Dijitalleşme müzik dergilerini öldürüyor. 34 yıldır çıkan Q dergisi son sayısını yayınladı

Dijitalleşme müzik dergilerini öldürüyor. 34 yıldır çıkan Q dergisi son sayısını yayınladı

1986 yılında yayın hayatına başlayan ve kendisini "The World's Greatest Music Magazine" olarak tanımlayan Q dergisi 34 yıllık yayın hayatını 28 Temmuzda yayınlanan son sayısıyla tamamladı. Dergi internet üzerinde devam ediyor.

 

34 yıl boyunca müziğin efsane isimleriyle yaptığı röportajlarla anılan Q dergisi son sayısında geçmişte yayınladığı ünlü röportajlardan seçtiklerine yer verdi. Yayın hayatının başında Joni Mitchell ile yaptıkları söyleşi, Adele'in dünyayı kasıp kavurmaya başladığı dönem yayınlanan söyleşi, 1994 yılında kapaktan yayınlanan Prince röportajı, caz ve soul efsanesi Nina Simone ile yapılan söyleşi gibi sembolleşmiş röportajlar son sayıda hatıra olarak yer almış.

 

Sadece bunlar da değil. Başka röportajlar da var. Ve ayrıca bol fotoğraf. Q dergisi çektiği fotoğraflarla da ünlüydü. Son sayısında bu fotoğraflardan da bol bol görmek mümkün olacak.

 

Q dergisinin caza dair son dönem yayınladığı dikkat çeken haberlerden biri büyük gürültü koparan Whiplash filmine dair oldu. Tüm dergiler yönetmenin peşinde koşarken Q dergisi filmin başrol oyuncusu Miles Teller'ın filmde nasıl ikna edici bir davulcuya dönüştüğü süreci araştırmıştı. 15 yaşında beri amatör rock davulu çalan Teller bir davul koçuyla evinin bodrumuna kurduğu davul setiyle geçirdiği dört haftayı röportajda anlatmış. Davul koçu genç oyuncuya şimdiye kadar kendi kendine öğrendiği şeyleri değiştirip yeniden çalmayı öğretmiş ve özellikle Jo Jones ve Buddy Rich gibi eski kuşak davulcuların bagetleri nasıl tuttuğu konusunda uyarmış, onlar gibi çalmasını istemiş.

 

Q dergisi ses getiren röportajlarını artık internet sitesi üzerinden mi yapacak bilmiyoruz ama yayın hayatına bir şekilde devam etmesi müzik dünyası için önemli. Umarız devam ederler.

 

Cazkolik.com / 30 Temmuz 2020, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.