Livaneli, Piazzolla, Fahir Atakoğlu ve Georgy Sviridov'un müzikleri piyano çello ikilisinin ellerinde yeniden hayat buluyor

Livaneli, Piazzolla, Fahir Atakoğlu ve Georgy Sviridov'un müzikleri piyano çello ikilisinin ellerinde yeniden hayat buluyor

 

Çellist Jamal Aliyev ve piyanist Ece Dağıstan'ın müzikal işbirliği derinleşerek ilerliyor

 

 

Kasım sonunda yeni bir single gündeme düşmüştü, Aliyev ve Dağıstan'ın Astor Piazzolla'nın ölümsüz müziği "Oblivion" için yaptığı düzenleme kulaklardaki gündelik müzikal kirliliği alıp götürmüş, bu eşsiz melodinin bilinen renklerine yeni fırça darbeleri katmıştı.

 

Belki bazı müzikseverler ikiliyi bu müzikle keşfetmiş olabilir ama Aliyev ve Dağıstan'ın işbirliğinin müzikal sayfaları hızla artıyor.

 

"Oblivion"dan çok önce "Bliss" isimli EP ile Zülfü Livaneli şarkılarına getirdikleri yorumlarla müzikseverin dikkatini çeken çello ve piyano işbirliği, oluşturdukları müzikal havuzun repertuvarını ve ses zenginliğini genişletmeye devam ediyor.

 

Mesela, Livaneli repertuvarından "Karlı Kayın Ormanı" dinleyicinin çok uzun yıllardır sevdiği bir şarkıdır. Nazım Hikmet'in sözleri, Zülfü Livaneli'nin müziğiyle ilk kez Livaneli'nin 1978 tarihli "Nazım Türküsü" albümünde yayınlanan şarkı zamanla birer sembole dönmüştü. Aliyev ve Dağıstan ikilisi Livaneli'nin repertuvarından dört parçayı seslendirmişti.

 

 

Jamal Aliyev ve Ece Dağıstan çok sevilen şarkıların yeni yorumlarından oluşan repertuvarını 24 Şubatta Zorlu PSM'de dinleyiciyle buluşturacak

 

 

24 Şubat akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi ikilinin zaman içinde büyüyen repertuvarını dinleyicisinin beğenisine sunacak.

 

Biz bu haberde repertuvarın çok az kısmından söz ettik, esasen bu repertuvarda saydıklarımızın yanında Fahir Atakoğlu'ndan, Georgy Sviridov'dan eserler de var ama dünyanın dört yanından gelen bu müzikler Aliyev ve Dağıstan'ın çello-piyano birlikteliğinden yayılarak yeni ve çağdaş bir anlatıma dönüşecek.

 

Cazkolik.com / 16 Şubat 2024, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.