Günün Parçası: David Murray, Geri Allen & Terri Lyne Carrington Power Trio; "Barbara Allen" (2016)

Günün Parçası: David Murray, Geri Allen & Terri Lyne Carrington Power Trio; "Barbara Allen" (2016)

Geleneksel bir İskoç baladı olan Barbara Allen, anadili ingilizce olan ülkelerde yüzlerce yıldır yorumlanan bir şarkı. Onlarca farklı isimle, değişik sözlerle anlatılagelen bilindik bir öyküsü var. Barbara Allen, kendisine aşık bir delikanlıyı ziyarete gider. Sevda acısı çeken erkek, sevgili olmaları için yalvarır. Kız, daha önce kendisine iyi davranmamış olduğunu, önemsenmediğini öne sürerek delikanlıyı reddeder. Oğlan ölür. Barbara ölüm çanlarını duyunca nedamet getirir ve o da kahrından ölür.

* * *

Şarkı, David Murray, Geri Allen ve Terri Lyne Carrington’dan müteşekkil süper grubun yayınladığı Perfection adlı albümde yer alıyor. Birlikte çalıştıkları dönemde Charlie Haden’ın Geri Allen’a öğrettiği bu şarkı -iddiamı mazur görün- belki de tüm zamanların en iyi yorumuna kavuşmuş. Allen ve Carrington gibi iki muhteşem müzisyenin varlığında, David Murray’i neredeyse son 10 yıldır olmadığı düzeyde formunda bulacaksınız.

* * *

Allen’ın kristal berraklığındaki notalarla yaptığı girişin ardından, o mahçup vibratosuyla giriyor Murray; Carrington’ın zilleri duyulduğunda yükselmeye başlıyor ve melodi halkalar halinde büyüyor.  Allen’ın solosunun hemen ardından David Murray’in eski görkemli zamanlarını bize hatırlatan olağandışı, olağanüstü solosu geliyor... Bana güvenin; bir kere dinlemekle yetinmeyeceksiniz...

http://motema.com/artists/murray-allen-carrington-power-trio/

https://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Allen_(song)

Cazkolik.com / 12 Haziran 2016, Pazar

(Turgay Yalçın`ın "Sesler Denizi" radyo programını dinlemek için tıklayın.)

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Turgay Yalçın

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.