Dünya müziklerinin kesişim noktasında yeni soundlar üreten Gilles Peterson yeni albümüyle Babylon`a geliyor.

Dünya müziklerinin kesişim noktasında yeni soundlar üreten Gilles Peterson yeni albümüyle Babylon`a geliyor.

Dinlediğiniz müzik Gilles Peterson`ın yeni albümünden seçtiğimiz Gilles Peterson feat. Telmary And Elain Morales `La Mulata Abusadora"dır.


Gilles Peterson`ın uzun süredir Küba müziğiyle yatıp kalktığını duyuyorduk, bu küçük ülkenin büyük müziğinin melez doğasının Gilles Peterson gibi bir DJ için ne kadar cazip olacağını tahmin etmek zor değil. Parisli anne ile Zürihli babanın Londra`da doğan oğlu Peterson`ın BBC`deki işi, onu dünyaca ünlü hale getiren DJ`liği, dünyanın her yerinden topladığı inanılmaz plak koleksiyonu ve en sonunda kurduğu müzik şirketinden çıkan uçsuz bucaksız müziklerle dolu albümleri onu dünya müziğine yön veren isimlerden biri haline getirdi.

Yeni tür müziklerin şaşırtıcı kaşifi tümüyle Kübalı müzisyenlerden oluşan süper grubuyla, kapak resminde arkasındaki duvarda resmedilmiş Küba`nın devrim kahramanlarıyla "Gilles Peterson Presents Havana Cultura The Search Continues" albümünü yayınladı. Albümünde Danay Suarez, Kola Loka, Telmary, Obsesion, El Micha, Edgaro, Silvito El Libre, Interactivo, Osdalgia, Arema Arega gibi kimileri underground özellikte müzisyen ve grupların müziklerini buluşturuyor. Gilles`ın albümünün ismindeki Search Continues aslında Küba`da Küba müziğiyle ilgili ne yaptığını da anlatıyor. Gilles Peterson`ın doğası müziklerin asli yapısından melez yeni şeyler üretmek, Küba müziği de dünya müziklerinin bir çeşit kesişim yeri, biri sound kaşifi, öbürü soundların buluştuğu yer... Bu iki fenomenin buluşması elbette kaçınılmazdı. Havana Cultura serisi bu müziklerin doğal yaşam alanlarından biri oluyor.

Lafın en başından beri anlattığımız iş bu müzikleri Gilles Peterson 26 Kasım akşamı Babylon sahnesine getiriyor. Son albümünün tanıtım kapsamında yapılacak olan konserde albümde yer alan müzisyenleri izleme şansı bulacağız. Piyanist Roberto Carcasses, vokalist Ogguer, soul müziğin ünlü seslerinden, albümde de yer alan Danay Suarez ve Edrey`de eşlik edecek.

Gilles Peterson gibi tek bir müzik türünden beslenmesi mümkün olmayan müziğin hiperaktif oyuncusunun sahnede üretilmesine katkıda bulunduğu fikir babası soundlar başta latin türleri olmak üzere, cazla, soul ile, hip hop ile, elektronik ve geleneksel türlerle kendi kesişmesini yaratıp dünya müziği literatürüne yeni bir kokteyl armağan ediyor.

26 Kasım akşamı müzik doahilinde başka bir işiniz olmasın çünkü Gilles Peterson Havana Cultura serisinin en yeni albümüyle sizi bekliyor olacak.

Cazkolik.com / 15 Kasım 2011, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.