Günün Parçası: "Sunday Kind of Love" (Mary Stallings - Live at the Village Vanguard)

Günün Parçası: "Sunday Kind of Love" (Mary Stallings - Live at the Village Vanguard)

60’larda ‘büyük bir sese sahip küçük kız’ sıfatıyla başladığı kariyerini sağlam bir şekilde inşaa eden Mary Stallings, Count Basie Orkestrası’yla birlikte geçirdiği 3 yılın ardından, tam da zirvedeyken müziğe ara vermişti. 11 yaşından bu yana sahnelerdeydi ve o zamanlar tam olarak ne öğrendiğinin farkına varmıyor olsa da her birisine hocalarım diye hitap ettiği büyük müzisyenlerin önünde şarkı söyledi. Geriye doğru baktığında, erken dönem tecrübelerinin sadece vokal stilini değil yaşama bakışını da şekillendirdiğini söylüyor Stallings ve ekliyor: 

Öğrenmenin bir sonu olmadığına ve kendisinden bir şeyler öğrenilmeyecek hiç bir insanın ya da şeyin olmadığına inanıyorum. Onca zamanı yollarda geçirdikten sonra farklı bir yaşam deneyimini yaşamak istedim. Geriye yaslanmaya, zaman çalmaya ve yaptıklarımın sakinleyip berraklaşmasını görmeye ihtiyacım vardı ki böylelikle kendimi hazmedebileyim.” 

Bazı özel anlarda sahneye çıkmakla birlikte, zamanının çoğunu çocuğunu yetiştirmekle, moda tasarımıyla ve bahçesiyle geçirdi.

* * *

Yıllar önce kariyerinin yükselişe geçmesini sağlayan Dizzy Gillespie ile tekrardan karşılaşınca, -şükürler olsun ki- onun iteklemesiyle sahnelere geri dönen Stallings, o günden bu yana neredeyse 10 albüm yayınladı ve Gillespie’nin deyimiyle daha da oturmuş, olgunlaşmış hatta büyümüş sesiyle sahnelere şeref ve güzellik verdi.

* * *

2000 yılının Eylül’ünde, Village Vanguard’dayız. Basta Vicente Archer, davulda Carl Allen ve piyanoda Eric Reed eşliğinde, karşınızda, hiç olmadığı kadar otoriter ve öykücü vokaliyle, Mary Stallings ve Sunday Kind Of Love

O, nasıl bir solodur Bay Reed?

Cazkolik.com / 31 Ağustos 2016, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Turgay Yalçın

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X