Geçen sene Suda, Kumda, Taşta, bu sene NET'te; 17. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali başlıyor

Geçen sene Suda, Kumda, Taşta, bu sene NET'te; 17. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali başlıyor

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl farklı bir konseptle açılıyor. Festival, dünya genelinde yaşam koşullarını değiştiren pandemi nedeniyle, farklı bir platformda sanatseverlere seslenecek.

 

17. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Net”, başlığıyla dinleyicinin evine gelecek. Başladığı yıldan bu yana dünya genelinde isim yapmış yüzlerce müzisyen ve orkestrayı ağırlayan Festival, Gümüşlük Festival Akademisi’nde eğitim almış ve dünyaya açılmış piyanistlerin konserleriyle 19 Mayıs’ta başlıyor.

 

Festivalin sanat yönetmeni, piyanist Eren Levendoğlu, canlı konserlerin tamamen iptal edilmediği ancak gelişmeler doğrultusunda bir yol izleneceği bilgisini verirken, 19 Mayıs’ta genç müzisyenlerimizle verilecek konserin günün anlamı nedeniyle ayrıca önemli olduğunu belirtti. “Net”ten yayınlanacak konserler tüm gün boyunca festivalin www.instagram.com/gumuslukfest sayfasından canlı yayınlanacak. 2020’de festival üç aylık bir zaman dilimine yayılacak olup ilerleyen günlerde uygun koşulların oluşması halinde canlı performans takvimi de açıklanacak.

 

Eğitim sürüyor

 

Festivalde eğitim her koşulda devam edecek. İnternet üzerinde gerçekleşecek eğitim kapsamında masterclasslar önceki yıllarda olduğu gibi sürdürülecek. Tek farkla, ustalık dersleri internet ortamından öğrencilerle buluşacak. Benzeri örnekler olduğuna değinen Levendoğlu detaylı bilgiyi ayrıca paylaşacaklarını belirtti.

 

Amaç, genç Türk müzisyenlerini dünyaya tanıtmak

 

Festivalde, ilk konser daha önce Gümüşlük Festival Akademisine katılmış 10 emektar öğrenciyle başlayacak. Levendoğlu, “Bu ve benzer yapacağımız konserleri, bir platform olarak düşünüp, festival aracılığıyla ülkemizin yetiştirdiği genç müzisyenlerimizi dünyaya tanıtmak ilk hedefimiz” derken, ilk konser Devlet Sanatçısı piyanist  Gülsin Onay ile birlikte gerçekleşecek. Daha sonra seçilecek bir diğer 10 genç müzisyen, Türkiye’nin önde gelen sanatçıları eşliğinde konserler verecek.

 

Sanat ve sanatçı desteklenmeli

 

Sosyal alışkanlıklardan yaşam tarzına kadar tüm dünyayı etkileyen salgın, sanat ve sanatçıyı da etkiliyor. Bu konuda gösterilecek duyarlılık yine insana ve sivil toplum kuruluşlarına düşüyor. Festivalin düzenleyicisi olan Bodrum Klasik Müzik Derneği de ilkeleri gereği sanat ve sanatçıyı desteklemenin yollarını arıyor. Dernekten yapılan açıklamada, “Net olarak şunu biliyoruz ki, her koşulda eğitim devam etmeli; sanat ve sanatçılar desteklenmelidir. Net üzerinden yapacağımız eğitim ve konserlerle genç müzisyenlerimize ve sanatçılarımıza destek verilmelidir. Gümüşlük Festival ailesi olarak biz bu desteği vereceğiz, hep beraber verelim” denildi. Sadece sanatçılar değil, tüm sektör çalışanlarının ve festival emekçilerinin de çok zor bir dönemden geçtiği günlerde, dernek ve festival olarak iş alanlarının da yaratılmaya çalışıldığı bilgisi verildi.

 

Herkesin umutlu olmaya ihtiyacı var

 

Festival kapsamındaki ilk konserle ilgili olarak açıklamalar yapan Gülsin Onay şunları söyledi; “17. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Net”, Gümüşlük Festival Akademisi’nde eğitim almış ve bugüne kadar gelişimlerini hayranlıkla izlediğimiz harika piyanistlerin konserleriyle 19 Mayıs’ta başlıyor. Bu konserler tüm gün boyunca festivalin Instagram sayfasından canlı yayınlanacak. Gençlerimiz, Atatürk’ün gençlere armağan ettiği bu bayramda bizleri gururlandıracaklar. Gençlerimize teşekkürlerimizle… Sonraki günlerde çok geniş bir masterclass yelpazesiyle farklı dallarda eğitim gören öğrencilerimizle ve kendi alanlarında son derece başarılı eğitmenlerimizle buluşacağız. Üç ay boyunca devam edecek olan festivalimizin akademik takvimini, başvuru koşullarını ve konser programlarını çok yakında sizlerle paylaşacağız. En kısa zamanda özlediğimiz konser mekânlarında buluşuncaya kadar Gümüşlük Festivali ile “Net”de kalın. Birlikte umudumuzu çoğaltalım ve müziğin mucizevi gücüyle aynı duyguları paylaşabilen büyük bir aileye dönüşelim”.

 

19 Mayıs 2020 Salı günü festivalin instagram sayfasında gerçekleşecek konserde sırayla şu isimler yer alacak:

 

12:00 Tuna Bilgin
13:00 Mert Hakan Şeker
14:00 Birce Polat
14.30 Utku Asan
16:00 Tolga Atalay Ün
17:00 Cem Esen
18:00 Mert Yeşilmenderes
19:00 Bogatay Köprülü
20:00 Mert Yalnız
21:00 Beste Tanağardıgil

 

Ayrıca Tuna Bilgin ve Cem Esen, kendi eserlerinin Dünya prömiyerlerini yapacaklar.

 

Cazkolik.com / 18 Mayıs 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.