşlik eden gitar. Çoğu şarkıda düet ilişkisi geliştirdiği yorumlar sanatçının vazgeçilmez hayranlarınca mutlaka yine sevilecektir ama tarzının istiap haddi dolduğundan artık kariyerine yeni pencerelerden bakmasının zamanı geldi de geçti ya da diyorsanız ki sana ne, bize ne, alan veren memnun tabi işin orası da öyle. Yalnız, "Almost Like Being in Love"daki swing ile "Just You, Just Me"deki keman ve tempo bir harika, yiğidi öldür hakkını ver!

 

 


 

Karantina günlerinin boş geçmeyen cazcısı

 

Chick Corea ya her yıl ya da bilemediniz iki yılda bir yeni 'şeyler' yayınlıyor. Dijitalleşme sanatçının yayınlama hızını daha da artırdı.
Son dönem bu işlerin çoğu stüdyo kaydı değil ama dünyanın dört yanında birçok güzel konser verdiği ve bu konserler de kayıt altına alındığı için 'lockdown' günlerinde Corea tüm bu kayıtları elden geçirerek 33 parçalık koleksiyon oluşturmuş. Çift albüm yayınlanan çalışma tümüyle solo kayıtlardan oluşuyor. Bakmayın baştaki müstehzi ifadeye, bir sanatçının kariyerindeki kayıtları dert top hale getirmesi son derece önemli. Bu anlamda büyük sanatçıyı tebrik ediyoruz.

 

 


 

Güçlü bir tenor solist her zaman kıymetlidir

 

JD Allen'ın damarlarında Ben Webster'ın ağdalı çalımı akıyor. Başka isimleri de ekleyebilirsiniz. Ama günümüzdeki modernist tavrıyla elbette. Webster'ın ustalıklı tavrı çoğu zaman bayağılık sınırına varan bir tarza sahipti, Allen'ın hâşâ huzurdan öyle bir tavrı yok. Tenoruyla dimdik duran bir solist o. Yeni albüm "Toys/Die Dreaming" günümüzün marka soundlu sanatçısının taş gibi bir albümü. Albümün başında 9,5 dakikalık "You're My Thrill" tam bir dehşet!

 

 


 

İtalyanların üç Enrico'su

 

İtalyanların 3 Enrico'su; iki piyanist Pieranunzi ve Intra ile bir trompet devi Rava cazseverlere enfes bir armağan kaydetmiş daha doğrusu konsermiş. Çift piyano ve trompet/flugelhorn. Tümüyle doğaçlama tavırlarla süslü ama kimi standartların üzerine inşa edilen konser kaydı güçlü ve zevkli İtalyan tavrına sahip. İki piyano olması üzerine ayrı şeyler yazılmasını gerektirecek kadar önemli, onu da belirtelim. Niye bilmiyoruz kapağı çok özensiz olmuş, tek kusuru bu olsun.

 

 

Haberin görseli baştaki Melody Gardot videosundan alınmıştır.

 

Cazkolik.com / 28 Ekim 2020, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.