İzmirli üç müzisyenden imbat tadında caz

İzmirli üç müzisyenden imbat tadında caz

CAT Trio İzmirli üç müzisyenin isimlerinin ilk harflerinden oluşan bir caz üçlüsü; Can Yapıcıoğlu (piyano), Alp Özdayı (vibrafon), Tolga Bilgin'in (trompet) çaldığı trio kendi adlarını taşıyan albümlerini 13 Temmuz 2019 tarihinde yayınladı. Trionun adındaki kedi vurgusunu da okurlarımız gözden kaçırmayacaktır.

 

Türkiye'de birçok caz albümü yayınlanıyor ama cazseverler bu albümlerin çoğunun farkında olmuyor. Olmuyor ama, bu artık eskidendi dememiz lazım çünkü arkadaşımız Beran Paçacı editörlüğünde iki yıl önce hayata geçirdiğimiz "Türkiye Caz Albümleri Arşivi" bu sorunu kökünden çözdü. Artık, yayınlanan albümlerin tümünü açık kaynak bu arşivden takip edebilirsiniz. Emin olun geçmişten bugüne ilk defa dinleyeceğiniz çok sayıda harika müzikle tanışacaksınız.

 

CAT Trio altı parçadan oluşan albümünde Can Yapıcıoğlu (1-6), Fazıl Say (2), Alp Özdayı (4), Dave Brubeck (5) ve bir adet trio ortak beste (3) ile farklı isimlerin müziklerini albümde seslendirmiş.

 

Albümün öne çıkan özellikleri arasında ikisi klasik kökenli Can Yapıcıoğlu ve Alp Özdayı yanında Tolga Bilgin daha caz ağırlıklı bir müzisyen olması bir yana, müzik olarak esasen piyano/vibrafon ve trompet üçlüsünü bir arada dinlemek altı çizilmesi gereken esas ayrıntı.

 

Her üç isminde iyi birer profesyonel olması, enstrümanlarına güçlü hakimiyetleri 45 dakikalık müziğin albüm görselindeki çağrışımı gibi İzmir'e has bir imbat duygusunda dinlenilmesini sağlıyor.

 

Cazkolik.com / 11 Ocak 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.