İş Sanat yeni 'dijital' sezona hazır. Konserler ücretsiz izlenecek!

İş Sanat yeni 'dijital' sezona hazır. Konserler ücretsiz izlenecek!

İş Sanat sahnesinde yeni sezon 5 Kasımda başladı. Klasik müzik konserleri, hikâye ve şiir dinletileri, masal tiyatrosu, tiyatro okumalarından sanal sergilere uzanan pek çok etkinliğin yer aldığı 21. sezon pandemi tedbirleri kapsamında seyircisiz olarak İş Sanat Salonu'nda gerçekleşecek ve yapılacak kayıtlar İş Sanat sosyal medya hesapları üzerinden ücretsiz izlenebilecek. 

 

İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten yaptığı açıklamada Covid 19 salgını sonrası “yeni normal”in yaratıcılık ve sanatsal faliyet alanlarından oldukça etkilenmesi nedeniyle alınan hızlı kararın ardından bünyelerindeki etkinlikleri sosyal medyaya taşıdıklarını söylüyor ve ekliyor “Gördüğümüz ilgi pandeminin sıkıntıları içerisinde en büyük sevincimiz oldu. Ülkemizin dört bir köşesinden sanatseverlerle buluştuk. Yeni sezonda dönemin getirdiği zorluklarla mücadelede dayanışmanın önemini dikkate alarak ülkemiz sanatçılarından oluşan bir programı tercih ettik.”

 

Tüm etkinlikler ücretsiz olarak izlenecek

 

Sanat Yönetmeni Defne Turaç ise hazırlanan programla ilgili şu değerlendirmede bulundu. “Bizim için sezonun dijital olarak yayımlanması, izleyicilerimizin alkışlarını özlemenin dışında bir fark yaratmıyor. Önceki sezonların heyecanı ve özeniyle hazırladığımız yeni programda engin bir içeriği sanatseverlerin beğenisine sunacak, yayın günlerini aylık olarak duyuracağız. Konser ve etkinlik kayıtları İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından yayın günü 20.30’dan itibaren izlenebilecek.

 

Konserler başladı

 

Yeni sezonun ilk konseri 5 Kasım Perşembe akşamı orkestra şefi Serdar Yalçın yönetimindeki İstanbul Ensemble konseri ile start aldı.

 

12 Kasım Perşembe Hakan Şensoy yönetimindeki Milli Reasürans Oda Orkestrası konseri ise İş Sanat ve Milli Reasürans işbirliğinde gerçekleşecek. Türk bestecilerinden oluşan bir repertuvara yer verecek konser İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından izlenebilecek.

 

Klasik müzik konserleri kaldığı yerden devam

 

Parlayan Yıldızlar serisinden tanıdığımız genç çellist Poyraz Baltacıgil 17 Kasım Salı akşamı saat 20.30’da piyanist Barış Büyükyıldırım eşliğinde resital verecek. KonserdeSaint-Saens’dan Brahms’a ve Charlie Chaplin’e uzanan ilginç bir repertuvar icra edilecek. Sezon boyunca Iraz Yıldız, Demirhan Gökbudak, Ferhat Can Büyük gibi genç sanatçılar bu seride yer alacak.

 

Sonbaharın caz konseri

 

Sezonun biz Cazkolik’ler açısından en keyif verici etkinliği caz sahnesinin başarılı ismi Ozan Musluoğlu’nun yeni projesi “Genedos”, sezonun ilk caz konseri olarak programda yerini aldı. Piyano ve vokalde Eylül Ergül, davul ve vokalde Çağla Karaali, saksafon ve flütte Serdar Barçın, kontrbasta Ozan Musluoğlu’nun yer aldığı “Genedos”, ana akım cazdan modern parçalara uzanan bir repertuvara sahip. Konser, 24 Kasım Salı günü İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından izlenebilecek.

 

Beklenen yeni yıl korseri

 

İş Sanat’ın gelenekselleşen yeni yıl konserlerinin bu yılki konuğu ünlü tenor Murat Karahan ile orkestra şefi Erol Erdinç yönetimindeki Limak Filarmoni Orkestrası olacak.

 

Türk Halk Müziğin çağdaş nesli

 

Türk Halk ve Türk Sanat Müziği’nin seçkin örnekleri de bu sezonun programında yer alacak. Türk Halk Müziği’nin yeni nesil sanatçılarından Coşkun Karademir ve pop müziğin sevilen sesi Buray, İş Sanat’a özel hazırladıkları bir konserle 20 Kasım Cuma akşamı İş Sanat sahnesine konuk olacak.

 

Melihat Gülses, Derya ve Dilek Türkan, Zeynep Halvaşi gibi geleneksel Türk Halk ve Türk Sanat Müziği’nin başarılı isimleri, hazırlayacakları özel projelerle İş Sanat sosyal medya hesaplarından sezon boyunca izlenebilecek.

 

Edebiyat okumaları dijital dünyadan çok ilgi görecek

 

Atilla Birkiye’nin hazırladığı, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı Türk edebiyatının usta kalemlerinin eserlerinin yer aldığı dinleti serisi Sait Faik Abasıyanık hikâyeleri ile 9 Kasım Pazartesi akşamı İş Sanat sosyal medya hesaplarında başlayacak.

 

Şiir ve hikâye dinletileri Nâzım Hikmet, Gülten Akın, Attila İlhan gibi isimlerle devam edecek. Ünlü eserler Okuma Tiyatrosu’nda ses bulacak.

 

İş Sanat’ın ilk kez geçtiğimiz mayıs ayında çevrim içi düzenlediği Edebiyat Günleri’nde, William Shakespeare’in “Hırçın Kız” eserinden bir bölümü Esra Bezen Bilgin ve Serhat Tutumluer’in sesinden dinleme fırsatı bulduğumuz Okuma Tiyatrosu, yeni eserler ve oyuncularla birlikte 21. sezonda yer alacak. W. Shakespeare’in ünlü eseri “Romeo ve Juliet” ile başlayacak Okuma Tiyatrosu, “12. Gece”, “Othello” ve A. Çehov’un “Üç Kızkardeş” eserlerinden okunacak bölümler ile sezon boyu devam edecek.

 

Cazkolik.com / 09 Kasım 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.