Ladies and the Gentlemen Avrupa`nın en önemli `presenter`ı Jool Holland 22. İstanbul Caz Festivali`nde!

Ladies and the Gentlemen Avrupa`nın en önemli `presenter`ı Jool Holland 22. İstanbul Caz Festivali`nde!

Her daim kullandığı tabirle, yani "Ladies and the Gentlemen"la Avrupa müziğinin patron isimlerinden, dünyanın en zor işlerinden birini tam onsekiz yıldır kesintisiz sürdüren adam; Jools Holland BBC`de yaptığı dünyaca ünlü şovu "Later… with Jools Holland"ın sahneye taşıdığı kendi versiyonunu İstanbul Caz Festival`inde sergilemeye hazırlanıyor. Kendi şov versiyonu derken, Jools Holland TV programında sayısız konuk ağırlıyor ama kendi müziğini yaptığı zaman o bir caz, blues, R&B müzisyeni. 1958 doğumlu, yani 57 yaşında olmasına rağmen tam 41 yıldır müziğin ve şov dünyasının içinde.

* * *

Bugün, Avrupa ve Amerikan medyasında dünya tarafından izlenen, büyük entertainer`ların sürüklediği şovlar var ama bu şovların konuk ve içerik profili sadece müzik değil, müzik bir anlamda programlara ciddi katkı sağlayan önemli bir unsur, oysa, Jools Holland`ın TV şovu tümüyle müzik programı. BBC`nin zaten TV müzik şovları konusunda altmışlardan beri büyük tecrübesi ve ünü var. Her dönemin kendine has karakterini yaratan şovlar oldu bunlar hep ve İngiliz popüler müziklerinin başta Amerika olmak üzere dünyaya ihracatı konusunda büyük roller oynadılar. Programına doksanlarda başlamasına rağmen Jools Holland`ın "Later… with Jools Holland"ı ikibinlerin karakterini simgeleyen programların önde geleni oldu.

* * *

Ama meseleyi sadece bu kadarla açıp kapatmak olmaz, çünkü, Holland`ın TV şovunda tempo ve konuk yoğunluğu inanılmaz. Hatta bu kadar çok ve ünlü konuğu programda ağırlaması programın takipçileri arasında hayretlerin yükelmesine neden oluyor ve bir çok ünlü ismin yeni işlerini de ilk kez kendi programında dinletmeyi başarıyor. bir diğer başarısı da programında birden fazla sahne kullanan Holland büyük çoğunluğu yüksek egoya sahip isimleri icabında dakikalarca, hatta saatlerce sahnede ya da kuliste bekletmesi oluyor. Dünyanın tüm müzik türlerine yakınlığı olan Holland`ın Afrika kökenli ritmik müziklere ayrı ilgisi var. Bir yandan da, gelecekte ismi patlayacak genç futbolcular gibi müzikleriyle potansiyel sahibi genç müzisyenleri keşfetme ve sahneye ilk kendisinin çıkarması gibi öncü özellikleri de mevcut. Bu, elbette müziğe karşı büyük bir arayış ve istekle ilgiyle açıklayabilmekle birlikte yeni çıkan her müziğin ilk onun eline ulaştığı da muhakkak.

* * *

Kendi müziği konusunda da başarılı bir müzisyen olan Holland ilk albümünü 1978 yılında "Boogie Woogie `78" adıyla bir EP olarak yayınladı. 1996 yılında "Sex & Jazz & Rock`n Roll" adıyla yayınlanan albüm ise İngiltere listelerinde 38 hafta boyunca ilk 16 listesinde kalmayı başardı.

* * *

Bunların yanısıra sahneyi bir şov alanı olarak gören ve performansları esnasında sürekli izleyiciyle iletişime geçen sanatçının geçen yıl festivalde izlediğimiz ünlü Dr. House`ın sahnesinden daha enerjik, daha interaktif ve daha neşeli olacağına eminiz. Müzikle eğlenceyi bu kadar dinamik birarada sunan bu gösteriyi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Cazkolik.com / 29 Haziran 2015, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.