Manu Chao sevenler buraya, yumruk havaya! Chao on yıl sonra konser vermeye geliyor

Manu Chao sevenler buraya, yumruk havaya! Chao on yıl sonra konser vermeye geliyor

Kadıköy Belediyesi'nin Temmuzda gerçekleştirdiği ve hâlâ süren Kalamış Yaz Festivali kapsamında sürpriz bir konser haberi daha geldi.

 

 

Kalamış Yaz Festivali'nin son transferi Manu Chao

 

 

bir kuzey şehrine
çalışmaya gittim,
hayatımı geride bıraktım
Ceuta ve Cebelitarık arasında
sadece denizde bir çizgiyim
şehirde bir hayaletim
ve hayatım yasak
otorite öyle diyor

 

Manou Chao'yu dünyaca ünlü yapan albümü Clandestino kelime anlamı olarak 'gizli' demek. Albüme adını veren şarkısında gizlilik ve yasağa karşı muhalif sözleriyle ünlüydü.

 

 

 

'Bana gizli derler, çünkü herhangi bir yasal belge taşımıyorum'

 

 

Chao'nun 25 yıl önceki albümünde sarfettiği sözler bugün göçmenlerin hayatta kalma mücadelesiyle daha büyük ve acımasız bir gerçekliğe dönüştü.

 

Aynı albümün ikinci parçası "Desaparecido" da kelime olarak 'kaybolmak', 'gizli olmak' anlamlarına geliyor.

 

beni aradıklarında asla orada değilim
beni bulduklarında o ben değilim
onların önünde, çünkü ben
zaten çok önde koşuyorum

 

 

Dünya müziğinin kült ismi Manu Chao on yıl aradan sonra yeniden İstanbul’da çalacak

 

 

Kalamış Yaz Festivali’nde 29 Ağustos Salı gecesi konser verecek yıldızın hayranları için sürpriz güzellikte bir haber bu.

 

O dönem Türkiye'de çok sayıda müzikseverin hayranlığını kazanan, konserleri tıka basa dolan Chao bu yaz İstanbul'un en etkileyici konserlerinden birine imza atacak hiç şüphesiz.

 

Efsanevi hale gelen Mano Negra grubunun kurucusu ve beyni olan Chao grubun 1994'de dağılmasıyla yoluna yalnız devam etti. 1999’da yayınladığı ilk solo albümü "Clandestino" ile dünya çapında üne kavuşan Chao yayınladığı albümler ve farklı sanatçılarla yaptığı projelerle, en önemlisi de, sermaye karşıtı muhalif sol/sosyalist duruşuyla uluslararası müzik camiasının önde gelen isimlerinden biri oldu.

 

Uzun süre yaşadığı Paris ve Barcelona şehirlerinin müzikal atmosferinden beslenen Manu Chao’nun şarkılarında  punk, rock, folk, flamenko, ska, salsa, Fransız Chanson, hip hop, rai, rockabilly, reggae ve Afro-Beat ritimlerinin eskilerin nev-i şahsına münhasır dedikleri özgünlükte ustaca birleştirildiğini gözlemek mümkün.

 

Son yıllarda daha az albüm yayınlayan, konser tekliflerini çoğunlukla geri çeviren Chao, özel yakınlık duyduğu İstanbullu hayranlarının karşısına Kalamış Yaz Festivali’nde çıkmayı kabul etti. Biletler, 1 Ağustostan itibaren satışa çıkacak.

 

Manu Chao hakkında son not, Youtube'da, yukardaki klibin altına iki sene önce yazılmış bir yorum olsun: "Bu şarkıyı ilk duyduğum günü çok iyi hatırlıyorum: 8-9 yaşlarındaydım, gece annemle beraber Mexico City'deki Ermita metrosuna giden otobüsteydik. Şoför radyoyu açtı ve bu şarkı çalmaya başladı, çok nostaljik geldiğini hatırlıyorum, kendimi bir filmin içinde gibi hissettim, "sinematik" bir an, dolu otobüs, çalan müzik, trafik ve gece, caddelerden geçen insanlar. Yıllar sonra buradayım ve kendimi göç ve mülteci sorunları üzerine araştırmalar yapmaya adıyorum. Zaman hızla akıp gidiyor, sınırlar ve önyargılar insanları bölmeye devam ediyor."

 

Cazkolik.com / 30 Temmuz 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.