Günün Parçası: "Evolution of the Blues" (Wallace Roney)

Günün Parçası: "Evolution of the Blues" (Wallace Roney)

Günün parçasını trompetçi Wallace Roney’den seçtik: Evolution of the Blues. Parça müzisyenin 2012`de yayınladığı Highnote etiketli Home isimli albümünde yeralıyor.

* * *

Wallace Roney, stilinin Miles Davis’e olan benzerliği nedeniyle neredeyse ilk sahne deneyiminden bu yana bir kısım eleştirmen tarafından ağır bir şekilde eleştiriliyor. Benzerlikler olmadığını iddia etmek güç. Miles’ın o çok bilindik sound’unun imzası sayılan surdini çok sık kullanışıyla, tıpkı Miles gibi mikrofona çok yakın çalışıyla, cümlelemesiyle ve hatta tonuyla onu andırıyor. Kendine ait bir sese sahip olmanın neredeyse en önemli kriter sayıldığı caz dünyasında bu kadar çok benzerlik, onun daha uzun yıllar bu yaftadan kurtulamayacağına işaret sayılabilir.

* * *

Trompette Wallace Roney’e, en az onun kadar yetenekli ve ünlü kardeşi Antoine Roney tenor saksofonda; Aruan Ortiz piyanoda, Rashaan Carter kontrabasta ve Bobby Ward davulda eşlik ediyorlar. İcra Charlie Parker’ın ünlü parçası Parkers Mood’un giriş pasajı ile başlıyor; dinleyiciyi -şöyle- geriye yaslanıp, kafasında bir şeyleri temize çekmeye doğru iteleyen bir atmosferde devam ediyor. Miles iyi bir blues icracısı değildi ve hakkını verelim, Wallace Roney böylelikle stilinin büyük ustadan farklılıklar içerdiğini de kanıtlıyor. Ama bize sorarsanız icranın yıldızı hem tenorda ve hem de soprano saksofondaki heyecan uyandıran soloları ile Antoine Roney.

* * *

Güzel bir blues gibisi yoktur değil mi?

Cazkolik.com / 23 Ağustos 2016, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Turgay Yalçın

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.