İstanbul`un köklü lisesi uluslararası standartlarda yenilediği 400 kişilik salonunda Fransız caz müzisyenlerini ağırlayacak

İstanbul`un köklü lisesi uluslararası standartlarda yenilediği 400 kişilik salonunda Fransız caz müzisyenlerini ağırlayacak

Kurulduğu günden itibaren İstanbulun eğitimine olduğu kadar kültür ve sanatına doğrudan katkısı olan, 235 yıllık geçmişe sahip köklü eğitim kurumu Saint Benoît Fransız Lisesi 7 aralık günü dört Fransız ve bir Amerikalı caz müzisyeninden oluşan Jef Giansily Quintet konserine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

 

Tarihi okulun Siluet isimli salonu baştan aşağı yenilendi

 

Saint Benoit Fransız Lisesi`nin ünlü tiyatro salonu "Siluet" yenilenerek hem okulun hem İstanbul`un sanat kültür hayatına kasım 2016`dan itibaren yeniden katkıda bulunmaya başladı. Bu katkının içinde ülkemizde belki ilk kez bir lisede düzenli caz konserleri düzenlemek de var. "Siluet" adı altında konserlere ve tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapacak şekilde profesyonel ses ve ışık sistemine kavuşturulan Siluet salonu açıldığı günden itibaren kemanıyla dinleyeni şaşırtan konserler veren Canan Anderson, FisFüz, konserleri ve şarkılarıyla olduğu kadar yayınladığı yeni kitabıyla da dinleyicilerini mesut eden Jehan Barbur ve neyzen Mercan Dede gibi önemli isimleri izleme, dinleme şansı buldu müzikseverler.

 

Sadece Türkiye`den değil dünyadan ünlü müzisyenlerin de konserlerini izleyeceğiz

 

7 aralık günü konserini izleyeceğimiz Fransız caz piyanisti Jef Giansily aslında artık İstanbullu bir sanatçı. Yıllardır yılın büyük bölümünü İstanbul`da geçiren ve caz çevresinin yakından tanıdığı, sevdiği Giansiliy`e konserinde Hermon Mehani, Pierre Bernier, Jef gibi İstanbul`da yaşayan bir diğer sanatçı Matthew Hall ve Darrell Green`den oluşan dünyaca ünlü bir kadro eşlik edecek.

 

1980 yılında dünyaya gelen Giansily dünyanın sayılı festivallerinden konserler verdi. Türkiye`de lirik ve melodik öğelerle dolu "Sketches" isimli bir albüm yayınlayan sanatçı o dönemde Radyo Cazkolik`ten Tunçel Gülsoy`un "Evde Çalamadıklarım" radyo programına konuk olmuş, albümünü ve İstanbul`daki hayatını anlatmıştı (dinlemek için tıklayın).

 

Jef Giansilly Quintet hakkında

 

Beşli, New York ve Paris`in en iyi müzisyenleri arasında bulunan üyeleriyle, piyanistin bestelerini yorumlamak için bu proje için bir araya geldi. Genç müzisyen Hermon Mehari, jenerasyonunun en tanınan trompetçilerindedir. Baterist Darrel Green 20 yıllık kariyeri boyunca Pharoah Sanders, Wallace Roney ve Cassandra Wilson gibi müzisyenlerle çalışmıştır. Pierre Bernier, özellikle PinocchioO grubu ve Morvan/Govin/Bernier üçlüsü konserleri gibi, Fransız sahnelerindeki en popüler gösterilerde yer almaktadır. İstanbul`da yaşayan Matthew Hall, Jimmy Cobb, Justin Kauflin, Matt Wilson, Alan Parker gibi sanatçılarla çalışmıştır. Aynı zamanda İstanbul`da değişik gruplarla çalmaktadır.

 

07 Aralık 2017 Perşembe akşamı, trompette Hermon Mehari, saksofonda Pierre Bernier, kontrabasta Mathew Hall, davulda Darrell Green, piyanoda Jef Giansily dinleyicileri unutulmaz bir müzikal yolculuğa çıkaracaklardır. Bu değerli müzisyenlerle gerçekleşecek bu müzikal buluşmayı sakın kaçırmayın. Dahası, Siluet salonunu takibe alın ve diğer konserleri de mutlaka izleyecekleriniz arasına dahil edin.

 

Önemli not; Jef Giansilly Quintet konserine giriş ücretsizdir.

 

Cazkolik.com / 01 Aralık 2017, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.