İKSV bu sene 50. yılını yıl boyu etkinliklerle kutlayacak

İKSV bu sene 50. yılını yıl boyu etkinliklerle kutlayacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) bu yıl 50. yaşını kutlamaya hazırlanıyor.

 

İKSV İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın hayatımıza dokunmaya başlamasının üzerinden 50 yıl geçmiş.

 

Dr. Nejat Eczacıbaşı’nın İstanbul için kurduğu bir hayal olarak 1972'de yola çıkan vakıf 2022’de 50. kez İstanbul’un kültür ve sanat yaşamına güç vermeye hazırlanıyor.

 

Yolculuğuna İstanbul Festivali fikriyle başlayan İKSV kısa zamanda büyük atılımlar gerçekleştirerek geçen 50 yılda güncel ve klasik müzik, sinema, sahne sanatları, güncel sanat ve tasarım alanlarında düzenlediği sayısız etkinlikte 12 milyonu aşkın izleyiciyi ağırladı.

 

Türkiye’de festival ve bienal fikrinin benimsenmesine katkıda bulunarak dünyaca ünlü sanatçıları İstanbul’da ağırladı. Kültür-sanat aracılığıyla uluslararası ilişkilere katkıda bulundu. Sanatı ve sanatçıyı destekledi. Hazırladığı raporlarla kültür politikalarının geliştirilmesi, çeşitlenmesi ve güçlenmesine çalıştı.

 

 

İKSV 50. yıl kutlamalarına İstanbulluları davet ediyor

 

 

İKSV, 50. yılını 5 Haziran Pazar akşamı İstanbul’un farklı parklarında İBB işbirliğiyle gerçekleşek konserlerle kutlayacak. Ücretsiz gerçekleştirilecek konserler tüm İstanbullulara açık olacak.

 

Vakıf, Haziran-Temmuz aylarında Beylikdüzü’nden Yıldız Parkı’na, Küçükçekmece’den Müze Gazhane’ye düzenleyeceği ücretsiz klasik ve caz konserleriyle İstanbullularla buluşmaya devam edecek.

 

 

 

2022 “İKSV Yılı” olacak

 

 

 

İKSV 50. yaşını yıla yayılacak film gösterimleri, konserler, sergiler, gösteriler, atölye çalışmaları, söyleşiler ve farklı etkinliklerle de kutlayacak.

 

Salon İKSV de iki yıl sonra Martta kapılarını yeniden açacak

 

İKSV ve Zorlu PSM işbirliğinde, Anna Karenina balesiyle izleyicilerle buluşacak Zürih Balesi ve 2018 yılında verdiği efsane konser hâlâ hafızalardan çıkmayan Nick Cave The Bad Seeds de İKSV’nin 50. yılındaki konukları arasında yer alacak.

 

Kültür ve sanatın yarınına iz bırakmak

 

İKSV, 2022 yılında kültür-sanat alanına destek, teşvik ve ödüller aracılığıyla 15 milyon TL’ye yakın katkı sağlamayı hedefliyor.

 

İki yeni tiyatro prodüksiyonu

 

İKSV, 50. yılında iki yeni tiyatro prodüksiyonunu hayata geçiriyor. Özen Yula’nın yönetmenliğini üstlendiği “Alelade Aşıklardan Farkımız”, Sabahattin Ali ve Aliye Ali’nin birbirlerine yazdıkları mektuplardan yola çıkan bir ‘müzikli tiyatral gösteri’ olacak.

 

İKSV, ID İletişim ve Zorlu PSM ortak yapımcılığında hazırlanan, Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” ise Ahmet Hamdi Tanpınar’ın unutulmaz eserine çağdaş bir yaklaşım sunacak. Her iki gösteri de 2022 sonbaharında prömiyer yapacak.

 

İKSV’nin 10. Kültür Politikaları Raporu toplumsal cinsiyet eşitliğine odaklanıyor

 

İKSV gelecek için çalışmalarını sürdürürken, adımlarını sosyal faydayı gözeterek, ekolojiyi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini odağa alan bir yaklaşımla atıyor. İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları departmanı tarafından bu yıl Mart ayında yayımlanacak, Prof. Dr. Itır Erhart’ın kaleme aldığı raporda, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki tartışmaların kültür-sanat dünyamızdaki izdüşümü incelenecek.

 

Eczacıbaşı desteğiyle bu yıl tüm İKSV etkinliklerinde öğrenci biletleri 10 TL olması öğrenciler için önemli bir destek olacak. İKSV'nin sayılarla geçen 50 yıl infografik çalışmasını aşağıda görebilirsiniz. En altta ise İKSV'nin 50. yıl kutlamaları boyunca bu yıl gerçekleştireceği etkinliklerin ayrıntılı görselini aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 07 Şubat 2022, Pazartesi

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.