Covid öncesi uluslararası yıldızları izlediğimiz konserleri özleyenleri Ekimde 2 konser bekliyor

Covid öncesi uluslararası yıldızları izlediğimiz konserleri özleyenleri Ekimde 2 konser bekliyor

10 Ekim 2021 tarihli güncelleme: Bugün itibariyle Brad Mehldau konserinin iptal edildiği duyurulmuştur.

 


 

İlk konser, yayınladığı albümlerle olduğu kadar eşlikçi piyanistliğiyle tanıdığımız Amerikalı caz piyanisti Danny Grisssett konseri olacak.

 

11 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde izleyeceğimiz Grissett'i Türk cazsever yakından tanıyor. Ozan Musluoğlu'nun 2011 yılı albümü "40th Day"de çaldığı piyanoyla hatırladığımız Grisset'i hem festival konserlerinin kadrolarında, hem klüp sahnelerinin piyanisti olarak birden fazla kez izlemiştik.

 

Post bop cazda Amerikalı 40-50 yaş kuşağının önde gelen piyanistlerinden Grissett özellikle trio/quartet formatının çalımı yumuşak ve sakin ama hızlandığında heyecanını ve lirizmini kaybetmeyen piyanistlerinden.

 

Son albümü "Rememberance" 2017 yılında yayınlayan Grissett İstanbul'a saksafonda Seamus Blake, kontrbasta Joshua Ginsburg ve davulda Marc Bater ile birlikte geliyor. Konserde Grissett kadar saksafonda Blake de konserin öne çıkacak yıldız ismi olacak.

 

 

Ekim ayının kaçırılmayacak ikinci konseri caz piyanosunun süperstarı Brad Mehldau

 

 

Ekim ve Kasım aylarını Avrupa turnesinde geçirecek Mehldau triosuyla İstanbul'a da uğrayacak.

 

Mehldau caz piyanosunun yıldız isimlerinden olsa da son yıllarda klasik icralara da yönelmeye başladı. Bu yönelmenin son mamulü sanatçının yeni albümü Orpheus Oda Orkestrasıyla kaydettiği "Melancholy Theme" isimli albümü oldu. Daha önce de Bach üzerine çeşitlemelerden oluşan kaydını dinlemiştik bu olağanüstü sanatçının. Bu bakımdan kariyeri Keith Jarrett'a benzeyen Mehldau'yu İstanbul'da klasik üçlüsüyle izleyecek ve hemen ardından Bulgaristan konserine uğurlayacağız.

 

Covid günlerinde toplum ve bireyler olarak ağır yaralar alsak da sonbahar güzel konserlerle açılan yaraları sarmaya devam ediyor.

 

Cazkolik.com / 03 Ekim 2021, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.