Flamenko gitar efsanesi Paco De Lucia ve kardeşinin bilinmeyen kayıtları yayınlanıyor

Flamenko gitar efsanesi Paco De Lucia ve kardeşinin bilinmeyen kayıtları yayınlanıyor

 

Paco de Lucía'nın ölümünün onuncu yılında daha önce yayınlanmamış müzikleri dinleyiciyle buluşuyor

 

 

Paco de Lucía Vakfı, flamenko müziğin dünyaca ünlü efsanevi ismi Paco de Lucía'nın ölümünün onuncu yıldönümü anısına daha önce yayınlanmamış bir saatten fazla müziğini yayınlamaya hazırlanıyor.

 

17 Mayısta çıkacak albümden ilk iki şarkı "Me Falta La Resistencia" ile "Buleria de Niño Ricardo" müzikseverlerle buluştu.

 

1959 ve 1960 yıllarına ait kayıtlar Pepe ve kardeşi Paco'nun 13 ve 11 yaşlarındaki ilk müzikal tecrübelerine ait kayıtlar. Bu albüm, İspanyol kültürel mirası ve flamenko meraklıları için tarihi bir keşif özelliğine sahip.

 

Yapay zekâdan faydalanarak titizlikle restore edilen kasetin 20-24 Şubat tarihleri arasında New York'ta düzenlenecek Paco de Lucía Legacy Festivali'nde dinletilmesi planlanıyor.

 

Paco de Lucía ve Pepe de Lucía olarak ün kazanmadan önce "Pepito ve Paquito" (küçük Pepe ve küçük Paco) olarak bilinen çağdaş flamenkonun bu iki önemli ismiyle ilgili yeni şeyler öğrenmiş olacağız.

 

İlk kez yayınlanan ve toplam 21 parçadan oluşan bu koleksiyon, Pepe de Lucía ve tarihin en büyük gitaristlerinden biri kabul kabul edilen kardeşi Paco'nun erken dönem müzikal çalışmalarına, çocukluk yıllarına açılan eşsiz bir pencere olma özelliğine sahip.

 

Tanıtım amacıyla gelen iki parçayı dinledik, telif nedeniyle yayınlayamıyoruz ama bu iki parçanın 11-12 yaşında çocukların parmaklarından çıktığına inanması güç. Yaşlarını fazlasıyla aşan tekniğe sahip De Lucia kardeşlerin yayınlanacak albümü kesinlikle dinleyiciyi hayran bırakacak özellikte kayıtlar olduğunu söyleyebiliriz.

 

Cazkolik.com / 27 Şubat 2024, Salı

 

Arkadaşımız Cenk Erdem'in Paco De Lucia ile 2010 yılında yaptığı röportajı bu linkten okuyabilirsiniz.

 

24. İstanbul Caz Festivali kapsamında 2017 yılında gerçekleşen ve dünyaca ünlü gitar ustalarını buluşturan Paco De Lucia'yı anma konserine dair haberimizi bu linkten okuyabilirsiniz.

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.