Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede

Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede

Caz tarihi pek çok defa büyük müzisyenlerin sahne üstünde ilk buluşmalarına sahne olmuştur ve bu anlar caz tarihi için çok özel anlardır. İşte bu özel anlardan biri de yine ilk kez olarak 16 Kasımda Los Angeles’ın ünlü Greek Theatre’ında yaşanacak. Sahne üstünde ilk kez buluşacak olan piyanonun üç ayrı kuşağının üç ünlü ismi ilk defa aynı sahneyi paylaşacaklar.


Konserde "The Ellis Marsalis Quintet" beraberinde Marsalis klanının 4 ve 6 numarası Delfeayo ve Jason Marsalis’le, McCoy Tyner, Gerald Cannon ve Eric Kamau Gravatt’tan oluşan triosuyla ve beraberlerinde ki özel konukları Marc Ribot ve ona eklenen özel bir performansta da piyanist Brad Mehldau’yla aynı sahneyi paylaşacaklar.


1934 New Orleans doğumlu Ellis Marsalis modern caz piyanistlerinin öncü kuşağından ve döneminin pek çok büyük müzisyeniyle aynı sahneleri ve albümleri paylaşmış önemli bir piyanist. 11 yaşında başladığı müziğe Xavier High School’da ve ardından Dillard Üniversitesi’nde klarnet enstrümanını tercih ederek okudu, mezuniyetini ise 1955 yılında verdi. Mezuniyetten sonraki yılı babasının motelinde çalışarak geçirdi. Aynı yılın sonunda güney Kaliforniya’da deniz kuvvetlerine katılan Marsalis bu esnada bir televizyon showunda piyanist olarak çalıştı. TV showunu deniz kuvvetleri sponsor olarak destekliyordu. Hem piyano çalarak hem de askerliğini yaparak görevini bitiren Ellis Marsalis askerlik sonrası New Orleans’a döndü ve kendisi gibi New Orleans’lı olan Dolores Ferdinand’la evlendi. Tam 6 çocukları oldu; Brandford, Wynton, Ellis III, Delfeayo, Miboya ve Jason Marsalis.


1964 yılında Ellis Marsalis karısını ve çocuklarını yanına alarak Louisana yakınlarındaki Breux Bridge’e taşındı, burada yöneticiliğini ve herşeyini kendisinin yaptığı bir müzik okulu kurdu, iki yıl boyunca bu okulu yaşattı. 1966 ve 1974 yılları arasında başta New Orleans olmak üzere değişik yerlerde serbest piyanist olarak çalıştı. 1986 yılında Virginia, Richmond’da ki Commonwealth Üniversitesi’nde profesör olarak eğitimciliğe başladı. Zaten çok sevdiği ve iyi bildiği bir şey olan eğitimcilik hiç bir zaman bırakmadığı özelliğiydi. Ellis Marsalis uzun yıllara dayanan müzisyenlik ve eğitimciliğini 10 Ağustos 2001’de 20 yılını verdiği üniversitesinden emekli olarak bir anlamda tamamlamış oldu ama yine de halen dersler vermeye, piyanosunun başında çalmaya devam ediyor.


McCoy Tyner, BeBop sonrası dönemin en etkileyici piyanistlerinden biri olarak Asya ve Afrika soundlarınyla etkili agresif ve darbeli (perküsiv), enli, geniş diyebileceğimiz piyano stilini günümüzün en çarpıcı tekniklerinden biri haline getirdi. McCoy Tyner pek çok Philadelphialı müzisyen gibi 13 yaşındayken Granoff müzik okulunda müzik eğitimine başladı. Geniş dinleyici kitleleri önüne ilk kez Coltrane’le birlikte çıkan Tyner o anın kendisi için çok heyecanlı olduğundan bahsediyor. 1959’da profesyonel kariyerinin başlangıcı sayabileceğimiz ilk sahne alışını o sıralar tanıştığı Art Farmer, Benny Golson’lu Jazztet’le yapan Tyner ardından Miles Davis Quintet’le onun da ardından John Coltrane Quartet ile çaldı ki o dönemde yaptıkları kayıtların hemen tümü caz tarihine geçmiş çok önemli albümlerdir. Tabii bu albümler aynı zamanda bir piyanist olarak McCoy Tyner’ın caz tarihindeki yerini de belirlemiştir. Bu dönemi takiben Tyner, Blue Note firmasının uzun dönemli "house pianist"i olarak Donald Byrd, Grant Green, Joe Henderson, Freddie Hubbard, Bobby Hutcherson, Elvin Jones, Hank Mobley, Lee Morgan, Wayne Shorter, Stanley Turrentine gibi büyük isimlerle düzenli olarak albümler kaydetti. 1962’de "Impulse!" adı altında ilk albüm kaydını gerçekleştirdi. 1965’de Coltrane’den ayrıldıktan sonra bir kaç yıl üst üste kurduğu ekiplerle müzik yapmaya devam eden Tyner 1967’de yine Blue Note için "The Real MCoy" isimli albümünü yayımladı. Şöyle bir geriye dönüp bakarsanız 45 yılı aşan piyanistliğiyle gerek `lead` olarak, gerekse de `sideman` olarak caza gönül vermiş ve adının yerini silinmez olarak kazımıştır McCoy Tyner.


Kasımın 16’sında Greek Theatre’da verilecek olan konserin piyanist olarak en genç kuşağını temsil ediyor Brad Mehldau. İlk albümleri 90’ların başlarına kadar ancak dayanan Mehldau genç yaşına ve kariyerine karşın daha şimdiden kendine caz piyanosunun içinde çok sağlam bir yer edinmeyi başarmış yetenekli, yaratıcı müthiş bir müzisyendir. Zamanla kendisi için en uygun formatın trio tarzı olduğuna inanan yetenekli piyanist 1996’dan bu yana devamlı olarak üçlü formatta çalıyor. "The Art of Trio Vol.1-2-3-4-5", "Elegiac Cycle", "Places", "Day is Done", "Largo" gibi otuzdan fazla albüm kaydetmiş olan Mehldau’un ilk canlı kaydı ise Nonesuch firması için 2004 Tokyo’da verdiği konserin "Brad Mehldau Live in Tokyo" isimli abümü, son canlı kaydı ise, içinde bulunduğumuz yıl olan 2008’de "Brad Mehldau Trio; Live" adıyla yayınlayan albümüdür. Ülkemizde de en az 2-3 kez konser veren yetenekli piyanist genç olmanın da verdiği enerjiyle turneden turneye koşuyor, sayısız konser ve ardarda albüme imza atıyor.


Cazkolik.com / 2008

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.