Galiba gelecekte böyle birileri olacağız... Mobil Dünya kongresi 2023: 6G'den Metaverse'e, bu yıl etkinlikte neler olacak?

Galiba gelecekte böyle birileri olacağız... Mobil Dünya kongresi 2023: 6G'den Metaverse'e, bu yıl etkinlikte neler olacak?

Fotoğraf: Josep Lago

 

Avrupa dışında kalan bizim gibi coğrafyalar deprem, yoksulluk, yolsuzluk, eşitsizlik ve haksızlık gibi dünyanın kadim sorunlarıyla mücadele ederek ayakta ve hayatta kalmaya çalışırken, Avrupa, kendisini AB olarak tek bir ülke gibi düşünüp hareket ediyor. ABD, AB ve kısmen dünyada bir-iki yer daha dünya üzerinde yaşanabilir, ayrıcalıklı ve gelişmiş metropol bölgeler yaratmaya başlıyor. Distopik bilim kurgu filmler bunu kısmen bize anlatıyor aslında ama onlar film olduğu için muhtemelen fazla önemsenmiyor. İki hafta önce 11 şehrimiz yıkıldı, onbinlerce insanımızı kaybettik, bir deprem fırtınasından geçiyoruz ve yarın ya da ertesi gün hangi şehre ne olacağını bilmiyoruz. Daha dün İtalya sahillerine yüzden fazla göçmenin cesedi vurdu. Akdeniz artık sadece bir deniz değil, kıta Avrupasını büyük bir Ortaçağ kalesine dönüştüren surlara dönüştü, çaresiz binlerce insan bu surlara çarparak yok oluyor ve artık bunlar haber bile olmuyor. Rusya ile Ukrayna bir yıldır savaşıyor, yüzbinlerce insanın hayatını ne için kaybettiği belirsiz ama bütün bu sorunların ortasında geleceğe dair yeni fikirler ve teknolojiler de bir yandan gelişmeye devam ediyor. Dünyanın kalanının yaşadığı bu hayatta kalabilme çelişkisine rağmen bu tür teknolojik gelişmelere de kayıtsız kalınamıyor. Tıpkı aşağıda okuyacağınız haberde olduğu gibi.

 

 

Avrupa'nın en büyük mobil ve telekomünikasyon konferansı pandemiden sonra geri dönüyor

 

 

Mobil Dünya Kongresi (MWC), teknoloji alanındaki en güçlü karar vericilerden oluşan 75 binden fazla katılımcıyla 1 Martta Barselona'da başlıyor.

 

 

Peki bu yılki konferansta neler bekleniyor?

 

 

5G ilerliyor ama 6G de gündemde

 

5G, konferansın ana temalarından biri olacak ve beşinci nesil mobil ağ şimdiden daha fazla veriyi daha hızlı olarak Avrupa'daki milyonlarca cihaza taşıyor.

 

Halihazırda sanal gerçeklik ve Metaverse'de gelişmelere yol açıldı. Artan bant genişliği, teknolojiden tıbba sayısız sektör için önemli olduğunu kanıtladı.

 

5G hâlâ gelişiyor ve üzerine yeni teknolojiler inşa ediliyor olsa da, gözler MWC'deki halefinin üzerinde olacak.

 

Tamamlanmasına yıllar olmasına rağmen, sürücüsüz (veya uçan) otonom araçlar, akıllı şehirler, sanal ve artırılmış gerçeklik ve uzay araştırmaları devam ediyor.

 

 

Meta veri deposunu genişletme

 

 

Şirketler, yaşama, çalışma ve sanal oyunlar oynama şeklimizi yavaş ama emin adımlarla değiştiren Metaverse'deki ilk dönem girişimlerini fuarda sergileyecek.

 

MWC, Metaverse'ü kullanıcı deneyiminin önümüzdeki beş yıl içinde "tamamen dönüştürüleceği" bir yol olarak geliştiriliyor.

 

Bu yılki etkinlikte keşfedilecek ve sergilenecek konular arasında, Metaverse'nin eğitimi, sürükleyici teknolojileri nasıl dönüştüreceği ve bunun gelecek mi, heves mi yoksa sahtekarlık mı olduğu olacak.

 

 

4YFN'de sergilenen girişimler

 

 

Barselona'nın dijital ve teknolojik ekosistemini destekleyen ve kâr amacı gütmeyen özel bir kuruluş olan Tech Barcelona'nın CEO'su Miquel Martí, Euronews Next'e verdiği demeçte, "Fiziksel ve sanal gerçekliği bir araya getirmeye ve bunun insanlar için bazı somut çözümlere nasıl uygulanacağına odaklanacağız" dedi.

 

Etkinliğe, büyük teknoloji ve telekom şirketleri hakim olurken, Martí'nin organizasyonu için daha ilginç olan kısım ise MWC içindeki "Four Years From Now (4YFN)" başlangıç yan etkinliği olacak.

 

Konferans sırasında düzenlenen gösteride 4YFN Ödüllerinin 2023 kazananı olarak taçlandırılan, teknoloji dünyasında büyük bir etki yaratması beklenen en son girişimler sergilenecek.

 

Euronews haberinden derlenmiştir.

 

Cazkolik.com / 28 Şubat 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.