CRR yılbaşına kadar yoğun programıyla unutulmaz konserler vaadediyor

CRR yılbaşına kadar yoğun programıyla unutulmaz konserler vaadediyor

Dave Weckl konser davetiyesi etkinliğine gösterdiğiniz yoğun ilgiye çok teşekkür ederiz. Katılan okurlarımızdan Sayın ZEYNEP AYDIN ve Sayın UMUT TOGAY İKİZLER talihli okurlarımız olarak belirlenmiştir. Kendilerine güzel bir konser gecesi dileriz.

 


 

Cemal Reşit Rey konser salonu sonbahara hızlı başladı, hızlı yol alıyor. Klasik müzikten yerel tınılara, cazdan tangoya bugünden itibaren yıl sonuna kadar otuzdan fazla konser müzikseverleri bekliyor.

 

Cem Mansur yönetimindeki Cemal Reşit Rey programında yer verdiği sanatçılar ve konserlerle dikkat çekiyor. Müzikal dengeyi tutturmada hassas davranan Mansur yılbaşına kadar nerdeyse tek bir günün dahi boş olmadığı bir program vaadediyor.

 

Bu haberde, başta caz olmak üzere öne çıkan bazı konserleri paylaşmak istiyoruz.

 

Brandenburg konçertoları konserlerinin ardından Fado'nun önde gelen seslerinden Camane konseri 17 Kasım Çarşamba akşamı CRR sahnesinde olacak. Portekiz'in Fado müziğinin Türkiye'de oldukça sadık dinleyicisi var. Amalia Rodrigues nedeniyle genellikle kadın seslerine alışkın olduğumuz Fado'nun bu kez ünlü erkek sesi Camane'yi dinleyeceğiz. Bu yıl "Horas Vazias" isimli albümünü yayınlayan sanatçının konserini Fadonun meraklıları kaçırmamalı.

 

Fadonun ardından Portekiz'in yanıbaşındaki İspanya'nın Flamenko müziğinin önde gelen seslerinden Rafael Amargo bu kez CRR sahnesini heyecanlandıracak. Amargo'nun dansçı ve koreograf olarak Flamenko'ya kattığı yeni estetik konseptler 27 Kasım gecesi CRR'de olacak.

 

Bir sonraki gece ise İstanbullu klasik müzikseverlerin yakından takip ettiği Kremerata Baltica konseri bekliyor olacak. Gidon Kremer'in klasik ve çağdaş müzik çizgilerini takip ettiği müziği 22 yıllık geçmişinde sayısız başarı saklıyor. 28 Kasım gecesi izleyeceğimiz projenin meraklısı çok ve eminiz o akşam orada olacaklardır.

 

 

Aralık ayında CRR sahnesi dopdolu ve heyecan verici

 

 

Kasım ayının son gecesi Türkiye'de verdiği her konseri dolu ve heyecanlı geçen davulcu Dave Weckl ve elektrik basçı Tom Kennedy bu kez gitarda Mike Stern olmadan ayrı bir projeyle İstanbula geliyor. Saksofonda Bob Franceschini ile klavyelerde Stu Mindeman'ın yer aldığı dörtlü caz füzyon enerjisinin bitmez tükenmez kaynağına doğru yolculuğa çıkaracak cazseverleri 30 kasım akşamı.

 

Cazın ardından bu kez Gypsy müziği

 

Sekiz kişilik Gypsy topluluğu Chico the Gypsies 2 Aralık gecesi İstanbulu sallayacak desek yeridir. Pandeminin yorgunluğunu atmak isteyenler bu geceyi kaçırmasın.

 

CRR programı Aralık ayında nefes aldırmayacak

 

Klasiktan caza ilginç bir gece bekliyor müzikseverleri. Kemanda Lara St. John ile piyanoda Matt Herskowitz "Üsküdar'a Gider İken" dahil içinde Gershwin ve cazın da olduğu renkli bir repertuvar hazırlamış. İki gün üstüste izleyeceğimiz Lara St John ikinci gece Ulyses Quartet ve CRR Oda Orkestrası ile ayrı konser verecek 3 ve 4 Aralık geceleri.

 

Flamenko gitarın zirve isimlerinden Canizares 6 Aralık gecesi sonbaharın ikinci Flamenko konserinde bir kez daha dinleyiciyi fethedecek.

 

Tango meraklıları ise 12 Aralık gecesini not alsın Anadolu Nefesli Beşlisi "Tangoloji" adında bir konser gerçekleştirecek.

 

22 Aralık gecesine kadar 8 farklı konseri hızla atlayarak Avi Avital ve Omer Klein gecesine gelelim. Mandolin ve piyanonun İsrailli bu iki virtüöz ismi 22 Aralık gecesini kaçıranların ahlayıp vahlayacağı bir performansa eminiz imza atacak. Avi Avital'in emsalsiz "Lonely Girl" parçasını konsere gitmeden dinlemeyi unutmayın önerimiz o gece bis için ısrarla istemeyi de unutmayın.

 

 

CRR yılı caz ve klasik müziğin geleneklerine uygun iki konserle tamamlayacak

 

 

Cem Mansur'un Senfoni Orkestrasıyla 25 Aralık gecesi vereceği konserin ardından cazda yeni neslin en iyi erkek seslerinden Anthony Strong enfes bir caz klasikleri konseri için CRR'ye gelmeye hazırlanıyor. Nail Yavuzoğlu şefliğindeki CRR Caz Orkestrası ile Strong'un Sinatra'yı anımsatan sesiyle caz klasikleri 29 Aralık akşamı güzel bir yıl finaline imza atacak eminiz.

 

 

Ve nihayet yeni yıl konseri...

 

 

Viyana Oda Orkestrası yeni yıl konseriyle Strauss, Brahms ve Mozart ezgilerini yorgun ruhlarımıza armağan edecek 30 Aralık akşamı ve hem geceyi hem yılı güzel dileklerle daha iyi bir dünya için kapatacağız.

 

Cazkolik.com / 16 Kasım 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X