Jimmy Cobb. No Blues.

Jimmy Cobb. No Blues.

Jimmy Cobb'ın ölümü haberi geldiğinde paylaşımlar arasında en sık rastlanılan fotoğraflar yukardaki iki resimdi. Siyah beyaz olanı 1959 yılından. Renkli olanı yeni sayılır. Yaşlılık yıllarından. Mail Online isimli portal bu iki resmi birleştirerek akıllılık etmiş. Bakan herkesin göreceği o ki, güzel yaşlanmış Jimmy Cobb. Son sıra korona salgınından ölüm haberlerine alışmışken Cobb'ın 91 yaşında akciğer kanserinden öldüğü haberi bir an sanki normalleşiyormuşuz gibi hissettirdi.

 

70 yılı aşan bir kariyer. Büyük ve uzun bir ömür. Çoğu caz tarihine mâlolmuş albümler. 1942 yılında oturmuştu davulun başına, öldüğü gün bırakmış oldu. Çok değil, 18 yaşına gelmeden profesyonel olmuş bir davulcu.

 

Davula başladığı günleri hatırlayınca 'evet, bunu yapmak istiyorum' diye düşünmüş, yeterince öğrendiğine kanaat getirince de hayatının geri kalanında bu işi yapmaya kararlı olduğunu farketmiş. Cobb için işler baştan itibaren yolunda gitmiş belli ki.

 

Elbette her haber Miles Davis ve "Kind of Blue" detayını en şık haliyle yazmak durumunda ama şu ayrıntıyı da eklemeli. Miles, Cobb'ı kendi ekibinin davuluna ilk 1958 yılında oturtmuş, "Kind of Blue"dan sadece bir yıl önce, hem de kimden alıp Cobb'a vermiş davulu; Philly Joe'dan. Anılara işlenmiş caz hikâyelerinden biridir.

 

Piyanist Brad Mehldau kendi web sitesinden en incelikli anmalardan birini gerçekleştirmiş. 'Davulu silinmez şekilde değiştiren bir avuç davulcudan biriydi' diyor. O eşsiz swing hissinin sahiplerinden biri. Müzikalitesi ve inceliği eşsizdi. 'Bir dinleyici olarak on yıllar boyu bana verdiği sevincin yanında kısa bir süre olsa da beraber çalmak kalbimde ayrı yeri olan bir hazinedir' diyor. Ne güzel anlatmış. Dinlemek için verdiği örnek enfes bir kayıt. Wes Montgomery ile Wynton Kelly Trio'nun "Complete Live at the Half Note" albümünden 13 dakikalık bir kayıt "No Blues".

 

Belli ki bu parçayı seçerek Mehldau'nun anlatmak istediği övgüsü kadar incelikli bir mesaj olmuş. Üstüne daha başka bir şey demeyelim. "No Blues".

 

Cazkolik.com / 26 Mayıs 2020, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.