Günün Albümü: "Boomslang"

Günün Albümü: "Boomslang"

3 Aralık’da lider olarak yayınladığı 24. albümü Boomslang’ de deneyimli saksofoncu Rich Halley, yaklaşık bir saat süren albümün süresi içerisinde kendi kompozisyonları ve maceracı anlık doğaçlamalarılarını icra ediyor. Boomslang, Pine Eagle Records etiketiyle yayınlandı. Halley’nin kurduğu 2010 yılında kurduğu şirketten ilk yayınlanan albüm “Live at the Penofin Jazz Festival” albümüydü. Halley’nin dinleyinin algılarını provake eden kendi türü içerisindeki en kaliteli icraları içeren son albümleri de zaten bu firmadan yayınlanmıştı. Özellikle bas kayıtları başta olmak üzere albümdeki tüm enstrümanların tertemiz kaydedildiğini de notlarıma eklemek isterim.

 

Özgür cazın ritmik bir yapıyla forma büründüğü ve uzlaşmacı olmayan bir hırçınlıkla doğaçlanan bir müzik keskin bir sınır üzerinde dans ediyor. Bu, serbest cazın düzenli şeklinin tanımı olabilir. Halley 73 yaşında her zaman keşfetmeye devam ediyor. O, her zaman özgür zihinli, bütünüyle kasırga başlatıcı ve korkusuz bir doğaçlamacı olarak bilinir. Boomslang albümünü beraber çaldıkları Los Angeles’dan kornetçi Dan Clucas, 2000’li yılların başından beri birlikte çalıştığı Kanadalı kontrbasçı Clyde Reed ve 2010 yılından beri birlikte çalıştıkları oğlu Carson Halley ile birlikte Jackpot Recording Studio Portland, Oregon’da 2019 yılında kaydediyorlar.

 

Albüm kornet ve sax introsu ile başlayan ve groove’lu parça “Corroboration” ile start alıyor. Albümdeki ritmik takip çok güçlü. Belirsiz aralıklarla karşılaştığımız doğaçlamalarda bile parçaların ana omurgası bütünüyle korunuyor. Parçaların farklı kısımlarındaki melodik davul partisyonları parçalara ivme kazandırırken aynı zamanda ana motife dönüş noktasında zihinlerimizi boşaltarak bir sonraki pasaja hazırlanmamızı sağlıyor. Kornet sololarındaki tiz ve yırtıcı ton ile saksafon sololarındaki kavruk sertlik ve kirli ton, caz armonisinden keyif alan deneyimli kulaklara kontrastla vurgulanan yepyeni, nefis dinleme deneyimleri yaşatacak sıcaklıkta. Halley, önceki kayıtları “The Shape of Things”, “Terra Incognita” albümlerinde Matthew Shipp ile oluşturdukları tezat uyumun bir benzerini bu albümde kornetçi Dan Clucas ile yakalamaya çalışıyor.

 

Albümün ismi Boomslang için Halley şu sözleri tercih etmiş : ”Boomslang, yeni ve öngörülemeyen biçimlerde tezahür etmeye devam eden hayal gücündeki bir yılandır.”  Bu yılanın sizin zihinlerinize de sızarak Halley’nin mesajını zihinlerinize yerleştirmesine izin verin.

 

Daha fazla bilgi için tıklayın.

 

Album of the Day: "Boomslang"

 

Experienced saxophonist Rich Halley performs his own compositions and adventurous spontaneous improvisations on his 24th recording as leader Boomslang, which he released on December 3th. Boomslang was released via Pine Eagle Records. The first released album from the label founded by Halley in 2010 is ”Live at the Penofin Jazz Festival". Halley's latest albums, which contain the highest quality performances within their genre that provoke the perceptions of the listener, were already released by this label. I would like to add to my notes that all the instruments in the album, especially the double-bass recordings, were recorded immaculately.

 

They are trying to dance on a sharp edge between  an improvised music with an uncompromising acrimony, in which free jazz takes form with a rhythmic structure. This could be the definition of uncluttered shape of free-jazz. Halley is at the age of 73 always keeps exploring. He has always been known as a free-minder, literally tornado starter and fearless improviser. They recorded “Boomslang” album in 2019 at Jackpot Recording Studio Portland, Oregon, with cornet player Dan Clucas from Los Angeles, with  Canadian double bassist Clyde Reed whom they played together around the early 2000s, and his son Carson Halley, whom they have been working since 2010.

 

The album starts with the groovy track "Corroboration", which starts with a cornet and sax intro. The rhythmic follow-up in the album is very strong. Even in improvisations that we encounter at indefinite intervals, the main spine of the pieces is completely preserved. While the melodic drum parts in different parts of the pieces give momentum to the pieces, they also empty our minds at the point of returning to the main motif, allowing us to prepare for the next passage. The treble and ferocious tone of the cornet solos and the roasted harshness and dirty tone of the saxophone solos are giving pleasure to experienced ears that enjoy jazz harmony will provide a brand new, exquisite listening experiences, highlighted by contrast. Halley is trying to capture the contrasting harmony they created with Matthew Shipp in their previous albums “The Shape of Things” and “Terra Incognita” with cornetist Dan Clucas in this album.

 

For the album’s title Boomslang, Halley chose the words: "Boomslang is a snake in n imagination that continues to manifest in new and unforseen forms.” Allow this snake to infiltrate your minds as well, to implant Halley's message.

 

For more information please click.

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.