Günün Müzisyeni: Ben Harper

Günün Müzisyeni: Ben Harper

Kucakta çalınan gitarı filmlerde görmüşsünüzdür, Blues ağırlıklı bu enstrümanın dünyada virtüöz müzisyeni azdır. Bu isimlerden biri Ben Harper. Türkiye'de de tanınan bir sanatçı. Harper, zor bir enstrüman olan lap-steel gitarı çalmayı seçtiği gibi bir de sadece solo olarak kaydettiği bir albüm yayınladı, albümün görenin hoşuna gidecek bir kapağı ve ismi var; "Winter for Lovers". Kapağında karla kaplı bir sokağın ortasında birbirine sarılmış bir çift sevgiliyi görüyoruz.

 

Ama bunlardan daha önemlisi Ben Harper'ın albümü "Istanbul" ile başlıyor. Harper, 15 şarkıdan oluşan albümünde İstanbul dahil 15 şehrin adını vermiş bestelerine.

 

Albümün soundu Delta Blues, flamenko benzeri tınılar ve hatta Erik Satie tarzı bir minimalizmin bu nstrümana dair virtüözitesi var. Muhtemelen, Harper'ın bu albümü özellikle koyu hayranları tarafından bir tür başyapıt olarak adlandırılabilir.

 

23 Ekimde yayınlanan albümün sınırlı sayıda basılan plâk baskısı çoktan tükenmiş ama sanatçı kendi web sitesinde siz ön sipariş vermeye devam edin yeni baskılar hazırlanıyor diyor. Gitarın sesini ve toplam soundu virtüöz olduğu kadar azaltılmış halde kullanan sanatçı parça isimlerini andıran müzikal manzaralar üretiyor ve bizim için albüme "İstanbul" ile başlaması hoş bir jest olmuş. Bu yüzden sanatçıyı günün müzisyeni ilan ediyoruz.

 

Cazkolik.com / 25 Ekim 2020, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.