Günün Albümü: Joan Chamorro presenta Alba Esteban

Günün Albümü: Joan Chamorro presenta Alba Esteban

 

Çift bariton saksofon bir arada mı?

 

 

Nefesli ailesinin nadir enstrümanı bariton saksofon solist kaydı kolay bulunan bir enstrüman değil. Çoğu genç müzisyen bu enstrümanı öğrenmek istemiyor, sektör içinde kullanım alanı diğer enstrümanlar kadar yaygın da değil, bu sebeple, varolan her kayıt ve elbette yeni albümlerin değeri ayrıca dikkat çekiyor.

 

İspanyol sanatçılar Joan Chamorro ile Alba Esteban caz klasiklerini çift bariton saksofon ile seslendirdikleri bir albüm kaydetmiş. Daha doğrusu, Chamorro, Esteban'ı 'presenta' etmiş.

 

Bu yıl bariton saksofon, hem de çift bariton birarada sadece bir albüm haberi gelmişti, o da Gary Smulmay ile Ronnie Cuber'in "Tough Baritones" albümüydü, şimdi bu kayıtla iki oldu. Bir yılda iki albüm az değil!

 

Bariton saksofon tarihinde Pepper Adams, Serge Chaloff, Gerry Mulligan, Harrie Carnie, Lars Gullin, Cecil Payne gibi efsanevi isimler var. Genç müzisyenler arasında da var. Alba Esteban bu isimlerden biri. Elbette Gary Smulyan, Ronnie Cuber gibi günümüzün usta isimleri bu enstrümana hayatını adamış büyükler. Size bir de genç Fransız Celine Bonacina'y tavsiye edelim. Meraklısı bu genç kadının müziğine de baksın.

 

Alba Esteban aynı zamanda şarkı söylüyor. Albümde sesini de dinliyoruz. Albümde ayrıca Scott Hamilton, Ted Nash, Ben Allison, Steve Cardenas, Arnau Julian, Giuseppe Campisi ve Saint Andreu Jazz Band gibi önemli isimler var.

 

İkili, usta müzisyenlerle birlikte çoğunu yakından tanıdığımız 17 caz parçasını yeniden seslendirmiş. Başta bariton saksofon sevenler olmak üzere herkesi bu albümü dinlemeye davet ediyoruz.

 

Cazkolik.com / 08 Ağustos 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.