Miles Davis`in film müziklerini biliriz ama sinema perdesinde oyunculuk yaptığını görmemiştik

Miles Davis`in film müziklerini biliriz ama sinema perdesinde oyunculuk yaptığını görmemiştik

Miles Davis`in film müziklerine ilgisini biliriz ama bir filmde oynadığını görmemiştik, meğer kısa da olsa bir filmde rol yapmışlığı varmış efsanevi müzisyenin, üstelik hayatının son döneminde yeraldığı, aynı zamanda müziklerini de yaptığı, her nedense adı sanı az duyulmuş bir film bu.


"Dingo" 1991 yılında Avusturalyalı yönetmen Rolf de Heer tarafından çekilmiş bir film. Filmi yazarı Marc Rosenberg. Filmin kahramanı Jon Anderson isimli biraz trompet çalan ama esas olarak hayatını Dingo isimli Avustralya da yaşayan vahşi bir köpek türünü avlayarak geçiren biri. Jon`u filmde Colin Friels oynuyor. Miles ise filmde Billy Cross isimli bir caz trompetçisini canlandırıyor. Aşağıdaki videoda gördüğünüz gibi filmin açılışında beklenmedik şekilde uçaktan Miles (yani Billy Cross) ve arkadaşları oradakilere bir mini performans sergiliyor. Videonun sonunda Miles`ın Jon`la kısa bir konuşması var. Zaten bu konuşma sonrası Roy hayalinin peşinden gitmeye karar veriyor ve tutkusu müzik için fedakarlık yapıp Paris`in tozlu dans salonlarına kadar uzanan bir yolculuğa çıkıyor.


"Dingo" bir sinema filmi olarak ne kadar önemli emin değiliz. Oldukça küçük bir bütçeyle çekilmiş, Avustralya`da sadece 132 bin dolar hasılat yapabilmiş. Filmin müziklerinde Miles`ın ünlü Fransız müzisyen Michel Legrand`la imzası var. Anlaşılan, bugün filmi önemli yapan en etkili yanı kısa da olsa perdede Miles Davis`in görünmesi, hayatının ilk ve tek oyunculuğunu yapması ve tabii filmin müziklerine imza atmasıyla son olarak da filmin ardından kısa süre sonra hayatını kaybetmesi filmi ayrıca önemli kılıyor.


Cazkolik.com / 13 Aralık 2016, Salı


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.