Grammy`lerde güzel bir gün; Esperanza Spalding "Best New Artist"te pop starlarına rağmen ödülü kucakladı.

Grammy`lerde güzel bir gün; Esperanza Spalding "Best New Artist"te pop starlarına rağmen ödülü kucakladı.

Dinlemekte olduğunuz parça artık hayatta olmayan James Moody`nin "Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group" dalında Grammy kazanan kaydı "Moody 4B"den "Take The A Train"dir.


Obama`nın başkan olmasının büyüsünden midir nedir bilinmez ama geçen yıl başkanın Nobel Barış Ödülü`nü aldığı gece törenlerde sahne alıp şarkı söyleyen Esperanza Spalding`e başkanın nasıl gururla baktığı anı hepimiz televizyonlardan izlemişizdir. İşte o gecenin büyüsünün halen devam ettiğini söylemek mümkün ama yaşananları sadece bir büyü olarak açıklamak da herhalde Spalding`in bileğinin gücüne haksızlık etmek olur.

Başkanın caza nasıl destek çıktığı biliniyor, Amerikan mirası olarak görülen caz Obama sayesinde yeniden eski güzel günlerine dönmenin hesaplarını yapıyor, bizim için geçen yıllar boyunca değişen pek bir şey olmadı ama Amerikada bu müziğin nasıl erozyona uğradığı bilinmeyen bir şey değil.

Her neyse, konumuz elbette dün gece açıklanan 53. Grammy ödülleri. Spalding`in başarısı tüm camiasının gururlandırırken onu en son Cemal Reşit Rey salonunda Joe Lovano ile izlemiştik, nasıl küçücük ve incecik bir kızdı ama basını nasıl sımsıkı kavramış en avantgarde notaları nasıl harika basıyordu. Tebrik ediyor, caz adına gurur duyuyoruz.

Grammy`ler içinde 6 kategoriyle verilen caz ödülleri de sahiplerini buldu. Sıralamaya göre ilk kategori olan "Best Contemporary Jazz Album" dalında kazanan isim en son yağmurdan dolayı iptal edilen konseriyle İstanbul Caz Festivali`nden hatırladığımız Stanley Clarke oldu, usta basçı ödülü 2010 tarihli albümü "The Stanley Clarke Band" ile alırken Joey DeFrancesco, Jeff Lorber, John McLaughlin ve Trombone Shorty gibi önemli isimleri geride bıraktı.

Listeye göre bir sonraki kategori olan "Best Jazz Vocal Album" ödülünü ise beklendiği gibi Dee dee Bridgewater`ın "Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie With Love From Dee Dee" isimli önemli çalışması oldu. Freddy Cole, Denise Donatelli, Lorraine Feather, Gregory Porter gibi isimleri geride bırakan Bridgewater Bille Holiday`i de ödüllendirmiş oldu.

Üçüncü ödül kategorisi "Best Improvised Jazz Solo" dalında ise ödülü evine götüren bir caz efsanesi Herbie Hancock oldu. Geçen yıl yayınladığı büyük prodüksüyon çalışması "The Imagine Project" ile solist dalında ödülü kazanırken ardında bıraktığı isimlerinde ne denli önemli isimler olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Alan Broadbendt, Keith Jarrett, Hank Jones ve Wynton Marsalis`e rağmen Hancock Grammy`i kucaklamayı başardı. Üstelik Wynton Marsalis`in kulis gücünü bilir, Hank Jones gibi yeni ölmüş bir efsanenin anısı sıcak iken bu ödülün ne denli yoğun bir tartışma yarattığını merak ediyoruz doğrusu.

"Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group" dalında ödülü kazanan ise yine Jones gibi ama daha yakın bir tarihte ölen James Moody oldu. Son albümü "Moody 4B" ile ödülü kazanan Moody ödülü belki kendisi göremedi ama hissettiğine eminiz. John Beasley, Clayton Brothers, Vijay Iyer ve Danilo Perez gibi isimleri geride bırakan Moody`nin özellikle Vijay Iyer`un adaylığı ile çekiştiğini sanıyoruz.

"Best Large Jazz Ensemble Album" dalında ödülü kucaklayan Mingus Big Band`in "Mingus Big Band Live At Jazz Standard" isimli kaydı gerçekten yıl içinde tüm otoritelerce övülüyordu. Tıpkı geçen sene Vlllage Vanguard grubunun aldığı ödül sürecine benzer bir süreç oldu grubun bu yıl ki Grammy kazanma süreci.

"Best Latin Jazz Album" ödülünü pek çok kişinin beklediği gibi kazanan "Chucho`s Steps" ile Chucho Valdes oldu. Ödülü evine götürürken Pablo Aslan, Hector Martignon, Poncho Sanchez, Wayne Wallece Latin Jazz Quintet gibi isimlerin çalışmalarını geride bıraktı usta müzisyen.

Cazkolik.com / 14 Şubat 2011, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.