Bu adamın keşfettiği isimler doğrudan oyuna dahil oluyor ya da en azından önü açılıyor

Bu adamın keşfettiği isimler doğrudan oyuna dahil oluyor ya da en azından önü açılıyor

Bugün yükselen bir İngiliz cazı gerçeği varsa Manş denizinin ardındaki gelişmelerin odak noktasında şüphesiz Gilles Peterson adında alıcıları radar gibi çalışan adam var demektir. İngiliz müzik sektörü dünya müziğinin lokomotifi demek olunca Peterson`ın keşfettiği yeni isimler de caz ya da dünya müziği ya da başka bir şey olsun doğrudan oyuna dahil oluyor ya da en azından önü açılıyor.

 

Peterson kendi müzik şirketi Brownswood Recordings ile zamanla gelişen yeni müzik birikimlerini Bubblers isimli albüm serisine dönüştürmüştü. Bu seriden çıkan albümler Peterson`ın dönem keşiflerini içeren genç isimlerin vitrini gibi işlev görüyordu. Yakın zamana kadar kâh Salon İKSV`de kâh Babylon`da ya da belki başka yerlerde izlediğiniz toplulukları şöyle gözden geçirin, bunların büyük kısmının Peterson kaynaklı olduğunu görürsünüz. Varolan müziğe yaratıcı ne katıyorlar konusu göreceli, vasat isimler de var hakikaten iyi olanlar da ama önemli olan Peterson`ın doymak bilmez keşif iştahı. Ona zaten yeni fikir ve yeteneklere yol gösteren kayıt toplayıcı bir tür fener demek de mümkün.

 

Adını andığımız Bubblers serisi yakın zamanda serinin 12. albümünü yayınladı. Bu derlemelerden kimlere âşinâyız derseniz mesela Floating Points, Flying Lotus gibi grupları ilk çırpıda sayarız ama Peterson`ın firmasından mesela son caz festivallerinde aklınızda kalması muhtemel Dayme Arocena, Jose James, Zara McFarlane, Yusef Kamaal gibi artık nâmı yola çıkmış, hatta mesafe kaydetmiş isimleri de saymak mümkün.

 

Peterson gibi isimler için müzikte türler yok, caz ya da soul, rock ya da başka bir tür sadece birer etiketten ibaret, dünyanın geneli gibi müzik de tamamıyla karma bir kültür, galiba artık tür adları demode hale gelecek. Bunu anlamak için Spotify gibi bir yerde bu serinin müziklerine kulak vermek yeterli ki zaten habere konu olan son albümü aşağıda yayına aldık.

 

Peterson son Bubblers derlemesini üç yıl önce yayınlamıştı. O albümden kimi isimler sisteme entegre oldu, konser/festival trafiği içinde kendi paylarını almaya başladılar. Firma, serinin 12. albümünü çift CD`li olarak yayınladı. Peterson, Future Bubblers adını verdiği ve Arts konseyi tarafından finanse edilen program dahilinde Broadstrokes ve Skinny Pelembe isimli 2 yeni yeteneği bilhassa öne çıkarıyor ama albüme bakınca kimi âşinâ olduğumuz kimi yeni bir düzine isim görüyoruz, bunların hangisi kalıcı olmayı başaracak emin değiliz ama bu müziklerin keşfedilmeye ihtiyaçları var ve öne çıkanları da yine burada izleme imkanı buluruz muhtemelen.

 

Cazkolik.com / 03 Ocak 2018, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.