Enrico Pieranunzi'nin piyanosunda Etna yanardağı var

Enrico Pieranunzi'nin piyanosunda Etna yanardağı var

Uzun zamandır ertesi sabah okunacak türde bir konser yazısı yazma imkanı bulamamıştım, dün akşam, 29. İstanbul Caz Festivali kapsamında izlediğimiz Enrico Pieranunzi Trio konseri benim için geçmiş festival konserlerini hatırlatan harika bir fırsat oldu. Gelin başlığı bir daha okuyalım;

 

 

Avrupalı caz devi piyanist Enrico Pieranunzi İstanbul'da ilk kez konser verdi

 

 

 

Başlıkta Etna yanardağı benzetmesini kullanınca sevgili Sedal Antay'ın dün çektiği fotoğrafta klavyedeki kor yansıması konuya oldukça uygun geldi.

 

Açıkçası, kendisi İstanbul'a ilk kez geldiğini söyleyince çoğumuz bu gerçeğin farkına vardık, hatta, Sevin Okyay ile ben daha önce gelmediğine hâlâ inanmamıştık sanki adamdan iyi bilecek mişiz gibi ama öyleymiş. Rava defalarca gelir de Pieranunzi nasıl gelmez? Gecenin sürprizi bu bilgi oldu.

 

29. İstanbul Caz Festivali'nin şanına yakışır bir konsere ev sahipliği yapması da festival adına etkileyici bir başlangıç oldu.

 

Dün gece bir şey daha oldu, konser Ortaköy Esma Sultan Yalısı'nda planlanmıştı ama yağış haberleri yerini değiştirdi ve bence de doğrusu oldu zira CRR bu tarz konserler için en doğru adrestir.

 

 

Yıllardır Pieranunzi'ye hayranlık duyarım ama canlı izlemek başkadır, kulaklar albüm soundunu arar, oysa, dünkü üçlü albüm soundunu aratmadı.

 

Bas ve davul konusunda tek notum Luca Bulgarelli'nin tınısı fazlasıyla keskin kontrbasına dair olabilir ama Pieranunzi soundcheck'i eğer böyle uygun gördüyse bize söz düşmez.

 

 

Teknik, özgüven, stil ve karakteri aynı bedende mükemmel buluşturan bir sanatçı

 

 

Dün akşam izlemeye/dinlemeye doymadığımız Pieranunzi için konserin sonlarında aynen böyle düşünüyordum. Özellikle sağ elin hükümranlığında inanılmaz bir teknik, uzun yıllara dayanan ve tecrübeyle süzülüp gelen bir özgüven, izleri Bop geçmişinden beslenmiş bariz bir 'European' stil (bir benzetmeyle Avrupa'da doğmuş bir Bud Powell mesela? Powell'ın "Live in Essen" albümünden"Show Nuff"daki piyanoyu dinleyin, sonra, dün akşam ilk parçadaki piyanoyu hatırlayın!) ve kendi kişiliği ile ait olduğu milletin özelliklerini aynı bedende buluşturan bir karakter, eşittir = Enrico Pieranunzi.

 

Bu dört hasleti tek konserde aynı bedende görmek konseri izleyen şanslılar için emsalsiz bir hatıra olacak.

 

Pieranunzi gibi piyanistler dört enstrümanın toplam alevini tek başına harlı bir meşaleye dönüştürecek kadar güçlü virtüözlerdir. Birlikte çaldığı müzisyenlerin rol dağılımındaki kan basıncını da kendisi ayarlar. Dengeler, düşürür, tansiyonu tepeye fırlatır ve ardından sakinleştirir ve hepsini tek parça içinde rahatlıkla yapabilir.

 

Başlıktaki Etna yanardağı benzetmesi biraz piyanistin bu durumunu tarif içindi. Pieranunzi'nin bir farkı da müziğin ateşini kontrol düğmesiyle ayarlama becerisine sahip biri olmasıydı ve bu da soğukkanlılığının sebebini açıklıyor. Üçlüde solo dağılımı dengesi cazın adaletinin kendine has terazisiyle eşitleniyordu.

 

Fotoğrafları için sevgili Nevzat Yıldıran ve Sedal Antay'a çok teşekkür ederiz.

 

Enrico Pieranunzi ile ilgili konser öncesi yazısını okumak için bu linke tıklayın.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 28 Haziran 2022, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.