İsrail cazında kaç Avishai, kaç Cohen, kaç Anat var? The Berlin Sessions albümü çıktı

İsrail cazında kaç Avishai, kaç Cohen, kaç Anat var? The Berlin Sessions albümü çıktı

İsrail caz sahnesinde iki farklı Avishai Cohen, iki farklı Anat var. Avishai'ların daha ünlü olanı basçı, diğeri trompetçi. Anat'ların ise biri klarnetçi ve besteci ve daha ünlü olanı Anat Cohen, diğeri ise piyanist ve besteci Anat Fort. Akrabalıkları var mı bilmiyorum ama müzikleri farklı.

 

 

Bu albüm yazısının konusu doğuştan doğaçlamacı Anat Fort'un çift albümlü yeni çalışması "The Berlin Sessions"

 

 

Yirmili yaşlarına doğru caz müziğinin derinliklerini keşfetmeye merak salan sanatçı cazın merkezi Amerika'ya yerleşmeye karar verdikten sonra etki ve etkilenim kapsamı genişledi. Doksanların sonunda ilk triosunu kuran Fort aynı yıl (1999) ilk albümünü çıkardı ve kısa zamanda dünyaca ünlü festivallerde boy göstermeye başladı.

 

Türk caz dinleyicisi ikilinin diğeri Anat Cohen'i daha iyi tanır ama Anat Fort'u pek o kadar tanımaz. Buralarda bir konseri oldu mu emin değilim. Böyle durumlarda Cazkolik arşivine başvurmakta fayda var diyerek ismini aratınca sadece Leyla'nın 13 yıl önce birden çok albüme yer verdiği haberinde izini bulabildim.

 

Haliyle bu albüm yazısı İsrail caz sahnesinin dünyaca takip edilen ismine dair bir eksikliği giderme imkanı da sağlayabilir.

 

 

Anat Fort çiftli albümünde hem önde gelen ilgi alanı olan doğaçlama caza dönük orijinal bir oyun alanı yaratıyor, hem geçmişinden izler taşıyan müziklere yeni ve farklı bakış açıları geliştiriyor

 

 

Anat Fort'un cazın çağdaş yüzüne olan ilgisi kadar İsrail ve Yahudi geleneksel kimliğine yönelik ilgisi müziğinin iki temel alanı. 2018 yılında İsrailin en prestijli ödüllerinden birini alırken (ve alan ilk kadın olurken), bir sene önce İbranice ninniler albümüyle övgü ve ödül almıştı.

 

Anat Fort müzisyenlerle bağını kolay bozmuyor.

 

Sanatçının yeni çalışması "The Berlin Session"da yaklaşık yirmi senedir beraber çaldığı kontrbasçı Gary Wang ve davulcu Roland Schneider Anat'ın müziğinin çelik çekirdeğinde yer alıyor. Üçlünün zamanla geliştirdiği yoğun etkileşim özellikle doğaçlama müzik anlarında işlerine çok yarıyor.

 

Başarılı trio yeni çiftli albümün birinde doğaçlama müziklere yer verirken, ikinci albümde kimi orijinal besteler, sanatçıların büyürken dinlediği müziklerin -ki bunlar '80'lerin pop şarkıları- kendi trio diline uyarlamaları iken, kimileri de, İbranice dualar üzerine gelişen yeni müzikal bakış açılarına dönüşüyor.

 

Anat Fort'un doğaçlama yoğunluğu ana akım cazın uzağında avangart bir doğaçlama dili değil. Piyano/bas/davul ortak etkileşim alanında Chick Corea ve Bill Evans'ın titreşim alanında bir müziği var.

 

Genellikle ana akım caza yakın olanların daha fazla seveceği ikinci albümdeki kayıtlar olabilir. Bazı melodiler yakın ve sıcak gelecek, "Just the Way You Are", "All the Things You Are" gibi parçalar dinleyiciyi havaya sokacaktır. Beğeniyle dinlediğim toplam yirmi parçalık koleksiyonun doğaçlama kısmındaki parça sayısı daha az olabilirdi.

 

Albüm: The Berlin Sessions
Müzisyenler:
Anat Fort: Piyanist ve besteler
Gary Wang: Kontrbas
Roland Schneider: Davul
Firma: Sunnyside Records, 2023

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 16 Nisan 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.