Döviz artışı sonrası yurtdışından caz yıldızları izlemek artık hayal derken ilk haber geldi

Döviz artışı sonrası yurtdışından caz yıldızları izlemek artık hayal derken ilk haber geldi

Dövizin yükselişinden sonra yurtdışından caz müzisyeni dinlemek artık hayal derken CRR (Cemal Reşit Rey Konser Salonu) sürpriz haberi duyurdu.

 

American Songbook tarzın önde gelen şarkıcılarından Jane Monheit 4 Şubat Cuma akşamı son albümü "Come What May" kapsamında CRR'de konser verecek.

 

Thelonious Monk ödüllü şarkıcı kuşağının önde gelen seslerinden. İkibinlerin başından itibaren vokal caz alanında büyük bir çıkış gerçekleştirerek festivallerin, klüplerin aranan isimlerinden oldu.

 

Monheit'ı en son ne zaman canlı izledik diye düşününce hemen Cazkolik arşive dalınca 2016 İstanbul Caz Festival konseri çıktı karşımıza. O gece, Sabancı Müzesi terasındaki konserlerin ikincisi idi. Beraberinde trompetçi Nicholas Payton da vardı. Bu konserin de içinde olduğu festivale dair notlarımızı merak eden bu linkten bulup okuyabilir.

 

Açıkçası, o akşam çok da memnun ayrılmadık konserden, sebeplerini yazmıştık. 4 Şubat akşamı CRR konseri önceki konserle mukayese yapmak için iyi bir fırsat olabilir.

 

Jane Monheit'a konserde Michael Kanan (klavye), Neal Miner (bas) ve davulcu eşi Rick Montalbano eşlik edecek.

 

1977 yılında Oakdale'de dünyaya gelen sanatçının ailesi de müzisyendi. Tiyatrolar, yerel lokallerde söyleyen sanatçı folk ve blues ağırlıklı müziklerle büyüdü.

 

Devlet okullarında okuyan ve bir yaz kampında kendinden söz ettiren Monheit 20 yaşında katıldığı Theolonios Monk yarışmasında Teri Thornton'ın ardından ikinci oldu. Kenny Barron, Ron Carter ve Lewis Nash gibi efsanelerle yaptığı ilk albümü "Never Never Land" Monheit'a ihtiyacı olan büyük çıkışı sağladı ve ödüller kazandı. Bu ilk büyük başarının üzerine inşa ettiği kariyerini sürdüren sanatçı bir düzineden fazla albüm yayınladı.

 

Cazkolik.com / 24 Ocak 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.